A lagerek a legkedveltebb sörfajták ranglistájának élén állnak. Szívesen kortyolgatjuk, de mit is tudunk róluk valójában? Összegyűjtöttünk 33 meglepő, szórakoztató és felvilágosító érdekességet a lagerekről. Egészségükre!
33 érdekesség a lagerekről: valóban úgy gondolja, hogy mindent tud róluk?
Az alsó erjesztésű, alacsony hőmérsékleten stabilizált sör, azaz a lager, magyarul az ászokolt sör a legelterjedtebb sörfajta a világon. Még a kis sörfőzdék is fontolgatják ezt a régi sörfőzési koncepciót, mellyel fenntarthatják a növekedésüket. A Budějovický Budvar, a különleges lagerek cseh gyártója bővítette lagerkínálatát, és a hazai sikert követően Szlovákiába is elhozza a Budvar 33 kesernyés aromájú sörét. A lagereket azonban nem csak az ízük teszi vonzóvá. Számos érdekes tény fűződik a nevükhöz, amelyek közül 33-at gyűjtöttünk csokorba.
1. A „lager” szó észak-európai nyelvekből eredeztethető, jelentése alvó- vagy tárolóhelyet jelent.
2. A lager több mint egy hónapig érlelődik – „fekszik", innen ered az ászokolt sör, a lager vagy a szlovák „ležiak” kifejezés is. Nem minden sörfőzdének van elegendő lagertartálya. A Budějovický Budvar az egyik legnagyobb kapacitású sörfőzde Európában, melynek ilyen tartályai vannak.
3. A lassú érlelés egyfajta varázst – karakteresebb, mélyebb és gazdagabb ízeket kölcsönöz a sörnek.
4. Az erjedés egy bizonyos pontján a sörlé különböző nemkívánatos íz- és aromavegyületeket kezd termelni. Az élesztő ezeket idővel ismét felszívja, ami tiszta, friss ízt eredményez. Ezért nem jó ötlet lerövidíteni a lagerezés idejét.
5. A Budweiser Budvar Original 90 napig érlelődik, a limitált kiadású Budvar Reserve pedig elképesztő ideig, 200 napig pihen, ami egyedülálló a világon, mert manapság egyetlen sörgyár sem hagyja ilyen hosszú ideig érlelni a lagerét.
6. A lager a mai Németországból és Ausztriából származik.
7. A hideg erjesztés a középkorban kezdődött. Akkoriban sört csak az év hidegebb hónapjaiban, általában szeptembertől májusig lehetett főzni, barlangokban, pincékben erjesztették és tárolták. A sörfőzők ezért pincéket ástak, azokat jéggel töltötték meg, és ott tárolták a sört. A pincék további védelméért gesztenyefákat ültettek a pincék fölé. Ezek sűrű lombkoronája és nem túlságosan mélyre hatoló gyökérzete nem ártott a pincék stabilitásának. Innen már csak egy lépés volt padokat helyezni a gesztenyefák alá, később sörkerteket kialakítani a gesztenyefák árnyékában.
8. A lager előállítására alkalmas élesztő az 1500-as évekből származik.
9. Az első nagyméretű hűtött lagertartályokat Carl von Linde fejlesztette ki 1870-ben Gabriel Sedelmayr müncheni sörfőző Spaten Brewery sörfőzdéje számára.
10. A Budvar sört 1265 óta ugyanazon a helyen, České Budějovicében főzik.
11. 1895-ben cseh sörfőzők megalapították a Cseh Sörfőzdét, amely a cseh nép tulajdonában volt. Megalakult a Cseh Részvénysörfőzde.
12. A Budějovický Budvar 1967 óta a mai napig cseh nemzeti vállalat, az egyetlen cseh nemzeti sörgyár.
13. 2004-ben az Európai Bizottság a Budvar sörnek megadta a „védett földrajzi jelzés” státuszt.
14. Míg a sör 4 összetevőből készül, a lagerhez ötre van szükség. A komló, a maláta, az élesztő és a víz mellett az ötödik összetevő az idő.
15. A sör 96%-át víz alkotja.
16. Ne tévessze meg a sörösüvegen feltüntetett fok értéke. A fok nem a sör alkoholtartalmát, hanem a cefre arányát jelöli, és általában magasabb, mint az alkoholtartalom.
17. A keserűségi egységet IBU-val jelöljük. A Budweiser Budvar Originalnak 22 keserűségi egysége van, a Prazdrojnak több mint harminc. A nagyon keserű, IPA-típusú sörök IBU-ja gyakran 70 fölötti, az amerikai és az ázsiai lágereké tíz körüli. A Budvar 33 33 IBU-t tartalmaz.
18. A komló keserűséget és aromát ad a sörnek. A Budvar 33 előállításához az egyik legkeserűbb fajtát, az Agnust használják.
19. A Budějovický Budvar sörfőzdében napjainkig a német „Reinheitsgebot”, azaz a sörtisztasági törvény alapján készítik a sört, amely szerint a sörgyártáshoz kizárólag malátaárpát, egész fejekből álló žateci komlót, élesztőt és vizet szabad használni.
20. A Budvar 33-at a Crystal Light maláta is érdekessé teszi, amellyel főként felsőerjesztésű sörök készülnek.
21. A lager söröket a Saccharomyces Pastorianus élesztőtörzzsel erjesztik, amely alacsonyabb hőmérsékleten sokkal lassabban dolgozik, és amelyet „alsó élesztőnek” neveznek.
22. A lagersör-élesztő létrehozásának úttörői a Budweiser Budvar sörgyár mesterei voltak, 1895-ben laboratóriumukban hozták létre a Saccharomyces pastorianus saját törzsét.
23. A lagernek frissítőnek, pezsgőnek és könnyedén fogyaszthatónak kell lennie. Legjobb 7 °C-ra hűtve.
24. B-vitaminokat, legfőképp piridoxint, pantoténsavat, riboflavint és niacint tartalmaz, magas a kálium- és magnéziumtartalma, zsírt vagy koleszterint nem tartalmaz.
25. A sör keserű anyagokat, úgynevezett cseranyagokat tartalmaz, amelyek irritálják az ízérzékelő receptorokat és serkentik az étvágyat. A sörhas tehát inkább a sörrel együtt fogyasztott finomságoktól nő, mint magától a sörtől.
26. Csapolt sörökhöz és lagerekhez egy nagy füllel ellátott, nehéz, hasas pohár, azaz klasszikus söröskorsó ideális.
27. A pohárnak tökéletesen tisztának, hidegnek kell lennie csapolás előtt, jéghideg vízzel kell átöblíteni csapolás előtt. Ez biztosítja a hab kialakulását és tartósságát a pohárban.
28. A söröspoharat nem szabad ronggyal törölgetni, hogy az apró szöszök ne tegyék tönkre a habot.
29. A hab kulcsfontosságú szerepet játszik a sör ízének védelmében, mivel megakadályozza, hogy a sör érintkezzen a levegővel és savasodjon.
30. A hűtött pohár vastagsága segít abban, hogy a sör hőmérséklete hosszabb ideig megfelelő maradjon.
31. A sör világában a csaposók hónapokig, néha évekig képzik magukat, hogy a csapolás művészetének mestereivé váljanak. Ennek a művészetnek az átadása is a Budějovický Budvar tevékenységei közé tartozik, amely a cseh sörkultúra nagykövete itthon és világszerte.
32. A sörhabbal teli pohár a tej, aki nem szereti a habot, hab nélküli sört kérjen a csapostól.
33. A cenosillicafóbia az üres pohártól való félelem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.