Vigyázat, csalók a vonal végén!

Gratulálunk, ön nyert. Megnyerte a 100 ezer koronát! Kérjük, hívja fel a következő telefonszámot, hogy egyeztetni tudjuk, hogyan juttatjuk el önhöz a megnyert pénzt.

Napjainkban elszaporodtak az ilyen és ehhez hasonló telefonos hívások. A vonal másik végén csalók vannak, akik így próbálnak meg pénzt kicsikarni a gyanútlan emberektől. Az esetek nagy részében arra kérik a hívott felet, hogy hívjon fel egy emelt díjas telefonszámot, amelyen megbeszélik, hogyan jut el a nyeremény a „nyerteshez”.

Persze, a vonal túlsó oldalán csupán egy automata hang utasítgatja a „nyertest”, aki majd csak fél óra múlva jut el addig, hogy kiderül, nem nyert, csupán esélye van arra, hogy nyerjen, mert bekerül egy sorsolásba, ahol kisorsolják a valódi nyertest. Mire ez elhangzik, legalább 1000 koronát telefonált el, de előfordulhat, hogy ennél sokkal magasabb számla érkezik.

Egy „átvágott” olvasónk története

Egy olvasónk az alábbi történettel fordult lapunkhoz: „Csörgött a telefon, majd egy kellemes női hang elmondta, hogy nyertem. Ehhez nem kell mást tennem, mint felhívni a hölgy által megadott számot, hogy az állítólagos asszisztensnő fel tudja venni az adataimat, mivel ez elengedhetetlen ahhoz, hogy megkapjam a nyereményt. Fel is hívtam a megadott számot, a vonal túlsó végén egy nő valóban az adataimra volt kíváncsi, de előtte még egy automata hang elmondta a cég történetét, alapszabályának kivonatát. Mire felvette valaki, eltelt vagy 15 perc is. Miután lediktáltam neki az adataimat, megköszönte, majd elmondta, hogy bekerültem egy sorsolásba, és majd értesítenek, ha nyerek. Mindez 2500 koronámba került. Hiába reklamáltam a Slovak Telekomnál, ki kellett egyenlíteni a számlát.”

Egy másik olvasónkat hasonló módon egzotikus úttal csábították, egy harmadikat pedig világ körüli úttal.

Prémium szám

Ami az olvasó esetét illeti, az említett társaság az úgynevezett Prémium számot használja. Nem sértette meg eddig az üzletszabályzatot, ugyanakkor nem tudunk róla, hogy bárki is nyert volna ettől a cégtől 100 ezer koronát, ahogy ígérik – tudtuk meg Michal Korectől, a Slovak Telekom kommunikációs osztályának munkatársától. Tekintettel arra, hogy az ilyen esetek rossz fényben tüntethetik fel mind a Slovak Telekom nevét, mind pedig a T-Com márkanevet, a vezetékes szolgáltató úgy döntött, hogy figyelmezteti a céget, amely becsapta olvasónkat.

Ha szeretné elkerülni az ilyen átverést, akkor az egyik megoldás, hogy központilag letilt minden kimenő hívást emelt díjas számra. ĺgy biztos lehet benne, hogy nem éri meglepetés, amikor kihozza a postás a számlát.

Ki kell fizetni a számlát

Sajnos, az ilyen csillagászati számlát is ki kell fizetni. A Slovak Telekom az ilyen számok üzemeltetőivel áll kapcsolatban, így nem áll módjában ellenőrizni azok tevékenységét – mondta lapunknak Michal Korec.

A Slovak Telekom sajtóosztályának munkatársa elmondta azt is, hogy tudnak olyan esetről, amikor a harmadik fél visszaélt ezekkel a számokkal, csalásra használva fel azokat. Mindaddig azonban, amíg a számok üzemeltetői nem sértenek törvényt, nem lehet semmit tenni ellenük.

Akár 10 ezer koronás számla is jöhet

Az emelt díjas számokat elsősorban információs szolgáltatások üzemeltetéséhez lehet kérni, tanácsadáshoz vagy ehhez hasonló szolgáltatásokhoz. A cégek azonban – kihasználva a jogi kiskaput – úgy tüntetik fel tevékenységüket, hogy az beférjen a törvény által biztosított keretek közé.

Azok, akik áldozatul estek az ilyen csalóknak, megközelítőleg 1500 koronával magasabb számlát kaptak, de az is előfordult már, hogy a hó végi elszámolás végösszege az addig megszokott párszáz korona helyett a 10 ezer koronát is meghaladta – mondta lapunknak Korec.

Reagál a Slovak Telekom

A Slovak Telekom a sok ügyfél panaszára reagálva figyelmeztette az emelt díjas számok üzemeltetőit, hogy etikátlanul viselkednek az ügyfelekkel.

A hivatalos levélben a Slovak Telekom felszólította a társaságokat: amennyiben nem hagynak fel ezzel a gyakorlattal, hogy ilyen vitatható módon jussanak hozzá ártatlan ügyfelek adataihoz, majd pénzéhez, a becsapott ügyfelek nevében rendőrségi feljelentést tesz ismeretlen tettesek ellen. Ez a szolgáltatónak azért kellemetlen, mert az elcsalt pénzt ők számlázzák ki, mindig az aktuális tarifatáblázat alapján.

Az interneten is csalnak

Az ilyen, emelt díjas számokon keresztüli becsapás nem új keletű dolog. A csalók ugyanis mindig kihasználják a modern kor adta lehetőségeket. Egy időben az internettel csinálták ezt, egy kis program települt a gépre, ami megszakította az internetkapcsolatot, majd ismét tárcsázott, de már egy emelt díjas számot. ĺgy az egy perces internetezés az eredeti 0,40 korona helyett akár 100 koronába is kerülhetett. Egy óra így nem 24 koronába, hanem 6000 koronába került a gyanútlan szörfözőknek.

Ezt elsősorban a betárcsázós, azaz a dial-up internettel lehetett megtenni, szerencsére ez a fajta internetcsatlakozás már egyre ritkább, a netezők többsége már széles sávú internet mellett döntött (mobil internet – HSDPA, Flash OFDM –, vagy pedig a vezetékes szolgáltató által kínált DSL internet). Az ilyen szörfözés már kevésbé veszélyes, de csak egy ideig, valószínűleg hamarosan újabb csalási módszereket találnak ki azok, akik ebből élnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?