<p>Emléktáblát avatnak holnap a Szent András-templomban a Beneš-dekrétumok miatt meghurcolt felvidéki magyarság tiszteletére.</p>
A meghurcolt felvidéki magyarságra emlékeznek
A megemlékezés szervezője a dél-komáromi Kecskés László Társaság, fővédnökei pedig Molnár Attila, Dél-Komárom, és Stubendek László, Észak-Komárom polgármestere.
A program 10 órakor ökumenikus istentisztelettel kezdődik Kiss Róbert püspöki helynök, komáromi plébános és Fazekas László református püspök szolgálatával. A megemlékezésen és a táblaavatáson közreműködik a Marianum Egyházi Iskolaközpont Gyerekkórusa, a Concordia Vegyes Kar, a Vox Femina Női Kar, az Egressy Béni Alapfokú Művészeti Iskola gyermekkara, valamint Nagy Ferenc versmondó.
A 2013-ban Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Kecskés László Társaság a kétezres évek elején kezdte szervezni a Felvidéki Kitelepítettek és Deportáltak Találkozóját, 2004-ben a Monostori erőd falán felavatták Nagy János szobrászművész domborművét, öt éve pedig mindig más-más településen helyeznek el emléktáblát. Céljuk, hogy a fiatalabb nemzedékhez tartozók minél többet megtudjanak nagyszüleik, dédszüleik sorsáról, hogy ne merüljön feledésbe ez a tragikus korszak.
A társaság névadója, az észak-komáromi születésű Kecskés László hét év katonaság és másfél év hadifogság után megélte a kitelepítést is. Éveken keresztül Dél-Komárom kulturális életének meghatározó személyisége volt és – közvetlen érintettként – sokat foglalkozott a kitelepítettek sorsával, élettörténetével. Az ő szellemi örökségét viszi tovább a Kecskés László Társaság. Dél-Komáromot a kitelepítettek emlékvárosának tekintik. (vkm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.