<p> Ahol néhány napja a megáradt Duna, ott most a megemelkedett talajvíz okoz gondot, előrejelzések szerint ma 80 centiméterrel is megemelkedhet Bős és Komárom környékén. Épp ezért sok helyütt még mindig nem vonták vissza a rendkívüli állapotot.</p>
A Duna apad, de feltör a talajvíz
A szlovák fővárosban tegnap délután vonta vissza Milan Ftáčnik főpolgármester a rendkívüli állapotot. Lassan megkezdték a sártól és egyéb hordaléktól beszennyezett rakpartok tisztítását, a víz Dévényben okozta a legtöbb kárt, a helybéliek csak tegnap kezdték szárítani az elöntött házak falát, az ivóvízellátást még mindig nem újították meg.
A hidrológusok tegnapi tájékoztatása szerint a talajvíz a Duna közelében három-négy nappal a folyó tetőzése után éri el a legmagasabb szintet, a távolabb eső helyeken nem kizárt, hogy a talajvíz csak két-három hét múlva „tetőzik”. A meteorológusok ráadásul figyelmeztetnek, hogy ma akár 30 mm-es csapadékkal járó vihar vonul végig az országon, ami további kisebb áradásokat okozhat – tegnap ez a kiterjedt viharzóna Svájcban és Ausztriában ismét megemelte az azóta már apadó folyók vízszintjét.
Magyarországon tegnap a közeledő vihar miatt a veszélyhelyzet-kezelési központ úgy döntött, valamennyi civil és önkéntes szüntesse be a munkát a gátakon. Délután a Duna teljes szakaszán riasztás volt érvényben a heves zivatarok miatt. Közben a fővárostól délre a Duna vízszintje délután átlagosan 4-5 centiméterrel emelkedett a korábbi adatokhoz képest. Budapesten és a fővárostól északra már apadt a folyó. A kormány 12 járásra hirdetett ki veszélyhelyzetet. Az árvízhelyzetről bővebben az Új Szó mai nyomtatott kiadásában olvashatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.