Vigyázat, vesztébe ne rohanjon!

Andreát hároméves korában gyermekotthonba helyezték, tettüket szülei később azzal indokolták, hogy rossz evő volt. Amikor nagykorúvá vált, nem fogadták vissza, átmeneti szociális menhelyeken húzódott meg. Bár segéderőként elhelyezkedett egy konyhában, keresete kevés volt a megélhetéshez.

Bécsbe ment szerencsét próbálni, egy éjszakai mulatóban talált „munkát”. Engedély nélkül végezte a legősibb mesterséget, majd egy razzia során börtönbe került. Az osztrák LEFÖ non-profit szervezet pártfogásba vette, kapcsolatba lépett a Szlovákiai Nők Társulásával (Aliancia žien Slovenska), amely kitoloncolása után átvette az osztrák–szlovák határon. A fővárosi menhelyek nem fogadták be, anyagi segélyre csak eredeti lakhelyén volt jogosult. A szociális osztály ügyintézője intézkedés közben „véletlenül” elárulta családjának, hogy prostitúcióból élt...

Hathatósabb segítséget!

– Ilyen és ehhez hasonló nehéz élethelyzetekbe kerülő lányok, nők nem képesek védekezni az erőszak, az újkori rabszolgasors, de az emberkereskedőkkel szemben sem – hangsúlyozta Katarína Farkašová, az Aliancia žien Slovenska igazgatója, majd bemutatta a minisztériumok és a szlovákiai, valamint a cseh és a lengyel La Strada non-profit szervezetek emberkereskedelem elleni közös akciós tervezet célkitűzéseit. Az USA külügyminisztériuma ugyanis minden évben górcső alá veszi az emberkereskedelem alakulását, és kiértékeli az egyes országoknak az áldozatok megsegítését, a bűnözés visszaszorítását célzó igyekezetét. Szlovákia nem került be a „jók” csoportjába, a jelentés leszögezi: bár néhány intézkedéssel megerősítették az emberkereskedelem elleni harcot, az illetékesek a problémával hatékonyan nem foglalkoznak. – Ez adta a lökést ahhoz, hogy ne csupán a már működő non-profit szervezetek meg a tavaly decemberben bejegyzett Visszaút (Cesta späť) védjék az emberi, női jogokat, hanem a kormány is. Együttműködési kezdeményezésünk sikeres volt, jelenleg szakértői csoport alakult az emberkereskedelem megelőzésére, az áldozatok megsegítésére – mondta az igazgatónő.

Rabszolgasors

A rendszerváltás óta egyre nő azoknak a naiv lányoknak a száma, akik a jó kereset reményében külföldön vállalnak munkát, és akaratlanul gyakran emberkereskedőknél kötnek ki. – A hangzatos állásajánlatok többnyire ártalmatlannak tűnnek – hostess munka, gyermekfelügyelet –, ám a háttérben sokszor alvilági elemek működnek közre. A külföldi munkára jelentkező lányokat nemegyszer az eredeti célországból máshová szállítják, elveszik okmányaikat, és prostitúcióra kényszerítik őket, gyakran veréssel, kábítószerrel. Számokat azért nem tudunk mondani, mert az áldozatoknak csupán az elenyésző része kér segítséget – közölték a cseh és a lengyel La Strada szervezet képviselői. Utaltak arra is, tudatosítani kell, hogy az emberkereskedelem áldozatai szörnyű bűncselekmény elszenvedői, hiszen megvásárolják, elrabolják, eladják, elcsábítják, megerőszakolják, megkínozzák, embertelen bánásmódban részesítik őket, korlátozva szabadságjogukat. Gyakran rabszolgaságban vergődnek, s fizetést sem kapnak.

Jobb résen lenni

Legjellemzőbb a szexuális kizsákmányolás céljából folytatott emberkereskedelem – figyelmeztetett Elena Václavová, a Cesta späť szervezet vezetője. Az áldozatok számára krízisközpontot üzemeltetnek, célkitűzéseik között menhely létesítése is szerepel. – Minden szülőnek, de a külföldön munkát vállaló fiatalnak a veszélyek minimalizálása érdekében azt ajánljuk, csak megbízható munkaközvetítőkkel egyezkedjenek. Ajánlatos másolatot készíteni az úti okmányokról, és nem árt megjegyezni a segélyhívó telefonszámot 0910 200 096 is. Mert a vesztébe rohan az a lány, aki „Akarsz a tengerparton napozni és este nyelvet tanulni? Jelige: természetes úton” hirdetést komolyan veszi. Szinte biztos, hogy testben, lélekben megtörve, poszttraumás állapotban, emberi mivoltában megalázva lelnek rá a szervezett bűnözés elleni szervek, ha szerencséjük lesz.

Nem kétséges, az emberkereskedelmet – mely az emberi tisztesség és méltóság elleni vétek – Szlovákiában is az emberi jogok megsértéseként kell kezelni. Ebből következik: fontos a fiatalok, a közvélemény, a veszélyeztetett célcsoportok megfelelő felvilágosítása, az állami szervek és a non-profit szervezetek munkájának összehangolása, az áldozatok támogatása, s nem utolsósorban a tevékenységhez szükséges anyagi fedezet biztosítása is. Ám ehhez politikai akaratra is szükség van. Addig is, kedves szülők, legyenek résen, ne engedjék el gyermeküket a messzi bizonytalanba!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?