Tornalja. Lehetetlen helyzetbe került a gömöri város annak következtében, hogy a lakásbérlők mintegy 12 milliós tartozást halmoztak fel körülbelül hét év alatt. Ez a tarthatatlan állapot több esemény eredménye.
A város vezetői bíznak benne, hogy javul a helyzet
A következő ok, ami miatt ide jutott a város, hogy Tornalján nem kezelték kellő határozottsággal és főleg időben ezt a problémát. A tartozások 1997-ben növekedtek meg ugrásszerűen. Ha megnézzük a statisztikai adatokat, kiderül, hogy a térségben – az újonnan létrejött Nagyrőcei járás déli részén – ekkor kezd folyamatosan emelkedni a munkanélküliek addig sem alacsony száma. A két dolog pedig összefügg. További hiányosság, hogy a gömöri városban nem hajtották végre azokat a szerkezeti átalakításokat a különféle városi vállalatoknál, melyeket ekkorra már a legtöbb városban el is felejtettek. ĺgy alakulhatott ki az a helyzet, hogy a házkezelőség nemcsak azokat a lakásokat kezeli, melyeknek tulajdonosa továbbra is a város, hanem azokat is, amelyeket korábbi bérlőik már megvásároltak. Ez pedig azzal a kötelezettséggel is jár, hogy a hőszolgáltatóval szemben ezekért a lakásokért is felelősséget vállal. Tehát ha egy lakástulajdonos nem fizet a fűtésért és a meleg vízért, akkor a tartozást a szolgáltató nem a tulajdonoson, hanem az épület kezelőjén fogja behajtani, mivel vele áll szerződéses viszonyban. Ez Tornalja esetében azt jelenti, hogy a 489 lakásból 326 került eladásra és 163-at bérelnek. A bérlők 9 millió koronával tartoznak, a lakástulajdonosok 3 milliós hátralékot halmoztak fel, a hőszolgáltató ezt az összeget a városon kéri számon. További probléma a bírósági procedúra hoszszadalmas volta. Évekbe telik ugyanis, amíg egy-egy ügy végére pont kerül. Bár a kilencvenes évek második felében sor került kilakoltatásra, aminek következtében néhány hónapra időlegesen lelassult a tartozás növekedése, mára azonban – „úgy sem történik semmi” alapon – már olyanok is tartoznak, akik korábban rendszeresen fizették a lakbért.
Ezt az állapotot örökölte meg a 2002-ben a város új vezetése. A megbízatási időszak első évében a testület a távfűtést 15 évre bérbe adta egy osztrák érdekeltségű besztercebányai vállalatnak. Ezt a döntést többen is támadják. Csakhogy korábban senkinek nem volt ötlete arra, hogyan lehetne a nagyon rossz állapotban lévő csőrendszert és a kazánházak felújítását megoldani. Az előző ciklus végén néhányan előálltak azzal a javaslattal, hogy a város vegyen fel 15-18 milliós kölcsönt, s ebből a pénzből végeztesse el a munkát. Volt olyan elképzelés is, amely a fűtést szeparáltan, lépcsőházanként oldotta volna meg. Dubovszky László polgármester szerint a város ekkor mindössze 4 millió koronára volt hitelképes. De ha még sikerült volna is megszerezni a fent említett összeget, mára kiderült, kevés lett volna. A nevezett besztercebányai vállalat ugyanis 28 millió korona összegben volt kénytelen elvégezni különféle felújításokat. Egyúttal 7 millió koronát kifizetett a városnak azokért a berendezésekért, amelyeket lecserélt. „Azt állítani, hogy ez a szerződés előnytelen lett volna, több mint túlzás” – véli Mészáros Gyula önkormányzati képviselő, a lakásügyi bizottság elnöke is. Véleménye szerint nem azzal van a probléma, hogy egy profitorientált vállalat követeli a pénzét, hanem azzal, hogy azok, akiknek munkaköri kötelességük lett volna megoldást találni, nem tettek semmit sem. „Sajnos még annak a határozatnak a végrehajtásával is késlekedtek, melyet 2003 októberében fogadott el a képviselő-testület” – mondta. Ez a határozat abból indul ki, hogy a problémakezelés során a cél nem a kilakoltatás, hanem a tartozások növekedésének megállítása és a kintlévőségek behajtása. Tekintettel arra, hogy ebben a térségben nem éri meg bérbe adni a lakásokat, ezért a fent említet javaslat abból indult ki, hogy azoktól meg kell szabadulnia az önkormányzatnak. Mivel az embereknek nincs pénzük, úgy döntött a testület, öt év alatt törleszthetik a vételárat az érdeklődők. Sajnos a lakáskezelő vállalat egy évet késett a határozat végrehajtásával, aminek köszönhetően további milliókkal növekedtek a tartozások.
S hogy mi lehet a megoldás? A polgármester bízik benne, hogy végre beindul a lakások eladása. Elmondta, hogy a város kapcsolatba lépett egy végrehajtó céggel, akikkel az ügy végleges megoldásáig a továbbiakban együtt kívánnak működni. A polgármester olyan kedvezményeket tervez bevezetni a város polgárai számára, amelyeket csak azok vehetnek igénybe, akiknek nincsenek köztartozásai. A képviselő-testület pedig, hogy valamennyire javítson a fizetési kedven, mindazoknak, akik tartozásukat rendezik március végéig, elengedi a késedelmi kamatot.
Abban mindenki megegyezik, hogy a kintlévőségeket szinte lehetetlen behajtani. De ha sikerül a tartozás növekedését megállítani, az már az előző évekhez képest évi 4 millió korona tiszta bevételt jelent majd a város számára.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.