Az elsüllyedés lehetőségei Kassán és környékén

Meghívást kaptam a budkóci tó mélyére. A „Süllyedj el!” jókívánságot a mi szakmánkban gyakran hallja az ember, ám ritkán szokott örülni neki. Békés találkozásunk örömére rögtön meg is ígértem a kassai búvárközpont vezetőjének, hogy mihelyt kitavaszodik, búvárszerkót öltök, és mélyre szántó helyszíni tudósítást adok a tófenékről. Addig azonban következzék egy kis száraz edzés.

Egy profi fotója egy profiról Illusztrációs felvételKi gondolta volna, hogy a kassai polgárnak akár az az ötlete is támadhat, hogy búvárkodni tanul? A város területén ezt három helyen is megteheti. Mi ez, ha nem a korlátlan lehetőségek városa?

A jobb tengerparti üdülőhelyek kínálatában ma már tengeri búvárkodás is szerepel, ám az érdeklődőket szigorúan szűrik, azaz előbb odahaza kell elmerülniük a sportág rejtelmeiben.

A kassai központ a műszaki egyetem egyik Popradská utcai melléképületében kapott helyet, négy éve működik, egyre nagyobb érdeklődés mellett. Korhatár nincs, akár nyolcévesen is jelentkezhet az ember alapképzésre, tizennégy éves kortól pedig már felnőttszámba veszik, azaz a nagycsoportba kerül, ami persze nem jelenti azt, hogy felnőtt kísérete nélkül is merülhet.

KASSA A LEGJOBB TRÉNINGTEREP

Bartolomej Fedor 1976 óta búvárkodik, a kassaiak érdeklődését kielégítőnek találja. Az egész persze az anyagiaktól is függ. Drága felszerelést ugyan nem kell vásárolnia a kezdő búvárnak, mert Egyiptomban, Horvátországban és a többi felkapott búvárparadicsomban mindent kölcsönözhet, ám a foglalkozások természetesen nem ingyenesek. A kassai búvárok a legtöbbször a klub felszerelését viszik magukkal, amely felszerelést az év többi hónapjában a budkóci és a ružíni tóban tesztelik. Vajon elegendő-e ez a felkészülés a nagy tengeri kalandra? – adódik automatikusan a kérdés, melyet természetesen csak egy szárazföldi laikus képes feltenni. Fedor úrtól egy elnéző mosoly kíséretében megtudom, hogy a Kassa melletti tavak a lehető legideálisabbak tréningterepnek. Aki Budkócon, vagy a ružíni víztározóban sajátítja el a búvárkodás alapjait, bármilyen tengervízben könnyűszerrel boldogul. Nyáron ugyanis a víz bezöldül, a látási viszonyok rendkívül rosszak, ezeket a vad vizeket az isten is gyakorlásra teremtette. Ugyanez a helyzet Domasán és Tornalján, ahova szintén gyakran szerveznek búvártúrákat a kassaiak. Kivételt talán csak a tátrai tengerszemek és az áttetsző vizű Poprádi tó képez. A klub tagjai Magyarországi vizekre is rendszeresen „áteveznek”, kedvenc helyük egy Tiszaújváros környéki bányató.

CSILLAGOSOK, BÚVÁROK

Az alapkurzus ára Kassán kilencezer korona. A sikeres vizsga után ki-ki megkapja az egész világon érvényes igazolványát és búvárnaplóját, amelybe attól kezdve minden merülés belekerül. Kassán százra tehető a búvárigazolványosok száma, legtöbben közülük Fedor úr iskolájában végeztek. A búvároknak országos egyesületük is van, amely az egykori ZVÄZARM romjain alakult újjá. Az ott nyilvántartottak száma azonban nem mérvadó, sokan ugyanis nem tagjai az egyesületnek.

A búvárok egyébként csillagokat gyűjtenek. Az egycsillagos búvár a legalacsonyabb kvalifikációt jelenti, két csillagot húsz merülés után lehet szerezni, a három csillag pedig a legtöbb, ami adható. Ennyivel már segédoktató is lehet az ember, ha pedig nemzetközileg elismert búvároktató szeretne lenni, speciális követelményeknek is eleget kell tennie. Az oktatók között szintén a csillagok dívnak, két csillag még csupán az elméleti képzés vezetésére jogosít fel. Bartolomej Fedor a CMAS rövidítésű nemzetközi búvárszervezet legmagasabb, háromcsillagos búvároktatói fokozatát szerezte meg, Kassán egyedüliként, Szlovákiában pedig a tizenkét szerencsés egyikeként.

„Gyakorlatilag bárki, aki kétszáz métert le tud úszni, jelentkezhet egy búvártanfolyamra. A másik fontos feltétel a jó egészségi állapot, főleg a szívnek kell rendben lennie. Azok, akiknek a dobhártyájukkal volt problémájuk, esetleg fülműtéten estek át, csak külön orvosi engedéllyel jöhetnek hozzánk” – magyarázza a kassai búvárközpont vezetője, aki több jelentkezőt is kénytelen volt már elutasítani. „Két évvel ezelőtt egy négytagú család szeretett volna jelentkezni a klubba, ám minkét szülőt el kellett tanácsolnom, mivel az orvosi vizsgálat során kiderült, hogy fülük nem bírná a víz alatti nyomást. Végül csak a gyerekeket tudtuk felvenni. A tanoncoknak először saját testük működését kell elméletben megtanulniuk, majd a merülések alkalmával használt eszközökkel végeznek gyakorlatokat. A két csillaghoz szükséges húsz merülés akár egy hónap alatt is abszolválható, a három csillag megszerzésének követelményei viszont már szigorúbbak, például csak nagykorúak kaphatják meg” – magyarázza Fedor úr. Bár az utóbbi tíz évben hazánkban nem történt tragikus búvárbaleset, az oktatók még a kétcsillagosoknak sem ajánlják, hogy egyedül merüljenek. Ez egy kifejezetten társas sport.

BÚVÁRKODÁSBÓL NEHÉZ MEGÉLNI

Nehéz megmondani, hányan élnek Szlovákiában búvárkodásból. Épí-tőipari és energetikai vállalatok időről-időre alkalmaznak búvárképesítéssel rendelkezőket víz alatti szerelésekre és egyéb konkrét munkákra, ám ezek a szakemberek az év nagy részét más elfoglaltsággal töltik. Az alkalmi búvárok száma több százra tehető, de nálunk a kurzusvezetők és az oktatók többsége sem tud kizárólag ebből megélni, még akkor sem, ha a tűzoltóság és a rendőrség felkérésére is vezetnek tanfolyamokat. Háromcsillagos CMAS-oktatóból nálunk összesen tizenkettő van, a búvárképző központok száma nyolc. Az alapkurzust abszolváló ínyencek részére működnek specializált, technikai jellegű, vagy jég alatti merülésekre fókuszáló klubok. A víz alatti fotózást például szintén külön kell tanulni, és nem elég hozzá a „vízhatlan” fényképezőgép. Ezért én sem ígérhetem meg önöknek, hogy fotókkal is dokumentálni tudom majd azt a bizonyos könnyelműen beígért budkóci süllyedést. Gyönyörködjenek inkább a profi fotójában!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?