Az idők kezdete óta nagy sikere van azoknak a meséknek, emberi történeteknek, amelyek arról számolnak be, hogy valakik több-kevesebb kaland kíséretében kerültek nagyon gyorsan az alsóbb társadalmi rétegekből a hatalmasok miliőjébe.
Villámkarrier
Az evangélium is a lelki érettséghez vezető jelzett ösvényt emlegeti: Jézus nyomában Jakab és János is rövidíteni szerette volna az igényes utat. Úgy alakították, hogy a Mester jobbján és balján foglalhassanak helyet. Noha igyekezetük rokonszenves, az eszköz, mellyel el akarták érni céljukat, már kevésbé az. Miként tudnák értékelni az Úr közelségét, ha a legkisebb erőfeszítés nélkül kapnák azt meg? És vajon mekkora érettségről tanúskodnának, ha motivációjukat nem szilárdítanák meg az erőkifejtés, a fájdalom, a csalódás vagy az önmegtagadás tüzében, vagyis abban, hogy állandóan rá legyünk kényszerítve arra a döntésre, hogy az úton továbbhaladjunk?
Jézus a tanítványok ügybuzgóságát a következő kérdéssel csillapította: „Készen vagytok rá, hogy igyatok a kehelyből, amelyből majd én iszom?” (Mk 10, 38) Ez a mondat egy másik mondatnak a változata, amelyet a Mester egyéb alkalommal mondott: „Ha valaki követni akar, tagadja meg magát, vegye fel keresztjét és kövessen!” (Mk8, 34) Figyelemreméltó, ahogy Jakab és János végül kénytelen volt a kehelybe belekóstolni, a keresztet pedig felvenni. Fenékig kellett inniuk, mindenféle lelki rövidítő utak nélkül.
János három, kulcsfontosságú helyzetben is Jézus oldalán állt: az utolsó vacsorán, amikor Jézus előrevetítette a szenvedésének történetét; aztán egyedül az apostolok közül ott állt a kereszt alatt, ahol betetőződött ez a szenvedés; és végül jelen volt az üres sírboltnál, az örömteli reménnyel, hogy a Megfeszített feltámadott a halálból. Végig kellett járnia a Kálvária hosszadalmas, göröngyös, Jézus vérével megjelölt útját – az utolsó vacsorától a Koponyák hegyéig; meg kellett tekintenie a keresztre feszített Jézust, hogy három nap elteltével az üres sír láttán megérthesse: a Keresztrefeszített valóban a Feltámadott.
János bátyja, Jakab is fenékig ürítette a kelyhet: először látta az Úr dicsőségét a Tábor-hegyen, majd a vérverejtékes Jézust imádkozni a Getszemáni kertben, azokkal a szavakkal, hogy „Atyám, ha nem kerülhet el ez a kehely anélkül, hogy ki ne igyam, legyen akaratod szerint!” (Mt 26, 42) Heródes király később lefejeztette Jakabot – a Jézus mellé szegődő tanítvány biztosan nem gondolta korábban, hogy éppen így fog az urához jutni.
Ami érvényes volt az apostolok esetében kétezer évvel ezelőtt, ma is helytálló: valódi felemelkedést a valódi értékekhez kizárólag kitartó, önfeláldozó munkával, tevékenységgel érhetünk el; ugyan jóval lassabban, de annál alaposabban. A tényleges lelki karrier az örökkévaló szentek közösségének elérését jelenti. Paradox módon éppen a boldog örökkévalósághoz jutunk el a mindennapi apróságokban tanúsított türelmes szeretettel.
A szerző római katolikus pap
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.