A felmondás feltételei

„Egy kis cégnél dolgozom több mint öt éve. Az utóbbi időben az a hír terjedt el a kollégák közt, hogy a vállalat bajban van, előbb-utóbb tönkre fog menni, és bezárják. Szeretném tudni, hogy az új munkatörvénykönyv értelmében milyen juttatásokra lesz jogunk, ha felmondanak nekünk.

„Egy kis cégnél dolgozom több mint öt éve. Az utóbbi időben az a hír terjedt el a kollégák közt, hogy a vállalat bajban van, előbb-utóbb tönkre fog menni, és bezárják. Szeretném tudni, hogy az új munkatörvénykönyv értelmében milyen juttatásokra lesz jogunk, ha felmondanak nekünk.”

A munkatörvénykönyvet (MT) érintő változások ez év szeptember elsejével lépnek hatályba. Ha az érintett szeptemberben vagy később kapja kézhez a munkáltatójától a felmodást, akkor már az új szabályok alapján kell eljárni.

A fent leírtak alapján a felmondást a munkáltató az MT 61. paragrafusa 1. bekezdésének a vagy b pontjával, vagyis a munkáltató megszűnésével vagy a munavállalók számának csökkentésével indokolhatja. A felmondási idő változatlan maradt: két hónap, illetve azon munkavállalók esetében, akik több mint öt évet ledolgoztak az adott munkáltatónál, három hónap. Ha az érintettnek a fent említett indoklással mondanak fel, akkor jogosult lesz két, illetve három havi (a felmondási idő tartama szerint) átlagbérének megfelelő összegű lelépőre. Az MT ide tartozó részeinek változása szerint a munkavállalónak már nem kell választania a felmondási idő kitöltése vagy a lelépő közt. Szeptembertől ugyanis joga van arra, hogy ledolgozza a felmondási időt, amely alatt rendes bért kell kapnia az elvégzett munkáért, és a munkaviszony megszűnésekor az utolsó fizetésével együtt meg kell kapnia a lelépő teljes összegét is.

A felmondási idő alatti munkavégzés feltételeit érinti egy másik jelenős változás is. Eszerint abban az estben, ha a munkavállaló már nem hajlandó dolgozni a felmondási idő alatt, a munkáltató egy havi átlagbérének megfelelő kártérítést követelhet tőle. Ennek a követelésnek az érvényesítésére a munkáltatónak azonban csak akkor van lehetősége, ha ez a megállapodás szerepel az írásban megkötött munkaszerződésben vagy annak kiegészítésében. Ilyen tartalmú szerződés-kiegészítés megkötése szeptembertől lehetséges.

A lelépőt érintő további jelentős változás, hogy mindazok, akiknek munkáltatójuk azért kényszerül felmondani, mert munkabaleset folytán nem végezhetik tobább az addigi munkájukat, vagy a munkájuk jellegéből adódó betegségben szenvednek, megemelt magasságú, a havi átlagbérük tízszeresének megfelelő lelépőre jogosultak.

Gulyás Éva ügyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?