<p>Az utolsó lehetséges határidőre, kedden készült csak el a fővárosi Öreg hídfelújítása. Az első villamosok kora tavasszal hajthatnak át a hídon.</p>
Az utolsó percre készült el a pozsonyi Öreg híd
Pozsony |
Két éve kezdték meg a mintegy 70 millió euró értékű (ÁFA nélkül), az Európai Unió forrásaiból 85 százalék erejéig fedezett Öreg híd és környékének felújítását. Miután lezárták a hidat a városi tömegközlekedés és a gyalogosok előtt, a projekt keretében lecserélték a főváros legrégebbi hídjának konstrukcióját, villamos összeköttetést építettekaz Óváros és Ligetfalu közé és átépítették a hídfőnél található Šafárik téri közlekedési csomópontot.
Az elmúlt években több fennakadás kísérte az építkezést. Korábban felmerült, hogy a csúszások miatt késik az építkezés befejezése, többször módosították az átadás időpontját. Végül a legutolsó lehetséges terminusra – december 15-re – tolták ki az építkezés befejezését. Néhány munkálatot csak kedden végeztek el a munkások.Az uniós támogatás megítélésének egyik feltétele, hogy év végéig befejezzék a hidat, ha nem készül el a rekonstrukció, a város elesett volna a 60 millió eurós dotációtól – a város költségvetését 3,5 millióval terheli a beruházás. A rekonstrukciót egy hármas konzorcium végezte, a projekt összköltsége közel hatvan millió euró. A főváros kiemelt fontosságú beruházásként értékelte a híd körüli munkálatokat.
A lakosok egyelőre csak gyönyörködhetnek a Dunán átívelő 460 méter hosszú új konstrukcióban. A tervek szerint a jövő év elején nyitják meg a hidat a forgalom előtt. „Mindent megteszek azért, hogy mihamarabb megtörténhessen a használatbavételi eljárás és a jövő év első hónapjaiban megnyithassuk a hidat nemcsak a gyalogosoknak, hanem a villamosforgalomnak is” – írta a közösségi portálon Ivo Nesrovnal, Pozsony főpolgármestere.
A főváros legöregebb hídját körülbelül nyolc éve lezárták a forgalom elől, később a gyalogosok sem használhatták a balesetveszélyesnek nyilvánított hidat. A korlátozás bevezetésekor előkészítették a konstrukció felújításának terveit, de éveket csúszott a felújítás. 2013-ban kezdték bontani a hidat. A 460 méter hosszú konstrukció darabjait több kelet-szlovákiai város között osztották szét. A híd és környékének átépítését 2013-ban kezdte a kivitelezést végző konzorcium. A számítások szerint mintegy hatvanmillió euróba került a rekonstrukció, amelynek keretében villamossíneket raktak le az Óváros és Ligetfalu közé, megújult a Šafárik utca arculata és újjáépítették az Öreghidat. A híd új acélkonstrukciójának összeszerelését tavaly kezdték. Az acéldarabokat Csehországból szállították Pozsonyba, majd a híd közelében kialakított csarnokokban szerelték össze és folyamatosan tolták a folyó fölé a konstrukciót. Az eredeti tervek szerint nyárra ütemezték a projekt befejezését, de több tényező hátráltatta a munkálatokat. Tavasztól fokozott tempóban haladt a munka az építkezésen, éjjelnappal dolgoztak a munkások, hogy a többször módosított határidőre elkészüljön a híd. Ivo Nesrovnal, Pozsony főpolgármestere a közösségi portálon közölte, hogy az átadás napján is várt még munka az építőkre. „Januárban úgy tűnt, hogy vagyoni zárlat vár az önkormányzatra, ma tudjuk, hogy elkerültük” – közölte a polgármester utalva arra, hogy ha év végéig nem fejezik be a hidat, a város költségvetéséből kellett volna megtéríteni a rekonstrukció összegét. Az Öreg híd elődjét, az 1890-ben épült Ferenc József hidat a második világháború után felrobbantotta a visszavonuló német hadsereg, romjain építették újjá a hidat, melyet a Vörös hadsereg hídjának neveztek, később Öreg hídnak. Az új átkelő nevéről a nyilvánosság dönthet. A fővárosi képviselő-testület novemberi ülésén elfogadott határozat szerint a város kulturális bizottsága javaslatokat tesz a híd nevére, ezek közül a lakosok választhatják ki a nekik legszimpatikusabbat. Nem ez lesz az első nyilvános szavaztatás a hídról. Korábban az új konstrukció színét is a nyilvánosság választhatta meg, így festették zöldre az acél elemeket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.