Az integrált publikációs és informatikai rendszerek Fraunhofer intézete (IPSI) szerint már nincs akadálya annak, hogy digitális vízjelet kapjanak a rádióadások.
Az IPSI egy Darmstadtban működő kis helyi rádióadó, a RaDar segítségével vizsgálta, milyen hatással jár, ha az adást különböző erősségű vízjellel jelölik meg.
Az IPSI egy Darmstadtban működő kis helyi rádióadó, a RaDar segítségével vizsgálta, milyen hatással jár, ha az adást különböző erősségű vízjellel jelölik meg. Ennek során az intergált kapcsolók Fraunhoer intézete (IIS) egyik algoritmusát és az IPSI egyik fejlesztését alkalmazták. A mélyen beágyazott vízjeleket 100 százalékosan ki lehetett ismét olvasni.
A nem hallható digitális jelek az esetek többségében szintén átvészelték a rádióátvitelt, és egy FM-kártyával ellátott, speciális programot futtató noteszgéppel ismét ki lehetett olvasni. „A kísérlet legfontosabb célja az volt, hogy bebizonyítsuk: a rádióadásokat műszakilag lehetséges vízjellel megjelölni” – jelentette ki a Michael Kip, az IPSI szóvivője.
A vízjeleket a meglévő technológiák alkalmazásával ki lehet olvasni a rádió- vagy a tévéadások hangfelvételeiből. Ezzel a rendszer elég olcsó ahhoz, hogy a kis szerkesztőségekben is alkalmazzák. A vízjel kiegészítő információkat is hordozhat, például bele lehet fűzni az adó és a művész nevét, anélkül, hogy a hangminőség hallható módon megváltozna. A technológia alkalmazási lehetőségei sokrétűek. Például egyszerű eszköze lehet az felvételek ellenőrzésének, és a rádióban elhangzó reklámok pontos nyilvántartásának.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.