SZÁZ ILDIKÓÉrsekújvár. Kevesebbet és kevesebben adakoznak az ünnepek előtt. Az érsekújvári és a lévai régióban azt tapasztaltuk, hogy az önkormányzatok és a helyi egyházi közösségek gyűjtései eredményesebbek.
A Nota Bene árusításából és adományokból tartja el a családját
SZÁZ ILDIKÓ
Érsekújvár. Kevesebbet és kevesebben adakoznak az ünnepek előtt. Az érsekújvári és a lévai régióban azt tapasztaltuk, hogy az önkormányzatok és a helyi egyházi közösségek gyűjtései eredményesebbek. Fontos az adakozó számára, hogy ki a szervező, és hogy kinek juttatja el az adományt.
Az érsekújvári Széchényi György Baráti Kör évek óta gyűjt pénzt és tartós élelmiszert a rászoruló családoknak. Istenes Mária, a kör egyik alapítója elmondta, a Czuczor Gergely Alapiskola vezetésétől kapják a listát, így tudják, melyik családhoz kell bekopogtatniuk az adománnyal. „Évről évre több a szükséget szenvedő, idén 37 élelmiszercsomagot kell összeállítanunk, tízzel többet, mint tavaly. Idén kevesebb élelmiszert hoztak az emberek, szerény lehetőségeik szerint inkább pénzt adtak” – tájékoztatott Istenes Mária. Elriasztják az embereket az adakozástól a csalókról szóló hírek. Legutóbb Léván és Érsekújvárban a rákbetegek nevében gyűjtöttek – persze maguknak –, a Rákellenes Liga és más szervezetek is elhatárolódtak tőlük. Az ilyen hírek sok embert gyanakvóvá tesznek, az emberek inkább a helyi közösségekben próbálnak segíteni egymásnak, mert ott pontosan tudják, kit kell támogatniuk. A Nota Benét árulókat sem mindenki fogadja bizalommal.
A Billa érsekújvári bevásárlóközpontja előtt árusító 57 éves Gužalovič Károly elmondta, a járókelőktől kapott pénzből tartja el a családját. „Vasutasként dolgoztam 35 évig, de egyik napról a másikra elbocsátottak. Beteg feleségemmel együtt neveljük két unokánkat. A lányunknál csak a legkisebb gyerek maradt, de így is alig tud megélni. Az én 160 eurós rokkantsági járadékomból és a feleségem 106 eurós segélyéből, meg a gyerekekre kapott állami támogatásból tengődünk” – mondta Gužalovič. A férfi elmondta, hosszas vívódás után döntött úgy, hogy a folyóirat árusításából próbál némi bevételre szert tenni. „Nyáron alkalmi munkát vállaltam, kertészkedtem, de megsérült a lábam. A seb nem akar gyógyulni, papucsban, zokniban járok, mert nem megy fel a cipő a lábamra” – panaszolta Gužalovič Károly.
A lányokat kisebb korukban ő hordta iskolába, a mai napig ő jár szülői értekezletre. Az érsekújváriak adományából a családjának is jut élelmiszercsomag.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.