Veszélyben a jövendőmondók

Mazari-Sarif. Talán nem látták előre? A hagyományos afgán jövendőmondók egyre nagyobb nyomással néznek szembe: a vallási vezetők iszlámellenesnek ítélték az ősi mesterséget.

Több tucat jóst zavartak el az északi Mazari-Sarif városban a gyönyörű Hazrat Ali-szentély környékérőlReuters-felvételTöbb tucat jóst zavartak el az északi Mazari-Sarif városban a gyönyörű Hazrat Ali-szentély környékéről, miután a templom vénei megelégelték jelenlétüket. „Az iszlám nem tűri az egyszerű emberek megkopasztását” – mondja Kari Mohammad Kászim, a szentély feje. Mindenesetre a részben jövendőmondó, részben matematikus, részben bérlevélíró fallbenek országszerte a szent épületek környékének elmaradhatatlan kellékei. Szakmájuk eredete a térségben egészen Nagy Sándor koráig nyúlik vissza, aki elfoglalta az országot és „importálta” a görög Panteon számos istenét, akikkel a rendszeres kapcsolattartás feladata a jósokra hárult. Utóbb az iszlám elmúlt 1400 éve alatt változó sikerrel gyakorolhatták mesterségüket.

A tálibok uralma idején tiltották és akadályozták működésüket, így a rendszer 2001-es bukása után másodvirágzását élte a jövendőmondás. Többjük családjában a szakma hosszú generációk óta apáról fiúra száll. Mások Indiában asztrológusok keze alatt sajátították el – ők rendkívül megbecsült tagjai közösségüknek, és szolgáltatásaikért szép summát kérhetnek el. Azaz kérhettek mostanáig.

Zubajda egy mazari-sarif-i jóshoz fordul. „A lányom már öregszik: 30 éves. Eddig még senki sem kérte meg a kezét. Azért jöttem ide, hogy meglássam a jövőjét, hogy találjak neki férjet. Korábban a másik lányom miatt is idejöttem. A jós megbájolt egy férfit, aki aztán meg is kérte a lányomat”. A jós, Szajed Rabbáni munkához lát. Nagyítóval vizsgálja Zubajda tenyerét, aztán összehasonlítja egy szamárfüles, öreg könyv tenyérábráival. Minden hasonlóság megfelel egy matematikai képletnek, amely segít megtalálni a választ. A válasz pedig mindig a Korán egy adott szúrája (fejezete) vagy ájája (verse).

„Mi nem mondunk mást, csak ami a Koránban le van írva” – mondja Sah Aga, egy másik jós. Aga inkább kockavető: a két fakockát – melynek oldalain a dari nyelv abcjének egy-egy betűje olvasható – a kliens dobja el, a kapott két betű kombinációja pedig szintén egy matematikai képlethez vezet, az pedig a Korán-vershez. Amikor a szent könyv megfelelő szakasza megvan, akkor a jövendőmondó lemásolja azt egy darab papírra a problémához megfelelően kiválasztott tintával – vörös a családi ügyek, fekete a pénzügyek, zöld az egészség színe. Aztán a papírdarabot olyan kicsire hajtogatja, hogy egy golyóbis lesz belőle, amelyet egy darab vászonba csomagol. A kis csomagot a kliensnek a bőréhez közel kell viselnie. A rajta álló verset pedig egy héten át minden imát követően el kell ismételni. „Ha őszintén hiszel a szívedben, akkor, ha Isten is akarja, akkor valóra válik a kívánságod” – tanácsolja Aga.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?