A települések polgármesterei, a megyei és a kórházi vezetés azért támogatja a Szent Lukács Kórház magasabb kategóriába való átsorolását, hogy ne szűküljön az egészségügyi ellátás az intézményben. Agócs Gergely megyei képviselő, Biró László megyei képviselő, Jozef Viskupič megyeelnök, Forró Krisztián megyei képviselő, Berényi József megyei alelnök, Chomča Ervin megyei képviselő, Horváth Zoltán megyei képviselő.
A galántai kórház magasabb kategóriába sorolását kérik a polgármesterek
Közös nyilatkozatot írtak alá a Galántai és a Vágsellyei járás településeinek polgármesterei a galántai kórház magasabb kategóriába sorolása végett. A települések, Nagyszombat megye és a kórház vezetése egyaránt úgy vélik, hogy az intézményben nyújtott szolgáltatások megfelelnek a második kategória kritériumainak.
A Galántai és a Vágsellyei járás településeinek polgármesterei ellenzik az egészségügyi minisztérium javaslatát, hogy a Svet zdravia kórházcsoporthoz tartozó galántai Szent Lukács Kórház az első kategóriába tartozzon, ezért közös nyilatkozatot fogalmaztak meg, amelyben kérik az intézmény átsorolását a magasabb, második kategóriába. A beadványt a települések polgármesterein kívül a megyei képviselők és a kórház vezetése is aláírta.
A galántai városházán csütörtökön tartott sajtótájékoztatón Forró Krisztián, a Szövetség elnöke a bevezetőben elmondta, azért kezdeményezte a találkozót, mert közel húsz éve várnak a lakosok arra, hogy megvalósuljon a kórházreform, és most, hogy ez megtörtént, a két említett járásban élők biztosak akarnak lenni abban, hogy a megszokott egészségügyi ellátás továbbra is elérhető lesz Galántán. A pártelnök szerint ezt csupán az szavatolja, ha az intézményt az egészségügyi tárca az első helyett a második kategóriába sorolja.
Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke támogatja a kezdeményezést. Úgy véli, hogy mivel a kórházaknak és egészségügyi intézményeknek 2024-től kell az új besorolás alapján működniük, ezért elegendő idő van arra, hogy a regionális szinten megfogalmazott észrevételeket bedolgozzák a tervezetbe.
„Személy szerint úgy gondolom, az egészségügyi tárca részéről összeomlott a kommunikáció. A megyében található négy kórház közül a tervek szerint a Nagyszombati Egyetemi Kórház tartozna a hármas, a dunaszerdahelyi, a pöstyéni és a szakolcai a kettes, a galántai pedig az egyes kategóriába. A szaktárca minden kórháznak meghatározott programot, vagyis az egészségügyi ellátás körét írta elő, ezek alapján sorolta be az intézményeket a három kategóriába. A kórházak kérhetik a magasabb kategóriába való besorolást, vagyis az ellátás kiterjesztését”
– fejtette ki. Hangsúlyozta, a galántai kórházban az egészségügyi ellátás semmilyen módon nem veszélyeztetett, a kórház vezetése kijelentette, hogy az egészségügyi ellátást a jelenlegi szinten minimum megtartja, illetve európai uniós támogatásokat kihasználva szeretné bővíteni.
Berényi József megyei alelnök kiemelte, a közigazgatás, a parlament és a kormány szintjén megfeledkeznek arról, hogy a Galántai és a Vágsellyei járás régebben egybe tartozott.
„Sajátságos helyzetben vagyunk Szlovákiában, mivel a Galántai járás Nagyszombat, a Vágsellyei járás viszont Nyitra megyéhez tartozik, de az itt élő emberek a régi megszokott gyakorlat szerint járnak orvoshoz, dolgozni, iskolába. Az összeköttetés még mindig megvan a két járás között, ezért is született meg a közös nyilatkozat a kórházzal kapcsolatban”
– fogalmazott.
Chomča Ervin megyei és galántai városi képviselő, a kórház sebészorvosa azzal egészítette ki az elhangzottakat, hogy egy nagyon fontos tényezőre hívta fel a figyelmet.
„Ha maradunk az egyes kategóriában, ugyanazt az ellátást tudjuk nyújtani, mint a kettes kategóriában, azonban feltételekhez kötötten, vagyis csak akkor, ha a minisztérium jóváhagyja a programot, ha a biztosító szerződést köt a kórházzal a program megvalósítását érintő kiadások fedezésére. Mindez a kettes kategóriában kötelező”
– húzta alá.
Amennyiben minden szubjektum aláírja a nyilatkozatot, a készítői a jövő héten eljuttathatják azt az egészségügyi minisztériumhoz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.