A kötet nemespanni bemutatója (Fotó: Csuthy András)
A nemespanni templom három évszázada

A Mindenszentek templom tavaly ősszel volt 300 éves. Ennek okán jelent meg júniusban egy helytörténeti kiadvány, amely az építmény történetét és építészetét dolgozza fel.
A mintegy 400 fős, Verebély mellett fekvő Nemespann nem tartozik a legismertebb dél-szlovákiai falvak közé, ráadásul magyar többségét már régen elvesztette. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ne érdemelne külön figyelmet például a múltja és az építészeti emlékei. Csuthy András és Buday Péter jóvoltából júniusban egy kicsi, ámde négynyelvű helytörténeti kiadvány látott napvilágot, amely rendkívül gazdag képanyag és szakszerű történeti, építészeti és művészettörténeti ismeretek segítségével mutatja be a kissé szoktlan alaprajzú és tömegű templomot. A kiadványt június második hetében ismerették a községben.
Az egyik szerző, Csuthy András lapunknak elmondta, hogy eredeti terveik szerint még tavaly ősszel, a templom 300 éves évfordulóján szerették volna kiadni a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásából összeállított kötetet. Ám a néhány hónapos csúszás végül szerencsésnek bizonyult, ugyanis a jubileumi ünnepségről készített képeket is beletehették. Az 1722-ben épített templomot nagyjából 100 fénykép segítségével mutatják be. „A képek többsége a helyi emberektől, családoktól van. Sokkal több fotó maradt fenn, de azokat raktuk bele, amelyek kapcsolódnak a templomhoz és a szakrális kisemlékekhez“ – mondja a régész. „Ha valakit külön érdekel ez a téma vagy kötődik a faluhoz, akkor fontos, hogy olvashasson a templomról. Annak az olvasónak, aki nem ismeri ezt a vidéket, inspirációként is tudnám ajánlani. Nemcsak az emlékállítás és értékőrzés szempontjából fontos ez, hanem az adatgyűjtés miatt is: amit ma össze tudunk gereblyézni a saját környezetünkből, az 50 év múlva teljesen máshogyan fog kinézni, ill. egy része elveszne“ – tette hozzá.
A kis kiadvány érdekessége, hogy magyar és szlovák mellett angol és német nyelven is szerepel benne a tanulmány. Ez többek között azért is fontos, mert a faluból elvándorolt emberek leszármazottai közül nem mindenki beszéli már a helyi nyelveket. Csuthy András például Argentíában élő, ill. más magyarul és szlovákul nem tudó rokonaiknak is küld a kötetből – amit egyébként a nemespanni községházán vagy a Duna Menti Múzeumban lehet megvásárolni.

Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.