Nyílt napot tartottak szerdán az alacsony komfortfokozatú hajléktalanszállón, az éjszakai melegedőben és a nappali válságközpontban. Elsők között érkezett Jozef Belický, Vágsellye polgármestere és látogatásunk idején toppant be Ľubor Gáll, a városi fenntartású Szociális Szolgáltatások Intézetének igazgatója. Az intézmény égisze alatt működik évek óta a vágsellyei krízisközpont.
A vágsellyei hajléktalanközpont örömteli és gyászos napjairól
A hátrányos helyzetben lévő nők és férfiak menedékéül szolgáló központban lehetőségünk volt találkozni és beszélgetni az ügyfelekkel és a szociális dolgozókkal.
Ne csak szidalmazzák őket!
„Szerettük volna megmutatni, milyen körülmények közt és hogyan élnek nálunk a hajléktalanok. Emberhez méltó, rendezett környezetben húzhatják meg magukat és alapvető ellátást is kapnak. Fontosnak tartottuk megnyitni az intézmény kapuját, és lehetővé tenni mindenki számára, hogy megismerkedjenek a munkánkkal. Ne csak szidalmazzák a hajléktalanokat! Vegyék észre azt is, hogy a szálláson élőket rendszeretetre, tisztaságra szoktatjuk. Védenceink a környéket is rendben tartják és rendszeresen részt vesznek a városszépítő munkálatokban” – fogadott Jurík Mónika az intézmény vezetője. Jozef Belický polgármester kérdésére elmondta, általában húsz, időnként huszonkét lakójuk van az éjszakai melegedőben. Napközben jóval többen fordulnak meg a krízisközpont takaros, frissen festett és felújított épületében a Partizán utcában. A hátrányos helyzetben lévő lakosok kimoshatják a ruháikat, meleg ételt kapnak és tisztálkodnak, szigorúan be kell tartaniuk a házi szabályokat és tisztelettel bánni társaikkal. Mindenkinek külön szekrénye van, ahol biztonságban tudja a vagyonkáját. Az éjszakai melegedőben és a nappali szálláson František Babóš, Ladislav Lampert, Alžbeta Lencsésová, Alexander Morovič, Štefan Mrázik gondoskodik az ügyfelekről, több támogatójuk is van a városban, köztük néhány városi, megyei képviselő. „A központ dolgozóinak igyekezetét, szorgalmát dicséri a példás rend és a tisztaság. Örömmel láttam, hogy munkára nevelő foglalkozás zajlik a központban, az ügyfelek munkáiból szép kiállítást nyitottak” – fejtette ki Belický. Ľubor Gáll elmondta, nem mindennapos látogatója a központnak, mégis tudnak egymás örömeiről és gondjairól, hiszen egy intézményhálózat részeként működnek. A Szociális Szolgáltatások Intézményéhez tartozik a krízisközponton kívül az idősek otthona, az idősek nappali központja, a nyugdíjasklub, a gondozói szolgáltatások háza és az egészségkárosultak nappali központja, valamint a bölcsőde.
Károly varrógépet kapott
Az alacsony komfortfokozatú nappali foglalkoztató szakmai felügyelője Mária Krásna szociális dolgozó, aki Ivana Koláriková Kukučková és Zuzana Tamaškovič segítségével foglalkozik a hajléktalanokkal. Rendszeres beszélgetéseket folytatnak a lakókkal, tájékoztatják őket a heti programról. Ilyenkor a hátrányos helyzetben lévők is elpanaszolják a gondjaikat, tanácsokat kérhetnek ügyes-bajos dolgaikra. A 67 éves Károly régóta él a szálláson, Mária Krásna elmondta, egy beszélgetés során kiderült, hogy édesapaként gyakran varrógéphez ült, és megigazította a gyerekek ruháit. A Szlovák Gázművek Alapítványának támogatásából varrógépet vásároltak a központba, amelyen Károly nagy örömmel varr takaros batyukat és tarisznyákat. „Ismeretterjesztő előadásokat tartunk a lakóknak, például az osztályozott hulladékgyűjtésről, a környezettudatos viselkedésről, amit a gyakorlatban is bevezettünk. Az alhoholfogyasztás és a függőség veszélyeire is rámutatunk egy-egy előadásban. A tél közeledtével egészségügyi előadásaink lesznek arról, hogyan óvakodjanak a megfázástól, a fagysérülésektől. Gyakori eset, hogy télvíz idején fagyási sérülésekkel érkeznek a szállásra a hajléktalanok. A nappali foglalkoztatóban a kliensek a foglalkozásokat kedvelik az alkotóműhelyben” – mondta Mária Krásna.
Tragédiák a szálláson
Jurík Mónika nem titkolja, hogy a központjukat sem kerülik el a tragédiák. A nyílt nappal egyidejűleg temetésre készültek a lakók, egyik régtől ismert hajléktalantársuk a vonat alá vetette magát. Érezhető és tapintható a régebbi lakók komor hangulata a szálláson. Egy másik sorstársukat megtámadták az utcán, súlyos sérüléseket szenvedett és szintén életét vesztette. Az ilyen esetek nem csak a szállón élőket, hanem a szociális dolgozókat is megviselik. Tudomást szerzünk egy olyan esetről is, amikor a beteg hajléktalant nem szívesen fogadták az egyik térségbeli egészségügyi központban, és szó szerint kitették az utcára. A vágsellyei központ dolgozói nem hagyták annyiban a történteket, kerestek egy olyan intézményt, ahol be tudják fogadni az ellátásra szoruló hajléktalant. Munkájukat nehezíti, hogy a kívülállók számára minden hajléktalan egyforma: ittasan garázdálkodó, rendbontó és szemetelő egyén. Jurík Mónika szerint különbséget kellene tenni azon rászorulók között, akik ki akarnak lábalni a nyomorúságból és segítséget kérnek, illetve azok között, akik semmit sem hajlandók tenni ennek érdekében.
Újabb ügyfelek érkeznek
Megtudtuk a szálláson, hogy az utóbbi időben olyan új hajléktalanok érkeznek, akiket a sorstársaik biztattak arra, hogy forduljanak segítségért a szociális dolgozókhoz. Új, nagyszabású terveket is dédelgetnek a központban. A város az idősek klubja mögötti területen újabb telkeket jelölt ki számukra, ahol mobil házakban tizenkét szobát különítenének el, a védett szállások egy részében a hajléktalanok kapnának új esélyt. Az európai uniós projekthez szükséges önrészt még jóvá kellene hagynia a városnak. Az önkormányzatnak azonban egyelőre komoly gondjai vannak a jövő évi költségvetés összeállításával, mert nem tudják, milyen állami támogatásra számíthatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.