A csillagászatról tanulhattak a gyerekek

Népszerűek voltak a bolygók a gyerekek körében (Forrás: Darnai Bálint)
Csallóközcsütörtök |

Csillagászati előadásokat, interaktív foglalkozásokat tartottak a gyerekeknek a Csallóközcsütörtöki Alapiskolában.

Hobbicsillagászok érkeztek a helyi iskolás gyermekekhez, hogy beszéljenek a csillagászat alapjairól. Az előadásokat videókkal, képekkel is szemléltették, majd távcsöveket is a kezükbe vehettek.

„Mivel a fizikához egy bizonyos szintig a csillagászat is hozzátartozik, arra gondoltam, hogy meghívom a gyerekekhez a helyi hobbicsillagászokat”

– mondta Darnai Bálint, a program szervezője, aki biológiát, fizikát, földrajzot és kémiát tanít az iskolában. A Csallóközi Észlelők Baráti Köre szívesen tett eleget a felkérésnek. Németh Erik, fotós, természetbarát beszélt az időjárásról, az évszakok váltakozásáról. Molnár Ferenc, diagnosztikai mérnök a Napról és a Holdról mesélt részletesen. Jancsár Antal volt, a klub elnöke, aki már 12 éve komolyabban foglalkozik csillagászattal, bemutatta az egyes bolygókat, például a Merkúrt, a Szaturnuszt és a Neptunuszt. 

 

Németh Erik előadása az időjárásról, az évszakok váltakozásairól (Forrás: Darnai Bálint)

„Egy speciális távcsővel szerettük volna megnézni a napkitöréseket. Az időjárás azonban borús volt, esett is, úgyhogy ez sajnos nem sikerült. Ezen kívül minden más megvalósult, amit elterveztünk”

– mondta Darnai Bálint. A diákok maguk is kezükbe vehették az egyes távcsöveket. Az iskola ablakából, a fókuszt pontosan beállítva, jó alaposan szemügyre vettek egy távolabbi fát, annak leveleit, ágait. A gyerekek az előadások alatt és után folyamatosan kérdezhettek.

„Főleg arra voltak kíváncsiak, hogy a Szaturnusz körül miért van gyűrű, milyen a gömbvillám vagy a Holdnak milyen a gravitációja. De szóba került a Mars-expedíció és Tesla neve is, amivel, meglepő módon, a gyerekek is már tisztában voltak”

– jegyzi meg a pedagógus.

 

A távcsöveket is kipróbálhatták a gyerekek (Forrás: Darnai Bálint)

A természettudományok oktatása sokkal izgalmasabbá tehető, amennyiben annak tárgyát demonstrálják, kézzelfoghatóbbá teszik. Ehhez szükség van a tantestület szoros együttműködésére és persze egyetértésére, hogy a tanmenetet kiegészítve, más módszereket is bevonva foglalkozhassanak a diákokkal.

A kémiai kísérletekhez például nem feltétlenül kellenek vegyszerek. Vannak más módszerek, illetve szerkezetek, melyekkel illusztrálni lehet a tananyagot.

„Kértem az igazgatóságot, hogy engedélyezzék egy vattacukorgyártó gép megvásárlását, mert a téma a cukor égése és a centrifugális erő voltak. Mi összekapcsoltuk a kettőt, az egyiket a kémia, a másikat a fizika területéről és készítettünk a gyerekekkel vattacukrot. De olyan is volt például, hogy kólát párologtattunk”

– mondja Darnai Bálint.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?