Átadták a járás első iskolai háztáji farmját (FOTÓK)

Az állatokról a diákok és az iskola dolgozói gondoskodnak (A szerző felvétele)
Sárosfa |

Tyúk- és nyúlólat létesítettek a sárosfai alapiskola udvarán, ahol a gyerekek is besegítenek a terület és az állatok gondozásába. Az iskolaépületben pedig két hete adták át a felújított konyhát, a beruházás értéke 121 000 euró volt.

A „Gyermekek képzése a sárosfai alapiskola udvarán található háztáji gazdaságban” elnevezésű projekt összesen 4000 euróba került, fenntartását az önkormányzat vállalta magára. 

„Ez a különleges projektterv három éve fordult meg először a fejemben, látva, hogy a javuló életminőségnek köszönhetően községünk mennyit veszít vidéki jellegéből. A múltban a városi gyermekek jártak a nagyszülőkhöz falura és nem tudtak betelni a háziállatok, tyúkok, kacsák, nyulak, kecskék, malacok látványával. Bár sok gyermek vágya, hogy otthon is neveljenek háziállatot, mégis egyre kevesebb ilyen családot találunk”

 – kezdte beszédét Sárosfa polgármestere, Földváry Terézia a háztáji farm hivatalos átadásán.

Az átadó ünnepségen a helyi iskola és óvoda gyermekei léptek fel (A szerző felvétele)

Támogatás

Az ünnepségen két iskolás csoport és a helyi óvodások is felléptek, magyar és szlovák gyermekdalokkal, mondókákkal örvendeztették meg az összegyűlteket. Az „élmény-gazdasági udvar” lényege, hogy a gyerekek megfigyeljék az állatok viselkedését, simogassák, etessék őket és gondoskodjanak róluk, s mindezt szakavatott felügyelet mellett. Az udvar költségének nagyját a Szlovák Gázművek Alapítványa fedezte, ők összesen 3500 euróval támogatták a beruházást, 500-at pedig az önkormányzat adott hozzá, amiből etetőket, itatókat és élelmet vásároltak az állatoknak. Az átadón jelen volt a gázművek vezérigazgatója, Ferencz Béla, aki rövid beszédében elégedettségét fejezte ki a projekt láttán, majd lapunknak elárulta, hogy szívesen várják nem csak iskolai intézmények, hanem más szervezetek, például polgári társulások, vagy akár magánszemélyek pályázati kérelmeit is, ehhez további információkat a Nadácia SPP, nadaciaspp.sk weboldalán találnak.

Földváry Terézia és Ferencz Béla. A Szlovák Gázművek Alapítványa 3500 euróval támogatta az iskolai háztáji farmot (A szerző felvétele)

Felajánlások

A farm előkészítési munkálatai idén júliusban kezdődtek meg azon az óvoda mögötti területen, ahová korábban gyümölcsöskertet telepítettek a gyerekek. Innen választottak le kerítéssel egy sávot, ahol téliesített, korszerű fa búvóhelyeket telepítettek az állatok számára. A munkálatokat Pollák László és vállata végezte, a kivitelezés egyes pontjain pedig még a gyerekek is segíthettek. 

„Az állatokat ajándékba kaptuk. A nyuszikat Hoboth Páltól, Szelle Ivántól és a Welter családtól, a kopasz nyakú tyúkokat Bertalan György, bakai polgármestertől, a színes, nagy tollazatú, orpington tyúkokat Nagy Ferenctől, Dunaszerdahelyről szereztük be”

 – részletezte a polgármester. Már a tervezéskor felmerült a kérdés, hogy a hétvégéket hogyan fedik le, de a község alkalmazottjai felosztották egymás közt a farmmal kapcsolatos teendőket.

Higiéniai feltételek

A projekt szakmai partnere Bielikné Dóka Zsuzsa, a dunaszerdahelyi Regionális Állategészségügyi és Élelmiszerügyi Igazgatóság vezetője, aki lapunknak elárulta, hogy az udvart a hivatalos regisztrációja során farmként jegyzik majd be. Lakói rendszeres állatorvosi felügyelet alatt állnak majd és oktatásokat is terveznek a gyerekek, a tanítók részére az alapvető higiéniai feltételekről, az itatásról, etetésről, valamint az egyes betegségekről és úgy általánosságban a mindennapi kötelezettségekről.

