A Gulagra hurcoltakra emlékeztek

Komáromból is több száz ember hurcoltak a Szovjetunió munkatáboraiba.Dél-KomáromA Szovjetunióban Volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete (SZORAKÉSZ) és a Komáromi Erődök Barátainak Egyesülete (KEBEL) kezdeményezésére emléktáblát avattak a Gulagra hurcolt több száz komáromi polgár

Komáromból is több száz ember hurcoltak a Szovjetunió munkatáboraiba.

Dél-Komárom

A Szovjetunióban Volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete (SZORAKÉSZ) és a Komáromi Erődök Barátainak Egyesülete (KEBEL) kezdeményezésére emléktáblát avattak a Gulagra hurcolt több száz komáromi polgár tiszteletére a Monostori erőd bejáratánál. Az eseményen részt vett Molnár Attila, Dél-Komárom, és Stubendek László, Észak-Komárom polgármestere is. Molnár Attila beszédében emlékeztetett arra, hogy a komáromi erődök sok borzalmat láttak. A falak közül vitték el többek között az egyesített város első polgármesterét, Alapy Gáspárt a náci koncentrációs táborba, innen indultak a katonák a Don-kanyarba, és itt alakították ki a Csehszlovákiából kitelepített magyarok szükséglakásait is. A polgármester hangsúlyozta: a megélt sorsokon változtatni már nem lehet, de emlékezni és emlékeztetni kötelességünk és felelősségünk. Menczer Erzsébet, a SZORAKÉSZ elnöke, akinek szüleit szintén kényszermunkára hurcolták, ugyancsak az emlékezés fontosságáról beszélt. „Hogy milyen volt a kommunista diktatúra? Az 50-es években gyilkolt, a 60-as években börtönbe zárt, a 70-es években próbált egyezkedni, a 80-as évekre teljes gazdasági és erkölcsi csődbe vitte az országot. A rendszerváltás után abban reménykedtünk, hogy végleg a politika mauzóleumába kerülnek, de sajnos a mai napig küzdenünk kell a szélsőbaloldallal” – mondta.

A második világháborút követően mintegy 600 ezer magyar ember járta meg a szovjetunióbeli kényszermunkatáborokat, közülük közel 200 ezren civilek, akiket az akkori Magyarországról – beleértve az 1938 és 1941 között visszacsatolt területeket – hurcoltak el. A magyar országgyűlés 2012-ben nyilvánította november 25-ét a Szovjetunióba elhurcolt magyar politikai rabok és kényszermunkások emléknapjává, 1953-ban ugyanis ezen a napon 1500 politikai elítélt érkezhetett haza a Szovjetunióból, a málenkij robotból. A tavalyi év pedig a Gulagra hurcoltak emlékéve volt Magyarországon.

A KEBEL Egyesület 2012-ben avatta fel a Don-kanyarnál elesett katonák emléktábláját, két évvel később az I. világháború hőseinek tiszteletére állítottak táblát, most pedig a Gulagra hurcolt komáromiak előtt rótták le kegyeletüket – tájékoztatta lapunkat Radics Gábor, a dél-komáromi városi hivatal kommunikációs főtanácsadója. (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?