Az önkormányzatok péntekig kérhettek támogatást iskoláikra

Az önkormányzatok március 14-ig pályázhattak állami támogatásért az általuk fenntartott iskolák és óvodák épületével kapcsolatos beruházásokra: építkezésekre, állagmegőrzésre és közművesítésre. Az állam erre a célra idén összesen egymilliárd koronát különített el.

Az önkormányzatok március 14-ig pályázhattak állami támogatásért az általuk fenntartott iskolák és óvodák épületével kapcsolatos beruházásokra: építkezésekre, állagmegőrzésre és közművesítésre. Az állam erre a célra idén összesen egymilliárd koronát különített el.

A kérvényeket a járási hivatalok a napokban összegzik és küldik meg a kerületi hivataloknak, amelyek azokat az oktatási és pénzügyminisztériumnak továbbítják. Kellő módszertani útmutatás hiányában azonban a járási hivataloknak gondot okoz, hogy a kérvényeket fontossági sorrendbe állítva küldjék tovább.

DUNASZERDAHELYI JÁRÁS

A járás hatvanhét települése közül hatvankettőben van oktatási intézmény, s negyvennégy önkormányzat nyújtott be kérelmet. Hecht Anna, a járási hivatal oktatásügyi osztályvezetője elmondta, a polgármesterek többször is felháborodásuknak adtak hangot, mivel úgy gondolták, a minisztérium túl kevés időt hagyott a pályázatok elkészítésére. „Szlovákiai viszonylatban az elsők között voltunk, akik értesítették a járás önkormányzatait, de így is csak március 11-én tudtuk elküldeni a leveleke” – mondta Hecht. A hivatalban nem tudták megmondani, milyen módon döntenek, s hogy az egyes járások milyen arányban részesülnek a támogatásból, viszont várhatóan a legsürgősebb problémákra: a gázművesítésre és a tetőszerkezet felújítására benyújtott pályázatok élveznek majd előnyt. Matišško László, Nagymagyar polgármestere lapunknak elmondta, a remélhető támogatásból a gázművesítést szeretnék befejezni. A faluban működő iskolák közül már csak a magyar tannyelvű alapiskolában fűtenek szénnel, s ezen szeretnének változtatni.

KOMÁROMI JÁRÁS

A polgármesterek által benyújtott kérvények váratlanul érték a Komáromi Járási Hivatal oktatásügyi osztályának megbízott vezetőjét, Marie Szabóovát. „Február elején a Nyitrai Kerületi Hivataltól kaptunk egy felszólítást, amelyben arra kértek bennünket, hogy terjesszük elő az alapiskolák épületein folyamatban lévő munkálatok és a megkezdendő építkezések jegyzékét, beleértve a balesetveszélyes helyzetek elhárítását célzó beruházásokat is – magyarázta Szabóová.– A polgármesterek által hivatalunkba eljuttatott anyagok alapján össze is állítottuk és még február derekán továbbítottuk a kerületi hivatalnak a kért információkat. Úgy gondoltuk, ezzel részünkről lezárhatjuk a beruházások kérdését. Ezért furcsállottuk, hogy a múlt héten ismételten érkeztek kérvények a polgármesterektől.” A megbízott osztályvezető megjegyezte, ők sem a kerületi hivataltól, sem az érintett minisztériumoktól semmilyen módszertani útmutatást nem kaptak. Az Obecné novinyban megjelent útmutatás viszont olyan feladatokat ró a járási hivatalokra, amelyek teljesítésére nincsenek szakembereik. „Az utasítás értelmében a járási hivataloknak meg kell vizsgálniuk a beérkezett kérvények teljességét, ki kell dolgozni a hiánytalan igénylések jegyzékét, mégpedig a községek, a kérvények tárgya és a megoldásra váró beruházások fontossági sorrendje alapján. Főleg ez utóbbi okoz gondot, hiszen osztályunkon nincs olyan szakember, aki meg tudná ítélni, mely beruházások a legfontosabbak” – tette hozzá. Mi több, ezt a jegyzéket meg kell vitatniuk az érintett polgármesterekkel és továbbítani a kerületi hivatalnak. Mégpedig mindezt alig néhány nap alatt, hiszen az útmutatás szerint a kerületi hivatal a kérvényeket március 24-ig köteles eljuttatni az oktatásügyi és pénzügyminisztériumnak. „Az idő rövidsége miatt és szakemberek hiányában legfeljebb azt tudjuk megtenni, hogy a kerületi hivatalnak sorrend feltüntetése nélkül továbbítjuk a hiánytalan kérvényeke” – mondta Szabóová. A Komáromi járásban egyébként több mint 20 településről érkezett kérvény – esetenként három-négy is. A legtöbb fenntartó a tetőszerkezetek javítására, kazánok vásárlására, tornatermek, vagy más sportlétesítmények befejezésére kért támogatást. „A járási hivatal szakemberének végig kellene járnia a kérvényekben feltüntetett összes építkezést, balesetveszélyesnek minősített épületet, hiszen csak így tudnák tárgyilagosan elbírálni a kérvényeket – mondta Basternák László, Ógyalla polgármestere. – Nem hiszem, hogy a gyakorlatban erre sor kerül, akkor viszont csak szakmailag megalapozatlan, adminisztratív döntés születhet.”

