Rozsnyó. Nem az eredeti helyére ugyan, hanem a Rozsnyói Bányászati Múzeum épülete mellé, a Kassai Megyei Önkormányzat tulajdonát képező területre állították fel Kossuth Lajos egyetlen épen maradt, egész alakos felvidéki szobrát.
Áll a Kossuth-szobor, de milyen áron?
A rozsnyói magyarság életében vízválasztó lett ez az esemény, főként a szervezeteket osztotta meg a szobor felállításának helyszíne körül kialakult vita. Egyesek – a Rosárium Polgári Társulás, a Rozsnyó és Vidéke Alapítvány, a Gombaszög Fejlesztéséért Alapítvány – azért szálltak síkra, hogy a szobor az eredeti helyére kerüljön vissza. Kifogásolták, hogy a képviselő-testülethez benyújtott beadványt aláírók – az MKP járási bizottsága, a Csemadok Területi Választmánya, a Gömöri Ifjúsági Társaság és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége – felrúgták a Kossuth-szobor Újraállítási Bizottság határozatát, miszerint közösen és szervezetten dolgozzák ki a városi önkormányzathoz kerülő indítványt. A bizottság ugyancsak határozatban rögzítette, hogy a szobornak a Bányászok terén való felállítására tett indítvány került a testület elé. A megjelent 18 képviselőből senki sem szavazott a szobor felállítása ellen. Igaz, a beadvány már mellőzte a Bányászok téri helyszín javaslatát, ahová 1907-ben helyezték a szobrot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.