Legalábbis ezt állítja Benes Éráz, a Vágsellyei Földműves-szövetkezet vincellére. Ő pedig igazán ért a borhoz, különben aligha nyert volna aranyérmet a sellyei pincészet kékfrankosa az idei „Agrovino” országos borversenyen. A tavalyi kékfrankos 19,5 fokos volt, háromezer liter forrt ki.
Aki vizezi a bort, bármire képes!
A tartályokból motoros szivattyúval fejtik át a bort, de az Alibernethez klasszikus lopót használt a vincellérA szerző felvétele A vincellérrel a szövetkezet borospincéjében beszélgetek a borkészítésről, a jó bor titkáról. Ám beszélgetésre alig van idő, a pincében állandóan akad kuncsaft. A gazdaság ugyanis közvetlen eladásra készíti a bort, bárki vásárolhat itt, a vörös és fehér bor literjét negyven koronáért méri a gazda. Elegáns kocsin érkező öltönyös féfiak és biciklis nyugdíjasok állnak sorba, hogy a vincellér megtöltse az öt-tíz literes demizsonokat, vagy a műanyag flakonokat. Persze előbb megkóstolhatják, hogy melyikből szeretnének, a többszáz literes tartályokból előbb decis pohárba csorog a bor. De van, aki nem kóstolgat, visszatérő vendég csak úgy rendel: abból a múltkoriból.
„Az idei termés rosszabb a tavalyinál, a nagy szárazság idején megfogta a lisztharmat. A cukortartalom is jóval kisebb. Tavaly elég volt száz liter musthoz egy kiló cukrot tenni, az idei must 14 fokos, úgyhogy hét kiló cukor is kell. A fehér bort 20 fokra, a kékfrankost 22-re szokták felcukrozni” – mondja a borosgazda, és már megy is szűrőpapírt cserélni a készülékben, emelyen a Zöldveltelint a műanyag tartályból a ötszáz literes fahordóba szivattyúzza. A sellyei szövetkezet szőlőskertjében Zöldveltelint, Peszeki Leánykát, Olaszrizlinget termesztenek húsz hektáron, a szeredi pezsgőgyárnak is szállítanak, s borospincéjükben évente 35 ezer liter forr ki.
És, hogy mi a jó bor titka? „A jó szőlőt is el lehet rontani, és rossz szőlőből is lehet jó bort készíteni. A titok talán az, hogy tisztán kell vele dolgozni, és be kell tartani a technológiákat.” Benes Éráz 15 éve dolgozik vincellérként, nyugdíjasként már csak a borral foglalkozik. A pince teljes kapacitása 45 ezer liter, vannak itt régebbi borok, ötéveset is raktároznak, s nincs gond az értékesítéssel, vevő mindig akad. A legtöbbet a Peszeki Leánykából és a Zöldveltelinből készítenek, ám a vincellér tapasztalatai szerint a legmenőbb a rizling. „A boros ember jobban szereti a savanykás bort és a rizling ilyen. Az aromás vagy édes borokat kevesen szeretik, inkább a száraz borokat kedvelik.” – mondja, és egy vörösbor-különlegességgel, az Alibernettel kínál. Elárulja, hogy a bort háromszor fejtik, először a forrást követő ötödik héten. A must hatalmas műanyag tartályokban forr ki, majd fahordóban érlelik legalább három hónapig, azután kerül forgalomba. Hogy idén mennyi újbor lesz, még nem lehet megmondani, a szüretet október vége felé tervezik. (gl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.