A Világörökség része lehet

Komárom. Arató Gergely, a Magyar Köztársaság Oktatási és Kulturális Minisztériumának államtitkára, valamint Augustín Jozef Lang, a Szlovák Köztársaság Kulturális Minisztériumának államtitkára írta alá tegnap a városban azt a dokumentumot, amely az „Erődrendszer a Duna és a Vág folyók torkolatánál Komárno-Komárom városokban” címet viseli, és amelyet január 31-ig juttatnak el az UNESCO Világörökség Bizottságához.

A Lipót kapu az Újvár egyik jellegzetességeVas Gyula felvételeEzzel a pályázattal a két ország közösen terjeszti fel az erődrendszert a Világörökség listára; az erődrendszer magyarországi részei 2000, szlovákiai részei 2002 óta szerepelnek a Világörökség Várományosi Listáján.

A két város nevében Bastrnák Tibor, Révkomárom és Zatykó János, Dél-Komárom polgármestere üdvözölte a megjelenteket. Mindketten kiemelték, a várrendszer felvétele a Világörökség listájára új távlatokat nyitna nemcsak a két város, hanem a térség fejlődésében is. Mindenképpen előnyt jelentene az EU-s források lehívása során, világra szóló publicitást eredményezne és ennek köszönhetően turisták százezreit vonzaná a régióba. Mindketten köszönetet mondtak annak a munkacsoportnak, amely a terjedelmes, több mint 200 oldalas pályázati anyagon dolgozott a Duna mindkét partján. Ugyancsak köszönték a szakminisztériumok eddigi támogatását, amellyel hozzájárultak az eddigi munkákhoz, valamint a pályázat kidolgozásához. Augustín Jozef Lang arra emlékeztetett, hogy az Európai Unióhoz korábban csatlakozó országokban természetes a határ menti régiók együttműködése a kulturális örökség ápolása terén is, és ehhez a hagyományhoz most országaink is csatlakoznak. „A jövőre vonatkozó terveket csak a múlt szilárd alapjaira építhetjük, és ezek az alapok Komáromban kézzel foghatóak” – hangzottak Arató Gergely szavai. Rámutatott: a közös pályázat annak a bizonyítéka is egyben, hogy Európában csak közösen lehetünk sikeresek.

A komáromi erődrendszer kiépítése 1809-ben kezdődött és 1877-ig tartott, ám haditechnikai szempontból már elkészültekor elavult volt, ennek ellenére katonai célokra használták, legutoljára az egykori szovjet hadsereg. Komárom városa évekkel ezelőtt negyvenmillió koronáért vásárolta meg a védelmi minisztériumtól az erődrendszer központi részét képező Öregvárat és Újvárat. Azóta hazai és uniós forrásoknak, valamint a város költségvetéséből származó pénzeknek köszönhetően elkészültek a várrendszer kihasználására vonatkozó hatástanulmányok és tervdokumentációk, az egykori lőszerraktár felújított épületében pedig már hamarosan meg is nyílik egy információs központ.

Bár a Világörökség jelöltlistáján több száz kérvényező szerepel, Varga Kálmán, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke szerint a két Komárom jó eséllyel pályázik arra, hogy az erődrendszer a Világörökség részévé váljon. „Esélyeinket növeli, hogy határon átnyúló, közös jelölésről van szó. Az utóbbi évek tapasztalatai ugyanis azt mutatják, az UNECO illetékesei fontosnak tartják az ilyen összefogást, amely a jövőben is szoros együttműködést feltételez” – mondta.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?