Akinek mindenre van egy jó meséje

A párkányi könyvtár vendége volt Boldizsár Ildikó mesekutató és terapeuta, aki a népme-sék gyógyító erejéről és varázshatalmáról beszélt.PárkányBoldizsár Ildikó az Eötvös Loránd Tudományegyetem esztétika–magyar–népműve-lés szakának elvégzése után szerkesztőként dolgozott és a Magyar Tudományos Akadé

A párkányi könyvtár vendége volt Boldizsár Ildikó mesekutató és terapeuta, aki a népme-sék gyógyító erejéről és varázshatalmáról beszélt.

Párkány

Boldizsár Ildikó az Eötvös Loránd Tudományegyetem esztétika–magyar–népműve-

lés szakának elvégzése után szerkesztőként dolgozott és a Magyar Tudományos Akadémia Néprajzi Kutatóintézetében ösztöndíjasként mesekutatással foglalkozott, amiért 1999-ben megkapta a néprajztudomány kandidátusa címet. Ezt követően a Pesti Szalon Könyvkiadó felelős szerkesztőjeként, később a Nemzeti Tankönyvkiadó Társadalomtudományi Szerkesztőségének főszerkesztőjeként dolgozott, majd a Magvető Kiadó főszerkesztője volt. 2010-től a Meseterápia Központ szakmai vezetője lett. 2014-ben megalapította a Metamorphoses Meseterápiás Egyesületet és létrehozta a Fabuláriumot. 1991-től jelennek meg könyvei, melyeket számtalan díjjal és elismeréssel jutalmaztak. Szeptembertől az egri egyetemen tanít.

A párkányi könyvtárban rendezett olvasótalálkozó közvetlen hangulatú, őszinte beszélgetéssé alakult. Kiderült, hogy Boldizsár Ildikót felnőttkorában varázsolták el a népmesék, szülei és nagyszülei ugyanis nem tulajdonítottak jelentőséget annak, hogy meséljenek neki. A mesék gyógyító erejéről akkor győződött meg, mikor három gyereke közül a középső megbetegedett és kórházba került. A gyerek ágya mellett ülve szakadatlanul mesélt mindaddig, mígnem az egyik mese váratlan, katartikus hatást gyakorolt fiára, akinek állapota ezt követően javulni kezdett. Boldizsár Ildikó kezdetben nem hitte, hogy a gyógyulási folyamatot a mese indította el, de miután több alkalommal, más betegeknél is hasonló változást tapasztalt, foglalkoztatni kezdte a gondolat, hogy a népmesét terápiás céllal használja nemcsak betegeknél, hanem különféle nehéz helyzettel küzdő embereknél is. Gyakran előfordul, hogy azt kérik tőle, egy-egy problémára vagy betegségre ajánljon valamilyen mesét. A válasz ilyenkor mindig ugyanaz: nem tudok. Ugyanis mindig személytől és a helyzettől függ, mikor melyik mese segít. A lényeg, hogy a mesét ne felolvassák, hanem fejből mondják. A jó meseterapeuta több ezer mesét ismer, és mint egykor a mesemondók, nem szóról szóra ismételve, hanem ösztönös tudással és ráérzéssel választja és variálja őket.

Boldizsár Ildikó szerint minden helyzetnek megvan a mesebeli párja. A terápia lényege pedig nem más, mint a metamorfózis, amely a mese révén mutatja meg a kiutat és a megoldást a krízisekből és betegségekből.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?