Az első fekvőtámasztól a sikerekig

Somorja. A szlovákiai síkvízi kajak-kenu egyik fellegvárának számító felső-csallóközi kisvárosban két „daliás” hölgy szorgoskodik a csölösztői Lagúna Duna-holtág tőszomszédságában található vadonatúj csónakház árnyékában.

Egész pontosan vagy húsz lurkó melegít az edzésre, már ha a bemelegítés szó egyáltalán nem hangzik kissé furcsán a harmicnégy fokos tikkasztó hőségben. Márpedig minden hétköznapi edzésen, kell a ráhangolódás a hűsítő vízre, pontosabban a test ráhangolása a kemény munkára.

A parancsnok és helyettese

Váll, könyök, csípő dolgozik, ropog, hogy aztán lapátolhasson, szelje a vizet, ahogy csak bírja. A somorjai utánpótlást Székely István vezetőedző két egykori kedvenc tanítványára, Puha Szilviára és Pörsökné Csölle Veronikára bízta. Mindketten nyolc évig versenyeztek, óvodás koruk óta barátnők, s imádják a sportágat. Olyannyira, hogy például Veronika (aki civilben pedagógus, kolléganője pedig gyógyszerész), még a házasságkötésének dátumát is a gyerekek versenynaptárához igazította!

Apropó, versenyek! Eddig négy erőpróbán tesztelhették magukat idén a mostani legkisebbek... „Hárman érdemelnek külön említést, ők a legeredményesebbek: Orosz Tibi egyéniben nyert Zólyomban és Trencsénben, Pöstyénben pedig a Linka Tibor/Csöllei Tamás kettős győzött“ – büszkélkedett joggal Puha Szilvia, aki az edzőkettős közül az erősebb kezű és a nagyobb szájú – saját bevallása szerint. Hát igen, jól ki van ez találva, van a szigorú parancsnok, Szilvia és az engedékenyebb, lágy szívűbb parancsnokhelyettese, Veronika. Persze a parancsnok megjelölés csupán arra utal, hogy aki kajakozni kezd, annak számolnia kell a fegyelemmel, pontosabban a fegyelmezettséggel és az önfegyelemmel. Természetesen a két hölgy nem csupán szigorú, kemény kezű edző, de rátermett pedagógus is, kicsit pszichiáter, és egy picit anyuka is, hiszen napjainkban egy 9-10 éves gyermeket egyáltalán már csak bármiféle mozgásra rávenni is tudomány, nem hogy rendszeres edzésre.

Mielőtt kajakba ülnek

Nem csoda, ha két-három hónapig nem hogy vizet, de még csak indiánkenut sem kapnak – a kicsik ugyanis nem mindjárt versenyhajóba, hanem először az ún. tanulóhajóba ülnek. Ám előtte még nem ússzák meg szárazon, vagyis a szárazon. Merthogy az „edzőnénik” többnyire elképesztő dolgokkal találják magukat szemben a kajakozni vágyó lurkók legelső tréningjein.... „Egyre rosszabb a helyzet, évről évre rosszabb fizikumú és gyengébb szervezetű gyerekek jönnek hozzánk. Hiába minden, az informatika korában a gyerekek képesek naphosszat a számítógép előtt kuksolni, rossz a testtartásuk, ráadásul szerintem mértéktelen mennyiségű tanulnivalóval, túlterhelten érkeznek. Van, aki például futni sem tud rendesen, soknak fogalma sincs arról, hogyan kell csinálni mondjuk egy fekvőtámaszt. Éppen ezért jó két hónapig a mozgásra, játékos sportolásra szoktatjuk a kicsiket, mielőtt még rátérnénk magára a kajakra...” Nem véletlen, hogy a nevelőedzőnő szájából a kenu szó egyszer sem hangzott el, elárulta ugyanis, hogy egyik kenus sem kezdett kenuban, vagyis mindenki kajakosként indul....

„Általában a gyengébb kajakosokból lesznek a kenusok, vagy két év kajakozás után aszerint javasoljuk valakinek a kenut, hogy milyen a testfelépítése. A hosszabb karú, megnyúltabb testűeknek inkább ajánljuk a kenut, hiszen abban sikeresebbek lehetnek adottságaik révén is...”

De vajon a siker szó alatt ez esetben az érmeket, a győzelmeket, a dobogós helyezéseket kell értenünk csupán? „Természetesen az a csúcs, elvégre sportról van szó, a győzelem nagyon fontos, de úgy érzem, a mi esetünkben már az is siker, ha képesek vagyunk megszerettetni a legkisebbekkel a sportot. Nagyon jó érzés látni, hogy egy nulla szintről, hogyan jut el valaki becsületesen munkával, akaraterővel egy versenyképes nívóra, mint a mi csoportunkban például Csémy Csabika, aki hihetetlen, hogy mennyit fejlődött önmagához képest. És ez akkor is siker, ha mondjuk még ez érmes helyezésekben az ő esetében nem is mutatkozik meg egyelőre.”

Örülnek a sportolni vágyóknak

S hogy mikor érdemes elkezdeni kajakozni, s mikor derül ki, hogy valaki tehetséges-e vagy sem? „Az, hogy valaki tehetséges-e, vagy nem nagyon tehetséges, az szinte azonnal, az első vizes edzésen kiderül. Ám ez semmire sem garancia. A tehetség és a tehetségtelenség domináns, meghatározó erejű, de ha egy tehetséges nem szorgalmas, sohasem lesz eredményes, viszont másfél évtizedes tapasztalatból állítom, hogy csak szorgalommal sem lehet valaki eredményes. Mindenesetre, ha látjuk, hogy valakinek egyáltalán nincs tehetsége, de nagyon akar, akkor biztosan nem tanácsoljuk el más sportra, hiszen manapság minden sportolni vágyó gyereknek egyformán örülnünk kell, függetlenül attól, hogy aranyérmes-e vagy éppenséggel a kilencedik egy versenyen...”

Kedves hölgyek, ezúton is kívánunk sok sikert és türelmet a „sportágmentő”, és egy kicsit – nem is annyira kicsit – önfeláldozó munkához!

KIK KÉSZÜLNEK A CSOPORTBAN?

Puha Szilvia és Pörsökné Csölle Veronika somorjai kajakreménységei: Csánó Norbert, Csenkey Patrik, Cséfalvay Tamás, Csémy Csaba, Csöllei Tamás, Derzsi Krisztián, Gál Dean, Hoboth Róbert, Horváth Denisz, Keresztes Róbert, Kiss Zsolt, Lelkes János, Orosz Tibor, Pirk József, Simona Poláková, Jakub Rozkoš, Virág Krisztián.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?