Több negatív tényező együtthatása okozta a történelmi árvizet, az összefogás mentette meg a községeket.Királyrév/Nádszeg/AlsóhatárPénteken emlékeztek a 2006-os árvíz tizedik évfordulójára a galántai járásbeli községekben.
A 2006-os árvízre emlékeztek
Több negatív tényező együtthatása okozta a történelmi árvizet, az összefogás mentette meg a községeket.
Királyrév/Nádszeg/
Alsóhatár
Pénteken emlékeztek a 2006-os árvíz tizedik évfordulójára a galántai járásbeli községekben. Tíz évvel ezelőtt Nádszeg, Királyrév és Alsóhatár is veszélyben volt a Feketevíz és a Kis-Duna áradása miatt. A megemlékezésen hangsúlyozták az összefogás fontosságát.
67 ház veszélyben
Királyrévben és Nádszegen fotókiállítást rendeztek, amelyet Gál Gábor parlamenti képviselő nyitott meg, aki tíz évvel ezelőtt az árvíz idején is segítette a községeket. „Tíz éve március 31-én hat órakor a Feketevíz és a Kis-Duna magas vízállása miatt harmadfokú árvízvédelmi készültséget hirdetett a Galántai Környezetvédelmi Hivatal elöljárója – emlékezett vissza Racskó Pál, Királyrév polgármestere. – Községünket támadta a Feketevíz, a Kis-Duna, a Dudvág és a Dernya-kanális. Gombos Tibi bácsinak és családjának április elsején kellett elhagynia otthonát.” Az árvíz Királyrévben egy családi házat elöntött, 67 ház volt veszélyben, hétnek a falát mosta a víz. Két személyt és több ezer állatot kellett áthelyezni az ár miatt. Összesen 1300 hektár mezőgazdasági terület volt víz alatt.
2398 ember a gáton
A királyrévi szivattyúállomáson mért legmagasabb vízállás 1965-ben 426 centiméter volt, 2006. április 3-án 464 centiméteren tetőzött a vízszint. „Az árvízvédelmi munkákba 2398 személy kapcsolódott be, akik hozzávetőleg 40 ezer órát dolgoztak. 30 960 957 korona kárt okozott a víz” – tette hozzá Racskó Pál. „Nem felejtem el azt az élő láncot, amely a gáton volt” – mondta Juhos Ferenc, Nádszeg polgármestere a nádszegi kiállítás megnyitóján. Hét nap alatt 300 000 homokzsákot helyeztek ki a község határában levő gátra. Miroslav Spál, a Vági Ármentesítő Vállalat igazgatója elmondta, több negatív tényező – a hirtelen felmelegedés, a hóolvadás, a csapadék és a kedvezőtlen irányú szél – együtthatása okozta a 2006-os történelmi vízállást, amikor találkozott a Vágon és a Dunán lefolyó árhullám. Az igazgató közölte, soha nem látott összefogást tapasztalt a mátyusföldi községekben, ahol nők és gyerekek is töltötték a homokzsákokat, hogy útját állják a nagy víznek. „A homokzsákokkal hatvan centiméterrel emeltük meg a gátat, félő volt, hogy a töltés nem bírja a terhelést, de a gát kitartott” – emlékezett vissza az igazgató.
Új gátak
Az árvízveszély óta több árvízvédelmi beruházás is megvalósult a környéken. Királyrévben 2007-ben Oncsán, 2015-ben a Feketevíz jobb partján építettek gátat. Idén megkezdődik a baloldali gát építése. Nádszegen tavaly fejezték be a Feketevíz gátjának építését, a 12 kilométer hosszú töltés koronájának megemelése több mint nyolcmillió euróba került. „Az árvízvédelem a környezetvédelmi tárca egyik legfontosabb prioritása, ami a kormányprogramba is bekerült. Folytatjuk a megkezdett munkát, hiszen az uniós pénzekből van erre fedezet” – nyilatkozta Solymos László környezetvédelmi miniszter, akinek első hivatalos útja Nádszegre vezetett. Miroslav Spál elmondta, készül a Kis-Duna gátjának megemelése.
A fotókiállítás Királyrévben ma tekinthető meg, Nádszegen péntekig tart nyitva. (szk, béva)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.