A ZSITVABESENYŐI CITERAZENEKAR

A „Besenyői citerások” zenekar 29 évvel ezelőtt alakult a Csemadok helyi alapszervezete mellett. „Régióbeli kulturális és hagyományőrző rendezvényeken lépünk fel, baráti a kapcsolatunk a nagykéri, a szímői, a kürti és az udvardi hagyományőrző csoportokkal.

A „Besenyői citerások” zenekar 29 évvel ezelőtt alakult a Csemadok helyi alapszervezete mellett. „Régióbeli kulturális és hagyományőrző rendezvényeken lépünk fel, baráti a kapcsolatunk a nagykéri, a szímői, a kürti és az udvardi hagyományőrző csoportokkal. Több külföldi fellépéssel büszkélkedhetünk: szerepeltünk a magyaroszági Szőnyben, továbbá Bécsben, és rendszeres résztvevői vagyunk a csehországi Strážnicében rendezett nemzetközi folklórfesztiválnak. Fontos feladatunknak tartjuk a Zsitva mente kultúrájának, népi hagyományának ápolását” – mondta lapunknak Ozsvald Norbert, a csoport jelenlegi vezetője.

A jelenleg hét férfiból álló citerazenekar sikerrel szerepel regionális és országos szintű megmérettetéseken, a Tavaszi szél... és a Bíborpiros szép rózsa zsűrijeinek nívó- és különdíjának tulajdonosa. Az oszlopos tagok mellett egyre inkább a fiatalok veszik át a citerazene hagyományának ápolását. Az 1975 őszén alakult együttest Recska Dezső, Gubo Jenő, Kollár Menyhért, Veszprémi Ferenc és Gubo József alapította. Az alapítók helyét idővel új tagok vették át: Huszlica Mihály és Bukai Mátyás.

Huszlica Mihály húsz éven át volt a citerások vezetője, ebben az időben vált ismertebbé a zsitvabesenyői csoport. A csapat 1986-tól fiatalodni kezdett, ekkor lépett be a jelenlegi vezető, Ozsvald Norbert, két évvel később pedig Manyák Ernő. A próbák során gyakran felemlegetik a régi tagokat, mindegyiküknek volt egy-egy kedvenc népdala, minden egyes szereplésükhöz megannyi emlék fűződik. A régi tagok közül Hajdú Sándor, Hévíz János, Péter László, Timoránsky Zoltán, Mrúz Péter, id. Manyák Ernő és Éliás Tamás számítottak nagy citerásoknak. Ma a csapatot Ozsvald Norbert, Bukai Mátyás, Manyák Ernő, Magyar Róbert, Simon Marek, Gubó György és Huszlica Mihály alkotja.

Emlékezetes szerepléseik közé tartozik az 1988-ban, Vágbesztercén (Považská Bystrica) megrendezett országos népdal-, népzenei és táncverseny, amelyen a zsitvabesenyői citerások harmadik helyezést értek el. Legszebb emlékük a bécsi, Szent István-napi ünnepélyen való fellépésük 1994-ben: a Szent István-dómnál a nagykéri vegyes kórussal közösen adtak műsort.

A Szlovák Rádió magyar adása elindításának 70. évfordulóján, 1999-ben a zsitvabesenyőiek vendégcsoportként szerepeltek, és rendszeres vendégei a csehországi Strážnicében évente megrendezett nemzetközi fesztiválnak, ahol a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége brünni szervezetével közös műsorban lépnek fel. Négy évvel ezelőtt a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetsége prágai szervezetének jubileumi ünnepségén díszvendégként fogadták a zsitvabesenyői citerásokat, akik a csallóközkürti asszonykórussal együtt szerepeltek. (száz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?