VÁGSELLYEI JÁRÁS

A járás 13 községi önkormányzata közül a múlt hét végéig 11 nyújtott be igénylést. Emília Gálová, a járási hivatal oktatásügyi osztályának gazdasági felelőse lapunknak elmondta, az iskolákat fenntartó önkormányzatok összesen 32 millió 138 ezer koronát kértek. A legtöbben az iskolaépületek lapos tetejének felújítására, szennyvízcsatorna javítására, tornatermek és gazdasági épületek rendbehozatalára kértek pénzt. A legtöbbet, 7,4 millió koronát Zsigárd önkormányzata kér, hogy folytathassa a tornaterem tavaly megkezdett építését.

GALÁNTAI JÁRÁS

A Galántai járás iskolát fenntartó 35 településéről tegnapig 21 önkormányzat nyújtotta be igényét az állami támogatásra. Adriana Farkššová, a járási hivatal oktatásügyi osztályának megbízott vezetője pontos összeget még nem tudott mondani, mert a kérvényeket előbb a járási hivatal illetékes bizottsága vizsgálja felül, s azokat csak ezután továbbítják a kerületi hivatalnak. Megjegyezte: biztos, hogy nem minden kérvényt tudnak majd továbbítani, mert egyes kérvényezők összekeverik a beruházási és egyéb kiadásokat. Például többen az iskolaépület festésére kértek pénzt, ami nem felel meg a támogatás feltételeinek. A jogos igények közül a leggyakoribbak a tetőszerkezet felújítására vonatkoznak, de akad község, amely az iskolaépület gázművesítésére kér támogatást.

ÉRSEKÚJVÁRI JÁRÁS

A múlt hét végéig az érsekújvári és párkányi iskolafenntartókon kívül huszonnyolc község nyújtotta be kérelmét a járási hivatal oktatásügyi osztályára. „A hét elején feldolgozzuk az igényléseket és tárgyalni fogunk az iskolák fenntartóival. Szeretnénk megtudni, panaszaik menynyire megalapozottak. A kérelmeket az indoklással együtt a kerületi hivatalnak továbbítju„ – tájékoztatott Zdenka Farkššová osztályvezető, akitől megtudtuk, egyebek mellett a fűri, csúzi, kürti, nagykéri, nánai, ipolykiskeszi, tardoskeddi, ipolyszalkai, újlóti, tótmegyeri, szímői, zsitvafödémesi, köbölkúti önkormányzatok kértek támogatást. Kálazy József, Udvard polgármestere közölte, a delimitációs jegyzőkönyv későbbi aláírása miatt ők máig adhatják be kérelmüket. „A magyar alapiskolának nincs elég tanterme, kénytelenek vagyunk bővíteni a létesítményt. Komoly gond, hogy elromlott a gázkazán; ha nem tudjuk megjavíttatni, továbbra is olyan magas számlákat leszünk kénytelenek fizetni, mint idén téle” – mondta a polgármester. Andód önkormányzata kétmillió korona támogatást kért, mivel az általa fenntartott óvoda tetején becsurog az esővíz. Miskolczi László polgármestertől megtudtuk, már 1996-ban elkészült a tervdokumentáció a lapos tető átépítésére; a beruházáshoz jelenleg hatszázezer korona áll rendelkezésükre.

