A fennmaradásért küzd a nánai kisiskola

Nána |

<p>2012-ben a Magyar Állandó Értekezleten az idei évet a külhoni kisiskolák évének hirdették meg. Sok közülük a fennmaradásért küzd.</p>

A párkányi régióban két kisiskola működik: az egyik Nánán, a másik Kisújfalun. A napokban tájékoztató kiadvány jelent meg a nánai kisiskoláról. A füzet komplex módon mutatja be az 1991 óta működő intézményt.

„A nánai kisiskola 21 éve a szülők kérésére alakult. Jelenleg nyolc gyerek látogatja. Ha nem sikerül emelni a létszámot, akkor az iskola jövője – az oktatási miniszter államosítási elképzeléseitől függetlenül is – bizonytalanná válik” – nyilatkozott lapunknak Matuska Zsuzsanna, Nána polgármestere. Az iskolára kapott 21 400 euró állami támogatást 2012-ben az önkormányzat 10 ezer euróval egészítette ki. „Öt iskolaköteles óvodásunk van. Elsősorban ezeknek a gyerekeknek a szülein múlik, megmarad-e az iskola” – jegyezte meg a polgármester. Az iskola 2004-ig a régi iskolaépületben működött. Akkor költöztették jelenlegi helyére, az óvoda mellé. „Az oktató-nevelő munka két osztályban, a legújabb módszerek és taneszközök segítségével folyik. Mivel az óvodával egy fedél alatt működünk, a tanulók állandó kapcsolatban maradhatnak régi barátaikkal és nevelőikkel, ami nagyon megkönnyíti az óvodából iskolába való átmenetet” – mondta Hanza Dán Krisztina, az iskola megbízott igazgatója. A kisiskolákra jellemző családias, közvetlen légkör mellett Nánán nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a gyerekek értékálló, biztos tudást és kellő erkölcsi alapot kapjanak. „Az ismeretszerzés zálogának az örömteli tanulást, a sikeres továbbtanulás alapjának az emberközpontú iskolát tartjuk. Tanulóinkat az egészséges életmódra neveljük, nagy szerepet kap a regionális nevelés és a hagyományőrzés is. Jól felszerelt tornaterem és számítógépes szaktanterem várja a tanulókat. A szlovák nyelvet egy játékos program keretében oktatjuk, és természetesen szakköreink is ingyenesen látogathatók” – tájékoztatta lapunkat az iskolában zajló oktató-nevelő munkáról az igazgató. Az iskola rendszeresen szervez diákjai számára iskolán kívüli tevékenységeket, fontosnak tartja a jó együttműködést a szülőkkel, az óvodával és az önkormányzattal is. „Bízom benne, hogy az iskola az önkormányzatok hatáskörében marad. Bár anyagilag megterhelő a fenntartása, mégis úgy gondolom, közösségmegtartó erejét tekintve az iskola jövőnk záloga” – fogalmazott Matuska Zsuzsanna polgármester.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?