A háztáji udvaron egy tyúkól, nyúlól és egy fém fészer található (A szerző felvétele)

Követendő példa

A háztáji farm lehetőséget ad az iskolának arra, hogy bemutassák a gyerekeknek a jellegzetes vidéki miliőt.

„Ez a projekt bizonyíték arra, hogy kis faluban is lehet ötletes, előremutató célt megvalósítani és tanulságos abban, hogy nem kell félni belevágni a különleges dolgokba. Jó példa lehetünk más iskoláknak ötletes, új szellemű képzésre. Legnagyobb örömünk viszont az lenne, ha a fiatal családok számára lennénk követendő példa. Ne féljenek kihasználni a falusi környezet adta lehetőségeket, kis háztáji udvarral termeljenek saját maguknak egészséges termékeket, legyen ez egy családi program, amit közösen végeznek. Gyermekeink lelkesedését látva biztosak vagyunk abban, hogy a kis kezek ebben az önök partnerei és segítői lesznek”

 – zárta a közönséghez intézett szavait a polgármester. Az iskola igazgatója Hlivák Erzsébet elárulta, hogy a gyerekek többsége nagyon élvezi az állatokról való gondoskodást. Napközben például pontos beosztás szerint járnak ki az állatokhoz és szedik össze a tojásokat.

A iskolakonyha felújítása 121 000 euróba került (Forrás: Földváry Terézia)

Nem támogatták az iskolakonyhát

A község krónikája szerint az iskolakonyha eredeti épületét még 1977-ben adták át az iskola főépületével együtt. Az ezalatt eltelt csaknem öt évtized alatt a berendezések és a burkolatok is teljesen elhasználódtak. Az önkormányzat idén júniusában döntött az épületrész felújítása mellett. 

„Az iskolakonyha felújítása érdekében négyszer nyújtottuk be igényünket támogatásra, mivel azonban a konyha az alapiskolához tartozik és az kisiskolaként működik nem volt esélyünk a támogatás megszerzésére. Esély viszont nincs, ha nem próbálkozunk. Megtettük. A támogatási alap a többszáz diáklétszámmal rendelkező nagyobb iskolák konyháját támogatta, beláttuk ezen az úton hiába próbálkozunk. Innentől fogva tudtuk, csak magunkra számíthatunk, hogy a felújításhoz szükséges pénzeszközöket saját forrásból kell majd előteremtenünk”

 – árulta el lapunknak Földváry Terézia, majd hozzátette, hogy a felújítás során érdekességképpen megszámolták, összesen nyolcféle csempét találtak az iskolakonyhán

Egy teljesen új páraelszívót és klímaberendezést szereltek be (Forrás: Földváry Terézia)

Önerőből építkeztek

Az iskolakonyha teljes alapterülete csaknem 100 négyzetméter. A teljes beruházás értéke összesen 121 000 euró volt, melyből az önkorményzat 91 000 eurót vállalt magára, a különbözetet pedig felajánlásokból egészítették ki. Az építkezést augusztus elején kezdték meg és szeptember közepén fejezték be, ezután következett a konyhagépek és az új berendezések beszerelése. Míg a konyhán dolgoztak, addig a kultúrházban sütöttek, főztek. Az iskola által üzemeltetett konyha naponta 120 adag menüt készít, nem csak a tanulóknak főznek, hanem a helyi nyugdíjasoknak és a szomszédos Bacsfa és Tárnok óvodáinak is. A munkálatok során új villanyvezetékeket húztak be, új víz és csatorhálózatot telepítettek, lecserélték a falburkolatot, új páraelszívót és klímaberendezést szereltek be és új ajtókat vásároltak. A helyiségeket teljesen átszervezték, maximalizálva azok kihasználtságát. Ennek köszönhetően a konyha területe megnagyobbodott, 23 négyzetméterről 38-re növekedett.

Az utóbbi két évben az iskolakonyhával és a háztáji farmmal együtt ez volt az ötödik nagyobb felújítás a Sárosfán. Nemrégiben kültéri fitnesz parkot avattak, felújították és kibővítették a ravatalozót, valamint kicserélték a közlekedési táblákat a település teljes területén.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?