Idén utolsó alkalommal gyűltek össze a szlovák és magyar madarászok a köbölkúti Párizsi-mocsaraknál, hogy képet kapjanak a vonuló madarak mennyiségéről, kondíciójáról, útvonalairól.
„Ebben az évben jubileumot ünnepelhettünk, hiszen a 10. Nemzetközi Ornitológiai Tábornak adtunk otthont.
A természetvédelem közös feladat
„Ebben az évben jubileumot ünnepelhettünk, hiszen a 10. Nemzetközi Ornitológiai Tábornak adtunk otthont. Évenként három alkalommal szervezzük meg a tábort, mégpedig a tavaszi, a nyári és az ősz eleji időszakban” – mondta Jozef Medveď, a tábor házigazdája. „Nagy jelentőségű ez munka a természetvédelmi terület ritka madárfajainak megóvása terén, de ez valahogy nem jut el az illetékesek tudatáig. Sokszor az az érzésem, inkább hátráltatják, mint segítik munkánkat” – véli Medveď.
Molnár István Lothár, a Pilis Természetvédelmi Egyesület elnöke hozzátette: „Saját pénzünket költjük arra, hogy tanulmányozhassuk a madarakat. Csupán két éve volt sikeres pályázatunk, amelyben kutatásokkal kellett bizonyítanunk, hogy a mocsár és az Esztergom környéki területek azonos ökológiai területet képeznek. Ez sikerült is, de másfél éve már csak saját forrásból meríthetünk. Magyarországról már nem lehet pénzt szerezni erre a célra. A szlovák kormánynak kellene komolyabban vennie a természetvédelmet.”
Matej Medveď szerint végre tudatosítani kellene, nincsenek szlovák meg magyar madarak, mint ahogy államhatárokat sem ismernek e tollas élőlények. A mocsár az észak-európai madárvonulás fontos pihenőhelye. Ha nem teszünk védelme érdekében, annak az egész európai madárvilág kárát láthatja. Az anyagiak hiánya miatt nem épül a már évek óta tervezett állandó gyűrűzőtábor se. A tenni akarásnak azonban előbb-utóbb beérik a gyümölcse, hiszen pályázati pénzből november végéig megépül egy ötven méter hosszúságú pallósor, ami a madarászok munkáját könnyíti majd.
A hajnali órákban látni lehet, hogy a fecskék óriási tömegben húznak ki a nádasból, este pedig vissza. Ezt a látványt a 83 éves Tóni bácsi, a tábor leghűségesebb résztvevője sose hagyná ki. Elmondta, az éjszaka közeledtével úgy 300 ezer fecske érkezik. Egy Lengyelországban gyűrűzött fecskét is láttak. Igaz, kevesebb madarat sikerült befogniuk, mint tavaly ugyanebben az időszakban, de ez még nem a madárállomány csökkenését bizonyítja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.