LÉVAI JÁRÁS

Viktória Bridššovától, a járási iskolaügyi osztály pénzügyi szakelőadója arról tájékoztatta lapunkat, hogy a Lévai járás 89 községéből mindöszsze 21 önkormányzat élt a lehetőséggel, s körülbelül 55 millió korona értékben nyújtottak be igénylést. A járási hivatal még a héten értékeli a beérkezett kérvényeket, fontossági sorrendet állapít meg, majd az anyagot továbbítja a kerületi hivatalnak.

LOSONCI ÉS RIMASZOMBATI JÁRÁS

A Losonci járásban 37, a Rimaszombatiban 67 kérvényt nyújtottak be az önkormányzatok. Az igényelt támogatások összege a Losonci járásban meghaladja az 58, a Rimaszombatiban pedig az 50 millió koronát. A járási hivatalok oktatásügyi osztályaira beérkezett kérvények alapján mindegyik igénylés jogos és indokolt lenne. Gyakoriak a szociális helyiségek meghibásodásai, sok a lyukas tető, de sok helyen gondok vannak a fűtéssel, csatornahálózattal, iskolai konyhák felszereltségével. Mindkét járás oktatásügyi osztályvezetője egyetért, hogy lehetetlen minden igénylő kérésének eleget tenni. „Csak azokat az iskolákat tudjuk támogatni, ahol a rossz demográfiai mutatók ellenére is lesz elég tanuló. Le kell mondanunk a kis falvak iskoláinak támogatásáról, mert a központi iskolák rendbetételére sem lesz elég pén” – mondja Gabriella Oravczová, a Losonci Járási Hivatal oktatásügyi osztályvezetője. A Rimaszombati járásban a jogkörök átadásával több, mint 200 iskola került önkormányzati fennhatóság alá. Az ottani osztályvezető, Július Karas szerint is biztosan kevés lesz az egymilliárdos alap. „Mindegyik hozzánk beérkezett kérvény megalapozott. Próbálunk ésszerű sorrendet megállapítani, ám 67 kérvényből, amelyek szerint több mint 50 millióra lenne szükség, nagyon nehéz. A járásban a legtöbb gond a megrongálódott iskolatetőkkel van, de a szociális helyiségek, a gázművesítés, az iskolai konyhák gyér felszereltsége is problémát jelen” – mondta Karas.

ROZSNYÓI JÁRÁS

Vladimír Hlavčč, a járási hivatal pénzügyi osztályvezetője elmondta, a járás 15 településéről érkeztek kérvények. Ezek nagy része a lapos tetős iskolákra vonatkozik – a beázások miatt nagyon rossz állapotban vannak. Erre vonatkozó kérvény érkezett például Doššináról, Rédováról, Nagyszlabosról, Rozsnyóról, Krasznahorkáról, Pelsőcről, Dernőről és Szádalmásról, ahol a tetőzetet át kell alakítani. A járás 16 alapiskolája az önkormányzaton keresztül nyújtotta be kérelmét a járási hivatalnak, amely a kérelmeket 20-án terjeszti elő a kerületi hivatalnak.

TŐKETEKEBESI JÁRÁS

A járásban 45 önkormányzattól beérkezett hatvan kérvényre mintegy 164 millió koronát kellene biztosítani az állami költségvetésből–- közölte az Új Szóval Iveta Veresová, a járási hivatal oktatásügyi osztályának munkatársa. Az igénylésekben a legnagyobb tételt az épületek, tetők javítása jelenti. Második helyen a gázművesítéssel kapcsolatos kiadások állnak, de például Battyány 240 ezer koronát kér arra, hogy a helyi iskolában vízöblítéses illemhelyet építhessenek. Néhány nagyobb iskola – például Bodrogszerdahelyen, Bélyben és Bolyban – nem folyamodott támogatásért. Borsiban 17 milliót kértek tornaterem építésére, Nagytárkányban 800 ezret az épület tatarozására, Szomotoron pedig mintegy ötmilliót az egész iskola felújítására és a tornateremre. (bzs, vkm, gaál, száz, buch, szászi, kov, hgy)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?