Ahol a tévéműsort sem tudják rendesen fogni

Betegbiztosító Rimaszombatban, szociális biztosító Rozsnyón, munkaügyi hivatal Nagyrőcén, iskola, orvos Tornalján vagy Harkácson, óvoda Otrokocsban, a megyei vízművek elöljárósága Kassán, a megyei önkormányzat székhelye Besztercebányán.

Betegbiztosító Rimaszombatban, szociális biztosító Rozsnyón, munkaügyi hivatal Nagyrőcén, iskola, orvos Tornalján vagy Harkácson, óvoda Otrokocsban, a megyei vízművek elöljárósága Kassán, a megyei önkormányzat székhelye Besztercebányán. A 233 lelket számláló gömöri település, Lőkösháza nyögi a Nagyrőcei járáshoz csatolás minden nyűgét, ráadásul a járás legkisebb települése.

Bizony vannak a hazának olyan tájai, ahol a munkanélküliség többszöröse az országos átlagnak, ahol az infrastruktúra fejletlen vagy egyszerűen nincs, ahol magas a roma lakosság aránya, ahol a hegyes-dombos vidék kis lélekszámú települései kevéske pénzből gazdálkodnak. A fiatalok pedig sorra hagyják el szülőföldjüket. A gondokat a helyi vagy a megyei önkormányzat nem tudja orvosolni, és Nógrádtól keletre az ígéretek ellenére továbbra is hiányzik az állami segítség. Sőt egyre több polgármester látja úgy – párthovatartozástól függetlenül –, hogy arra bizony hiába is várnak.

Lőkösházára három éve sikerült bevezetni a gázt, s ha az égiek nem szólnak közbe, szeptemberre vezetékes ivóvíz is lesz. Csolti Lajos, a falu polgármestere azt reméli, öszszefogva a szomszédos településekkel – Felsőrással, Otrokoccsal és Zsórral, melyekkel Lőkösháza természetes egységet alkot – s bízva benne, hogy az MKP még néhány évig kormánytényező lesz, lassan elkezdhetik a csatornázást és szennyvíztisztítót építhetnek. Addig is megpróbálják azt kiaknázni, amijük van – vagy volt.

Ilyen volt a Túroc Menti Találkozó, mely az egykori tanító, Szakál Géza kezdeményezésére jött létre a hatvanas évek végén. Azonban az iskola igazgatóját a normalizáció éveiben eltávolították a faluból, a szabadtéri fesztivál pedig lassan elsorvadt. Pedig a rendezvényre mindig sokan jöttek a közelebbi-távolabbi településekről – emlékezik vissza a polgármester. „Néptáncegyüttes, színjátszókör működött a faluban. Alig vártuk a próbákat, a fellépéseket! Sajnos, azóta az iskola is megszűnt, így tanító sincs, s ez nagyon hiányzik a falunak” – mondja. Lőkösháza most szeretné felújítani a szabadtéri színpadot, s újraszervezni a Túroc Menti Találkozót.

De nemcsak iskola, pap sincs a faluban, a sajógömöri evangélikus egyháztól jön havonta egyszer. Van azonban a falunak egy 1804-ben, a harkácsi Draskóczyak és a sajógömöri Szontaghok által építtetett műemlék temploma, festett, fakazettás mennyezettel, ácsolt harangtoronnyal. Az oltár faszobrait néhány éve ellopták, azóta ajtón, ablakon rács van. A templom mellett áll a Draskóczy-család egykori sírboltja, most leginkább halottasházként funkcionál. A másik oldalon a hajdani iskola, jelenleg egyházi vagyon, ebek harmincadján. Egyetlen funkciója, hogy erre van felszerelve a falu közös antennája, amely azonban a szlovák tévéadók vételére nem alkalmas, mivel a falu „árnyékban” fekszik. A község 1992-ben szeretett volna újra iskolát nyitni az épületben, s amikor már-már révbe ért, a tulajdonos vérszemet kapott. Több pontos követeléssel állt elő, például azzal, hogy ha az egyház szükséghelyzetbe kerül, a falu anyagilag támogatni fogja. Az iskolaalapítás elmaradt.

De van a faluban jónéhány a gömöri népi építészet remekéből. Fűrészelt deszkadíszekkel ékesített tornácos lakóházak, a vidékre jellemző hatalmas, két-háromosztatú, zsilipelt falú csűr, istállók, kenyérsütő kemence. Emellett szállásadásra alkalmas lakóházak, festői vidék, csend, halastó a közelben, virágozhatna hát a falusi turizmus. A tó igen népszerű a sporthorgászok körében, sokan sátorral, több napra jönnek, még Magyarországról is.

Újabban pedig gyógynövénytermesztéshez látott Lőkösháza népe. A pénzt pályázat útján szerezték, épp a napokban jártak a programba bekapcsolódó munkanélküliek tanulmányi kiránduláson és szakmai továbbképzésen Nyitrán. „Nem is tartottak bennünket teljesen normálisnak, hiszen például útilapu annyi nő errefelé, hogy csak győzze az ember szedni! De amikor látták a falubeliek, hogyan is néz ez ki ott, ahol már működik a dolog, és hogy az általunk termesztett gyógynövényekből minden mennyiséget átvesznek, már a kételkedők is elcsendesedtek” – meséli a polgármester. Hamarosan talán néhány új munkahely is létrejön egy vállalkozó jóvoltából, aki megvásárolta a falu határában található gazdasági épületeket, és tejcsarnokot nyit. Ez hasznos lenne azoknak is, akik maguk is tartanak egy-két tehénkét, valaki végre felvásárolná tőlük a tejet.

Vannak kiszolgáltatott helyzetben lévő vidékek, települések, de a legtöbb faluban található valami, ami nincs a szomszéd településen, vagy távolabbi tájakon.

Csak szükség van egy jó ötletre, helyi kezdeményezésre és összefogásra. Ezekből Lőkösházán nincsenek híján...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?