<p>Pert indított a komáromi kórház ellen a dunaradványi Jezsó házaspár: meggyőződésük szerint a férj, Imre a kórházban fertőződött meg a hepatitis B-vírussal (májgyulladás) még 2010 szeptemberében. Azóta életük fenekestül felfordult, és mára egzisztenciális problémákkal kell szembenézniük.</p>
„Kálváriám 2010. szeptember 22-én kezdődött, amikor porckorongsérvem kiújulása miatt a komáromi kórház neurológiai osztályára kerültem – kezd a történet mesélésébe Jezsó Imre. – A szomszédos kórteremben egy hepatitis B-vírussal fertőződött daganatos beteg feküdt. 2010 nyarán ugyanis az onkológiai osztályon sárgaságjárvány ütötte fel a fejét, és ez az illető is elkapta a kórt. Mindezek ellenére az neurológiai osztályon nem volt elkülönítve a többiektől. Egy hetet töltöttem a kórházban, majd egy hónap rehabilitáció következett. November elejétől azonban napról napra gyengébbnek éreztem magam, folyton fáradt, kimerült voltam. Január elején nagyon rosszul lettem, teljesen besárgultam, mentő szállított a nyitrai kórházba, és itt megállapították, hogy hepatitis B-vírussal fertőződtem.” A súlyos, nem ritkán halállal végződő betegség vérrel, testnedvekkel, vagy nemi úton terjed, lappangási ideje 3–6 hónap. Azonnal megvizsgálták Imre családtagjait is, szerencsére sem a gyerekei, sem felesége nem kapta el a kórt. Jezsó Renáta akkor már négy éve nővérként dolgozott a komáromi kórház sebészeti osztályán, így ő, felvételekor, védőoltást kapott.
A zárókupak közvetíthette a fertőzést
Jezsó Renáta úgy véli, férje az intravénás kanül műanyag zárókupakja által fertőződhetett meg. „Ha egy betegnek kórházi tartózkodása idején infúzióra van szüksége, intravénás kanült helyezünk a karjába, ezen keresztül kapja az infúziót – magyarázta. – Elméletileg minden alkalommal, amikor lekötöttük az infúziót, a kanült egyszer használatos, steril kupakkal kellett volna lezárni, de a gyakorlatban nem így működött, mert kevés volt belőle. A férjem kanüljére minden bizonnyal a szomszéd szobában fekvő, feltőzött beteg kanuljéről származó kupak került, így kaphatta el a hepatitis fertőzést. Amikor ugyanis szeptember 22-én befeküdt a kórházba, még nem volt fertőzött, ezt a tőle akkor levett vérminta vizsgálatának eredménye bizonyítja. A férjemen kívül megfertőződött a vele egy kórteremben fekvő másik beteg is. A Pozsonyban elvégzett tipizációs laboratóriumi vizsgálat pedig kimutatta, hogy mindkettejük ugyanazzal a vírussal fertőződött, mint amilyennel a szomszéd szobában fekvő daganatos férfi. Mindezek ellenére olyan jelentést kaptunk, hogy nem lehet sem egyértelműen bizonyítani, sem egyértelműen cáfolni, hogy férjem a kórházban fertőződött meg.”
A fertőzés forrása ismeretlen
A konkrét esettel kapcsolatban Andrea Kološová, a komáromi regionális közegészségügyi hivatal epidemiológiai részletének vezetője nem kívánt nyilatkozni lapunknak. Annyit viszont elárult, hogy 2010 második, illetve harmadik negyedévében hepatitis-járvány volt a komáromi kórház onkológiai részlegén. „Az a járvány 39 személyt érintett, 47 esetet regisztráltunk, azaz voltak, akik a B és C típusú vírussal is megfertőződtek – mondta. – A fertőzés forrását és a közvetítő faktort nem sikerült egyértelműen megállapítani.”
A kórház elhatárolódik
Marta Csergeová, a kórházat működtető Agel Kft. szóvivője az alábbi szűkszavú nyilatkozatot juttatta el lapunkhoz. „Intézményünk rendszeresen ellenőrzi az alkalmazottak körében a betegek ellátásával kapcsolatos előírások, valamint az egyes osztályokon a higiéniai-járványügyi rezsim betartását. A regionális közegészségügyi hivatal ismételt ellenőrzése sem erősítette meg, hogy hiba történt volna az ellátásban a páciens panaszának értelmében” – áll a nyilatkozatban.
Kártérítést követelnek
Jezsó Beáta a történtek következtében szintén elveszítette munkáját, amelyre korábban soha nem volt panasz. „Miután márciusban megérkezett Pozsonyból a tipizáció eredménye, fel akartak nekem mondani, azzal az indokkal, hogy rossz hírét keltem a kórháznak – mondta. – Később ezt hat hónapos próbaidőre módosították, és áthelyeztek arra az osztályra, ahol a férjem megfertőződött. Én nem tudtam ott vállalni a munkát, és eljöttem. Decemberben azonban újra beadtam a kérvényemet a kórházba, ahol állandóan nővért keresnek, de nem kellettem.” Jezsó Imre egy éve munkaképtelen, és kérdéses, mikor és milyen munkát lesz képes egyáltalán végezni; szakmájában, asztalosként biztosan nem fog tudni elhelyezkedni. Bár tavaly áprilistól negatívak a leletei, azaz a fertőzésből kigyógyult, a gyengeség, a fáradékonyság megmaradt, ezek tartós tünetei a betegségnek. A korábban életerős férfi ma fizikailag és lelkileg is megtört ember. A házaspár, amely két kiskorú gyereket nevel, mára felélte anyagi tartalékait, nem tudják, a jövőben miből fizetik majd számláikat, hitelüket. Félnek, hogy akár a házukat is elveszíthetik, elárverezhetik a fejük fölül. A kórház ellen pert indítottak és 20 ezer euró kártérítést követelnek. A komáromi járásbíróság még nem tűzte ki a tárgyalás időpontját, és amíg jogerős ítélet születik az ügyben, addig hónapok, de akár évek is eltelhetnek.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.