A szakszervezet nem jelölhet tagot

Komárom. Március végéig új iskolatanácsokat kell létrehozni valamennyi alap- és középiskolában. Akkor jár le ugyanis az eddigi iskolatanácsok négy évre szóló megbízatási időszaka.

„Az új tanácsok létrehozását a 2004. január 1-jén hatályba lépett, az iskolai államigazgatásról és iskolai önkormányzatokról szóló, 596/2003-as törvény szabályozza” – nyilatkozta lapunknak Andruskó Imre, a komáromi Selye János Gimnázium igazgatója, a nyitrai megyei képviselő-testület oktatásügyi bizottságának szakmai tagja. – „Sajnos a mai napig nem jelent még meg a hozzá kapcsolódó minisztériumi rendelet, pedig a törvény 25. paragrafusának 16. pontja leszögezi, hogy a gyakorlati tennivalókat külön rendelet szabályozza majd. Ezért egyelőre az 51/2000-es minisztériumi rendeletet kell alapul venni, amely szerint az iskolatanács tagjainak választását az iskolaigazgató köteles előkészíteni.” Andruskó szerint sokkal elfogadhatóbb és objektívebb lenne, ha az új tagok választását a leköszönő iskolatanács készítené elő, nem pedig az igazgató, akinek esetleges újraválasztásáról majd a tanácsnak kell döntenie. Egyes információk szerint az új rendelet ezen a téren módosítja az eddigi gyakorlatot, de biztosat csak a megjelenése után lehet mondani.

Lényeges változásnak számít, hogy a 11 személyes iskolatanácsba a szakszervezet már nem jelölhet tagot, ellenben – az alapiskolák esetében – a fenntartó az eddigi kettő helyett három személyt delegál. Közülük egynek önkormányzati képviselőnek kell lennie. Két tagot jelölnek a pedagógus, egyet a nem pedagógus alkalmazottak, négyen a szülőket képviselik, egy személy pedig egy olyan szervezetet, amely tevékenységében az oktatáshoz kötődik (ez lehet például a pedagógusszövetség). A középiskolák esetében, ahol a megye a fenntartó, két tagot jelöl a megyei önkormányzat, egyet a település, ahol az iskola található, kettőt a pedagógusok, egyet a nem pedagógus dolgozók, egyet a diákok, hármat a szülők, egyet pedig a már említett, tevékenységében az oktatáshoz kötődő szervezet. „A törvény egyértelműen kimondja, hogy a megye által delegált tagok kizárólag megyei képviselők lehetnek” – mondta Andruskó. – „Figyelembe véve, hogy nyitrai megyei önkormányzatnak 52 képviselője van, ugyanakkor közel 100 középiskola tartozik a hatáskörébe, minden képviselőnek 4 iskolatanács munkájában kell részt vennie. Ezt nem tartom szerencsés dolognak, nehezen képzelhető el, hogy maradéktalanul eleget tudnak majd tenni valamennyi kötelezettségüknek.”

Az új iskolatanácsok felelősségteljes összeállítása azért is rendkívül fontos, mivel tagjai bírálják majd el az iskolaigazgatói helyre beérkező pályázatokat. A fenntartónak a törvény értelmében június végéig pályázatot kell kiírnia minden olyan iskolaigazgatói posztra, amelyet öt évnél régebben tölt be a jelenlegi igazgató. Pályázaton természetesen ő is részt vehet. A pályázatok elbírálását az iskolatanács végzi, és az általa kiválasztott nyertest a fenntartó köteles elfogadni és kinevezni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?