<p>Csak az építkezést felügyelő személyt fogják felelősségre vonni azért, hogy a volt gyermekkórház épületében létrehozott nyugdíjasotthon berendezésének nagy részét több mint két éve nem használják. Az épület átalakítására és környezetének rendbetételére is jóval többet költöttek a kelleténél, mert az eredeti tervekben rosszul mérték fel a kapacitását, némely munkákat pedig kétszer kellett elvégezni.</p>
Az építésvezetőt teszik felelőssé azért, hogy felesleges berendezéseket vásároltak
Orvos is kellene a műszerekhez
Az épület átalakítása az eredeti tervek szerint 4 174 500 euróba került volna, de menet közben a költségvetést 500 ezer euróval emelték. A gond az, hogy erre akkor került sor, amikor a hivatkozási alapul szolgáló munkálatokat már elvégezték. A városi főellenőr által végzett vizsgálat során kiderült, a konyhai berendezés, amellyel az eredeti költségvetés számolt, nem lett volna elég a lakók ellátáshoz, ezért emelni kellett a költségeket. A tervezett cukrászda és büfé több mint 20 ezer euró értékű berendezése máig dobozokban van, a helyiségeket ugyanis étteremmé alakították át. Mindez csak a töredéke az elvesztegetett pénznek, a legnagyobb pénzkidobás a speciális egészségügyi berendezések beszerzése volt. Ezeket az épületet átalakító építkezési vállalat, a Dynamik Rt. vásárolta a közbeszerzés részeként, több mint 300 ezer euróért. Annak idején senki nem gondolt arra, hogy az üzemeltetésük is pénzbe kerül, mostanra azonban kiderült, az ügyfelektől beszedett pénzből nem tudják működtetni a rehabilitációs részleget. A berendezések üzemeltetéséhez ugyanis orvosokra, valamint szakképzett személyzetre volna szükség, és ezt a biztosító csak egészségügyi intézményekben téríti.
Medence van, csak víz nincs benne
Az intézményben jelenleg csak a szobabicikliket, a mágneses terápiás és az elektroterápiás műszereket használják a lakók, a többihez a személyzetnek is speciális tanfolyamokat kellene abszolválnia. A 6,1 méter hosszú és 1,5 méter mély medencében még senki nem úszott és nem is fog, mert már az is túl sokba kerülne, hogy vizet engedjenek bele. Ugyanígy nem használják a masszázskádakat, a defibrillátorokat, az EKG-t és a műszerek sterilizációjára szolgáló készüléket sem. A 34 ezer eurót érő medencét ugyan elvileg használhatnák a lakók, gyakorlatilag azonban annyira megemelné a havidíj összegét az üzemeltetése, hogy inkább lemondtak róla. Tavaly az orvosi eszközök egy részét – 44 ezer euró értékben – kölcsönözte a város az egyházi karitász által működtetett hospicnak, de a többi berendezés iránt senki nem érdeklődik. A medence működtetésében sem látnak fantáziát a helyi vállalkozók, ezért a város már ezt is veszteségként könyvelte el.
Fákat csak papíron ültettek
Ugyanebbe a rovatba került az épület környékén elültetendő fákra és bokrokra költött 14 583 euró. Papíron 64 fát és 2447 bokrot vásároltak, a valóságban 7 (!) fát és 555 bokrot ültettek ki, hogy a többi hová lett, azt senki sem tudja, de valószínű, hogy csak az árukat tette zsebre valaki.
Az egyedüli felesleges kiadás, amit a városnak sikerült az építőcéggel megfizettetnie, az épület újraszigetelése volt. Az átadás előtt ugyanis kiderült, hogy gyúlékony anyaggal szigetelték a falakat, ezt a tűzvédelmi előírásoknak megfelelően lecserélték. A többit veszteségként könyvelte el az önkormányzat, és egyedül az építésvezetőt fogja felelősségre vonni. Jozef Dvonč polgármester szerint őt sem túl szigorúan, „mert utólag be kell ismerni, hogy egy ekkora beruházás sok volt egy emberre. Ebből is okulunk, a jövőben nem fog ilyesmi előfordulni” – ígérte a polgármester. Dvonč a berendezések felhasználását illetően is optimista, szerinte olyan korszerűek, hogy semmi baj nem történik, ha egy ideig még dobozokban lesznek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.