Pirulahegy és orvosságfolyam

Az egészségügyi minisztérium hétfőn nyilvánosságra hozta annak a tíz orvosnak a nevét, aki a legmagasabb értékben írt fel gyógyszert a 2000-es évben.

A listán szereplő orvosoknak szinte mindegyike tiltakozik a lista megjelentetése ellen, és visszautasítja azt a vádat, hogy visszaéltek volna hatáskörükkel, hogy felesleges gyógyszereket írtak volna fel. Az orvosi kamara szerint is semmitmondó a napokban megjelent jegyzék. A kamara azt is kifogásolja, hogy a minisztérium nem konzultált vele az orvosok nevének közzététele előtt. Roman Kováč miniszter azonban további orvosok nevének közzétételével fenyegetőzik. „Nem tartjuk etikátlannak azon orvosok nevének nyilvánosságra hozatalát, akik társaik kárára ésszerűtlen gyógykezelést alkalmaznak. „Ha valaki a valódi gondok feltárását átverésnek nevezi, akkor valószínűleg neki magának is rejtegetnivalója van” – áll a minisztérium tegnapi nyilatkozatában. A minisztérium arra hivatkozik, hogy túlságosan magas – még a csehországinál is mintegy 4 milliárd koronával – a szlovákiai gyógyszerfogyasztás. Szerintük ez annak köszönhető, hogy semmi sem korlátozza a szlovákiai orvosokat a gyógyszerelőírásban. Csehországban az az orvos, aki a meghatározott éves limitet meghaladja, kénytelen maga kifizetni a különbözetet. Pásztor László, a Magánorvosok Társulásának elnöke szerint azonban etikátlan volt az orvosok nevének nyilvánosságra hozatala. „Ha rólam lenne szó, biztosan perelném az adatokat megjelentető Általános Egészségbiztosítót (VšZP), mivel az orvosok és a biztosító közötti szerződésben szerepel, hogy az egyik fél sem szolgáltathat ki adatokat a másikrül annak tudta és beleegyezése nélkül.” – fogalmazott Pásztor A minisztérium is hibázott, amikor a jogtalanul kapott adatokat nyilvánosságra hozta. Pásztor szerint hibás az az érvelés is, hogy jóval több gyógyszert fogyasztunk, mint a környező országok lakosai. Szlovákiában az egy főre eső évi gyógyszerfogyasztás értéke 60 dollár, Csehországban 68 dollár és Magyarországon 82 dollár. „Nem árt tudni, hogy ez az érték az Európai Unió országaiban átlagosan 180 dollár” – tette hozzá a társulás elnöke. A csehországi gyógyszerkorlátozás csak abban az esetben alkalmazható Szlovákiában, ha jelentősen emelkedne az egy főre eső gyógyszerfogyasztás felső határa. Ha a jelenlegi előírások mellett vezetnék be a cseh rendszert, akkor az azt eredményezné, hogy a betegek gyógyszer nélkül maradnának. Csehországnak az az előnye, hogy a megszabott gyógyszerhatár jóval magasabb, mint a szlovákiai átlag, annak körülbelül duplája, hangsúlyozta Pásztor. „Olyan szabályozás mellett nem nehéz betartani a gyógyszerkorlátozást.” – tette hozzá.

Szerinte etikátlan tett volt a lista közzététele azért is, mert ha a minisztérium vagy a biztosító a gyógyszerekkel való visszaéléssel gyanúsít orvosokat, akkor kötelessége kivizsgáltatni ügyüket, de nem teheti közzé a teljes nevüket. „Ez még gyilkosok esetében is tilos” – hangsúlyozta az elnök. „A nevek nyilvánosságra hozatala kimeríti az orvosok jó hírének megrontását.” – hangsúlyozta.

Az orvosi kamara és a magánorvosok társulása is tiltakozott a minisztérium eljárása ellen. Szerintük a lista nem mond el semmit az orvosok szakmai színvonaláról, ezért a megjelentetése hiba volt. Az Általános Egészségbiztosító, amely a minisztériumnak átadta a tíz orvos adatait, azzal védekezik, hogy csak az egészségügyi törvényből következő kötelességét teljesítette. A törvény szerint a biztosító köteles átadni az állami szerveknek azon adatokat, melyek szükségesek az egészségügyirányításához, a biztosítási rendszer működéséhez és finanszírozásához.

A lista nyilvánosságra hozatala ellen tiltakozik szinte valamennyi rajta szereplő orvos. Vladimír Donáth neurológushoz tartozik a szklerózis multiplex meghatározására képes hét Szlovákia központ egyike. Ennek a betegségnek a gyógyítása az egyik legdrágább, egy beteg éves kezelése több mint félmillió koronába kerül. Donáth doktornak huszonnégy állandó betege van. Hasonlóképpen vélekedik szinte valamennyi listán szereplő orvos. Valamennyien állítják, hogy amit tettek, azt csak a beteg érdekében tették, nem írtak fel több gyógyszert a szükségesnél. Az egészségügyi biztosító ellenőrei többször is jártak náluk, ám nem találtak törvénysértésre utaló nyomot.

A minisztérium ennek ellenére kitart álláspontja mellett. A miniszter szerint azt vizsgálják, hogy a listán szereplő orvosokat nem befolyásolja-e valamilyen gyógyszertár. Gyakran előfordul, hogy a gyógyszergyártók azzal próbálják befolyásolni az orvosokat, hogy külföldi konferenciákra hívják meg őket és családjukat, amelyen természetesen ingyenes a részvétel.

Az orvosok neveinek közzétételét az adatvédelmi biztos is jóváhagyta. Pavol Husár szerint nem sérültek az orvosok emberi jogai. Leszögezte: „Mi csak azt állapítottuk meg, hogy a közölt adatok nem számítanak személyi adatnak.” (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?