Gyerekeink átlagban tízéves korukban jutnak hozzá életük első mobiltelefonjához, melyet többnyire szüleiktől kapnak ajándékba. ĺgy nem csoda, hogy mire elérik a kilencedik osztályt, vagyis betöltik tizenötödik életévüket, a diákok 60 százaléka rendszeres mobilhasználónak számít. Ha tetszik, mobilfüggő.
Vulgáris sms-ek, ez a menő
Nincs korhatár
Eva Smiková, a fővárosi Gyermekpszichológiai Kutatóintézet munkatársa szerint nem állapítható meg korhatár, melyhez a mobilhasználatot nyugodt szívvel köthetnénk. Nem jelenthetjük ki, hogy tegyük fel, tízévesen még nem javallott, tizenhárom éves kortól pedig már igen, hogy a gyermek megkapja első maroktelefonját. Ha a készüléket a gyermek valóban csak arra használná, hogy megnyugtassa szüleit, rendben és szerencsésen megérkezett az iskolába, vagy hogy hazatelefonáljon egy osztálykirándulásról, a gyerek életkorától függetlenül használhatna mobilt, persze, ha nem okozna számára gondot a működtetése, véli a szakértő. A gyakorlat azonban – mint ahogy a felmérés is igazolta – ettől eltérő. A diákok ugyanis időnként egyéb célokra is „bevetik” a telefont. A vizsgálat megállapította, hogy a tanulók 14 százaléka puskázásra is használja az írásbelik alkalmával. Sőt, a kéz nélküli telefonálást lehetővé tevő handsfree/headset révén a feleléskor is segíthet a készülék, anélkül, hogy a tanár észrevenné.
Brutális hobbi
A mobiltechnológia fejlődésével a telefonok ma már nem csak hívások lebonyolítására alkalmasak. A készülékek használati köre folyamatosan bővül. Az emberi leleményesség azonban nem csak jó irányba hat. Elterjedt ugyanis bizonyos tanulói körökben, hogy a lelki terror egy sajátos formájaként a kipécézett osztálytársaknak fenyegető tartalmú sms-eket küldözgetnek. A kamerás mobil megjelenésével a verekedések, a brutális utcai erőszak rögzítése is divatba jött. Ezeket a felvételeket aztán mobilhálózaton vagy az interneten terjesztik. Pszichológusok egyetértenek abban, hogy az „élő akciófilmek” ösztönzőleg hatnak az erőszakos hajlamokra, és az erőszak jó eséllyel szül erőszakot. A Happy Slapping, mert így hívják az új, főként a nyugat-európai fiatalok körében elterjedt, de már nálunk is adatolható brutális hobbit, ráadásul egyfajta versenyre készteti a híveket, hogy minél több és minél véresebb felvételeket gyűjtsenek össze. A folyamat így önmagát generálja. Smiková hangsúlyozza azonban, nyilván csak azok használják ilyen célra a mobiljukat, akikben egyébként is megvan a túlzott agresszióra való hajlam.
A fenyegető tartalmú sms-ek küldése, és a verekedések filmre vétele leginkább a brit gyerekek, fiatalok körében hódít. Nálunk többé-kevésbé még ismeretlen fogalom a Happy Slapping. A szigetországban végzett felmérések szerint minden hetedik gyermek kapott már fenyegető telefonos üzenetet osztálytársától. (-cz-e, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.