Olvasom, hogy nagy tervek vannak a fővárosban a Šafárik térrel. Pozsonynak a Dunához legközelebb fekvő tere, amely a történelem során többször átalakult, jelenleg valóban zilált és méltatlan állapotban leledzik.
A Šafárik tér esete Friedmannals
A legújabb tervek szerint a tér arculata hamarosan megváltozik. Camera Obscura néven múzeum lesz itt, amolyan átjáróházszerű modern épület, amely nem bontja meg a tér egységét, hanem organikus egységet alkot a parkkal, parkrészekkel, és eltakarodnak az alkalmi bódék. A pályázati munkákat egyébként meg lehet tekinteni a Camera Obscura szervezet honlapján. Érdekesebbnél érdekesebb pályamunkákat készítettek az egyetemisták, amelyek közül ismert a nyertes, vagyis a megépítendő változat.
A múzeumban azok a huszadik századi fényképész-egyéniségek (és alkotásaik) kapnak helyet, akik szlovák gyökerekkel rendelkeznek. Név szerint: Dežo Hoffmann, Ladislav Bielik, Milan Rastislav Štefánik, Eugen Andrew Cernan és Robert Capa. Az első négyhez nincs különösebb hozzáfűzni való, bár az űrhajósként a Hold felszínéről felvételeket készítő Cernant is mindössze annyi fűzi Szlovákiához, hogy a nagyszülei Kiszucából és Csehországból származtak. A névsorból azonban meglehetősen kilóg Robert Capa, akinek a mai Szlovákiához mindössze annyi köze van, hogy édesanyja Nagykaposon született, valamikor a 19. században. Ami akkoriban még, ugye, nem volt Szlovákia, de Csehszlovákia sem. Robert Capa Friedmann Endreként ugyanis budapesti magyar zsidó volt, s talán sosem járt Pozsonyban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.