Batka Jánosról nyílik magyar nyelvű kültéri kiállítás Pozsonyban

Pozsony |

<p>Kültéri pop-up kiállítással emlékezik meg a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás a századfordulós Pozsony egyik legfontosabb szereplőjéről.</p>

A száz évvel ezelőtt elhunyt Batka János igazi legendának számított Pozsonyban, így nem csoda, hogy mellszobrát barátja, Liszt Ferenc szobra mellett helyezték el az egykori Székesegyház téren (ma: Rudnay tér – Rudayovo námestie). A márványszobrot 1918 októberében avatták fel, a hatalomváltást követően azonban megrongálták, és el kellett távolítani a helyéről.

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"286851","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"721","style":"width: 600px; height: 422px;","title":"Félárú vasúti jegy váltására jogosító igazolvány 1903-ból.","typeof":"foaf:Image","width":"1024"}}]]

Batka János (Johann Nepomuk Batka) 1845. október 4-én született a pozsonyi Bástya utcában. Régi cseh zenészcsaládból származott; édesapja, az orgonista id. Batka János 1844-ben költözött a koronázóvárosba.

Az apa szigorú tiltása miatt ifj. Batka János nem folytathatott zenei tanulmányokat, helyette a jogakadémiára jelentkezett. A klasszikus zene iránti rajongása ugyanakkor egész életében megmaradt, és elsősorban kultúraszervezői, zenekritikusi tevékenységében nyilvánult meg. Fokozatosan levelezni kezdett számos világhírű és helyi muzsikussal, s közülük többhöz személyes barátság is fűzte – főként Liszt Ferenchez. Segítette Bartók Bélát, aki Pozsonyban töltötte diákéveit.

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"286849","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"1754","style":"width: 600px; height: 849px;","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"1240"}}]]

Kevéssé ismert, hogy Batka János fedezte fel és indította el művészi pályáján a pozsonyi születésű, országos hírnevet szerzett és máig az egyik legismertebb magyar szobrászművészt, Fadrusz Jánost.

Batka János 1879-től 1917-ben bekövetkezett haláláig városi levéltárosként tevékenykedett. Egyike volt azoknak, akiknek köszönhetően 1886 szeptemberében megnyílhatott a Városi Színház (a Szlovák Nemzeti Színház történelmi épülete). Részben az ő érdeme, hogy 1885-ben megalakult a Pozsonyi Képzőművészeti Egyesület (Pressburger Kunstverein). Segítette a városi múzeumot, s nagy álma volt a pozsonyi vár felújítása.

A közművelődés terén szerzett érdemeiért 1911-ben a Ferenc József-rend lovagkeresztjével tüntették ki.

Batka János a legrégebbi pozsonyi szabadkőműves páholy, a Hallgatagság (Zur Verschwiegenheit) tagja volt.

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"286850","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"941","style":"width: 600px; height: 735px;","title":"A Pozsonyi Városi Galéria gyűjteményéből előkerült Batka-szobor. Az alkotást a pozsonyi születésű Rigele Alajos készítette","typeof":"foaf:Image","width":"768"}}]]

Már halála előtt több értékes berendezési és műtárgyat, képzőművészeti alkotást, több ezer kötetet ajándékozott az újonnan alakuló városi múzeumnak és a városi könyvtárnak. Végrendeletében dokumentumgyűjteményét a Pozsonyi Városi Levéltár gondjaira bízta. Batka hagyatékában mintegy 10 ezer darab kordokumentum (fotó, napló, levél, koncertprogram, plakát, képeslap, okmány, névjegykártya, belépőjegy, étlap, igazolvány stb.) található. Ezeket 39 levéltári dobozban rendszerezték, és értékes forrásanyagul szolgálnak a korabeli Pozsony történelmének megismeréséhez.

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"286852","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"1152","style":"width: 600px; height: 400px;","title":"A kültéri kiállítás helyszíne a Rudnay (az egykori Székesegyház)","typeof":"foaf:Image","width":"1728"}}]]

A Pozsonyi Kifli Polgári Társulás 2012-ben egy sikeres pályázatnak köszönhetően digitalizálta a Pozsonyi Városi Levéltárban megtalálható Batka-hagyatékot.

[[{"type":"media","view_mode":"media_original","fid":"286853","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"3648","style":"width: 600px; height: 800px;","title":"A Batka-hagyaték dobozai a Pozsonyi Városi levéltárban","typeof":"foaf:Image","width":"2736"}}]]

„Egyre nagyobb divatja van az úgynevezett múzeumi pop up projekteknek. Ami érthető is, hiszen a hagyományos múzeumok sok esetben nehezebben tudják becsalogatni a fiatalokat. Egy közterületeken felállított tárlat felkeltheti az érdeklődését annak is, aki nem jut el a múzeumokba, ráadásul az az előnye, hogy ott jelenítheti meg az adott térhez kapcsolódó tartalmat, ahová az egyébként is kötődik. Így esett a választás a Rudnay térre. Kilenc darab háromszög alakú konstrukció, 28 panel szól Batka életútjáról, érdemeiről. Külön rész foglakozik a mai Pozsonyi Levéltárral. Installáció formájában ideiglenesen (a kiállítás tartamára) a szobor is a helyére kerül, figyelmeztetve, hogy az eredeti alkotás műtárgyraktárban van – tájékoztatott ifj. Papp Sándor, a kiállítás projektkoordinátora, a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás alapítója és honlapjának – www.pozsonyikifli.sk – főszerkesztője.

A kiállítás 2017. szeptember 6-tól 20-ig tekinthető meg a Rudnay (egykori Székesegyház) téren.

A Pozsonyi Kifli PT a Pozsonyi mesék sorozat következő kötetét Batka János emlékének szenteli. A könyv ősszel jelenik meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?