Juraj Tabaček olyan kampány arca lett, amely az eldobható műanyag palackokból származó hulladék csökkentésének egyszerűbb lehetőségeire mutat rá.
Juraj Šoko Tabaček: Fontolja meg! A betétdíjas rendszernél egyszerűbb és hatékonyabb módszerek is léteznek
Műsorvezetőként, előadóművészként és színészként ismerjük, nemrég pedig tanácsokat adott arról, hogyan lehetne Szlovákia tisztább anélkül, hogy PET-palackokat cipelnénk a boltból haza, majd vissza az automatába. Juraj Šoko Tabaček a Slovensko uvažuje (Szlovákia fontolóra veszi) kezdeményezés nagykövete lett, és az „Ako okamžite pomôcť slovenskej prírode?“ (Hogyan segítsük azonnal Szlovákia környezetén?) című videóját néhány nap leforgása alatt több mint 685 ezren tekintették meg.
Eddig egyetlen kezdeményezéssel vagy márkával sem működött együtt jelentős mértékben. Miben más a Slovensko uvažuje?
Egy együttműködésben akkor veszek részt, ha annak minden részével azonosulni tudok és hozzáadott értéke van. Amikor a SodaStream Slovakia képviselői azzal kerestek fel, hogy a betétdíjas rendszer olyan alternatívájával állnak elő, amely még kedvezőbb a természet számára, azonnal elszánt voltam. Nagyon tisztelem a természetet – a természet nem hazudik, megmutatja, hogyan bánjunk vele, és lehetőséget ad arra, hogy találkozzunk önmagunkkal.
Mi győzte meg önt?
A SodaStreamet már több mint öt éve használom, van egy az otthonomban, a nyaralóban, a gyerekeimnek és anyukámnak is vettem, amikor rájöttem, hogy a kedvenc szénsavas vizének a beszerzése elég körülményes: elmenni a boltba, hazahozni a palackokat, tárolni, majd szétválogatni az üvegeket. Akkoriban még nem volt szó visszaváltásról; most már a PET-palackok és fémdobozok tárolását és az automatába vitelét is hozzá kell adni a folyamathoz. A SodaStream az egész procedúrát leegyszerűsíti – végül is csak vizet kell engednem a csapból, hozzáadni a buborékokat, és ugyanazt fogyaszthatom, mint amit a boltban kapok. De a pénz- és időmegtakarításon kívül leginkább az egyszer használatos műanyaghulladék csökkentése a cél, amely a bolti szénsavas víz vásárlásával keletkezik. Így amikor jött az ajánlat az együttműködésre, tudtam, hogy mire vállalkozom.
A Slovensko uvažuje kampány provokatív utat jár be. Csatlakozik a Slovensko zálohuje (Szlovákia visszavált) kampányhoz, ugyanakkor azt üzeni, jobb, ha egyáltalán nem használunk PET-palackokat. Hogy is van ez? Visszaváltsuk vagy inkább ne is használjunk PET-palackokat?
Mi nem arra ösztönözzük az embereket, hogy válasszanak a két kampány közül. Mindössze azt szeretnénk, ha megfontolnák a hulladék mennyiségét, amelyet szinte azonnal minimálisra tudnának csökkenteni anélkül, hogy a kényelemük rovására menne. Azt szeretnénk, ha elkezdenének gondolkodni a teljes láncról, onnan kezdve, hogy egy műanyag palackot előállítanak, megtöltik, elszállítják a boltba, a boltból a vásárlókhoz, majd vissza a boltba újrahasznosításra, onnan az újrahasznosító központba, majd a feldolgozóba, végül vissza az italgyártóhoz. Minden egyes lépés során értékes erőforrásokat használnak fel, nem utolsósorban víz, szénlábnyom és hulladék keletkezik. Ha a boltban vásárolt szénsavas vizet SodaStream készülékre váltjuk, az gyors és egyszerű módja annak, hogy jelentősen csökkentsük a hulladék mennyiségét.
A SodaStream azonban műanyag palackokat is használ.
Igen, de ezeket a palackokat az eldobható palackokkal ellentétben úgy tervezték, hogy akár 3 éven át is használhatjuk. Ha például naponta csak egy PET-palack bolti szénsavas vizet iszik, egyetlen SodaStream-palack több mint ezer palackot helyettesít. Ezenkívül választhat, hogy műanyag palackkal vagy Crystal üvegpalackkal ellátott készüléket szeretne-e otthonába.
Tehát a Slovensko uvažuje kampány célja nem a betétdíjas rendszer fontosságának bagatellizálása?
Ellenkezőleg. A műanyag palackok visszaváltása megoldja a meglévő hulladék problémáját, és egyértelműen az egyik legjobb megoldás a természetben lévő nemkívánatos műanyagok mennyiségének csökkentésére. A Slovensko uvažuje kampány fő célja, hogy az embereket arra ösztönözze, a lehető legkisebbre csökkentsék a hulladék mennyiségét, és az egyik leghatékonyabb lépés az egyszer használatos műanyag palackok használatának teljes beszüntetése. Ha mégis van okunk arra, hogy palackozott szénsavas vizet vásároljunk, akkor nincs jobb, mint a visszaváltás. A legjobb megoldás azonban még mindig az, ha nem termelünk hulladékot egyszer használatos műanyag formájában.
A Slovensko zálohuje kampányt négy jól ismert arc képviseli. Úgy gondolja, hogy egymagában képese lesz felrázni Szlovákiát az öko-letargiából?
Szerintem minden az egyénnel kezdődik, aki úgy dönt, hogy változtatni akar. A jó dolgok gyorsan terjednek. Lehet, hogy a Slovensko uvažuje kampány kezdetben 20-30 emberre lesz hatással, és rajtuk keresztül a környezetükben élő emberekre, így végeredményben igazán magas számot érhetünk el, és jelentős mennyiségű egyszer használatos PET-palacktól szabadíthatjuk meg a Földet. Nincsenek nagy ambícióim, de remélem, hogy plusz-mínusz 5 millió ember meggondolja magát (nevet).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.