Közismert üzletemberek állnak a Magyar Hírlap által készített, a 100 leggazdagabb magyart tartalmazó lista első három helyén, amelyet különkiadványban jelentetett meg. A listát Várszegi Gábor, a Fotex-birodalom első embere, a Fradi és az MTK tulajdonosa vezeti 40 milliárd forintos becsült vagyonnal. Második Széles Gábor Videoton-vezér 32, harmadik Demján Sándor, a Trigránit elnöke 30 milliárdos becsült vagyonnal.
Várszegi Gábor Fotex-vezér a leggazdagabb
A száz leggazdagabb magyarnak együttesen csaknem 600 milliárd forintnyi vagyona van. A lista végi sereghajtók is több mint két és fél milliárddal dicsekedhetnek, így aztán ha egyvalaki zsebelné be a mostani rekordnagyságú ötöslottó-nyereményt, még így sem kerülhetne föl vele a következő száz leggazdagabb magyar listájára. Ahogyan az irodalmi Nobel-díjas, Kertész Imre a maga 270 milliójával – legalábbis az anyagi javakat illetően – meg sem közelíti a vagyonosok táborát. Az első helyezett üzletember 40 milliárdot, a népes középmezőny 4-6 milliárdot halmozott föl eddig. Az élmezőny neveinek jó része nem ismeretlen a nagyközönség előtt, van olyan is, aki sörfőzésből, van, aki konzervgyártásból gyűjtött meglehetősen komoly summát. Ám könyv- és lapkiadók, médiavállalkozások birtokosai és idegenforgalmi bizniszben érdekeltek is szép számmal szerepelnek a középmezőnyben. A gyógyszeripar sikeres szereplői is ott vannak a százas listán.
Az átlagembernek már a lottóötös is mesés summa, nemhogy negyvenmilliárd forint. Igaz, minden relatív. Ami itt hatalmas summának érződik, az világviszonylatban nem is túl jelentős összeg. Bill Gatesnek egyedül, még a mostani kicsit nehezebb éveiben is csaknem hússzor annyi pénze van, mint a száz magyar nábobnak együttvéve. A száz leggazdagabb magyar ha összeadná a pénzét, majdnem két évig finanszírozhatná a honvédelmi kiadásokat. Arra viszont már nem lenne elég ennyi pénz, hogy fél évig folyósítsák belőle a magyar nyugdíjasok járandóságát. Az éves gyógyszertámogatásoknak is csak kétharmada jönne ki belőle. Viszont a magyar film ügyét bőkezű mecénásként segíthetnék a százak. A vagyonukból a mai szisztéma szerint hatszáz évig támogathatnák az alkotókat. Vagy csaknem harminc Hídembert finanszírozhatnának belőle. Igazi hollywoodi szuperprodukciót legföljebb egyet gyártathatnának közösen, a Titanic vagy a Dinó elvinné mind a százuk vagyonát. Ám ha a leggazdagabb magyar a maga negyvenmilliárdjával egyedül akarná a magyar kultúra egész állami támogatását kiváltani, akkor éppen csak egy fél évig tudná állni a számlát. Vásárolhatna viszont csaknem háromezer Bentleyt, ami a luxuskocsik netovábbja. A listavezető egyedül építhetne 33 kilométer autópályát is, ha viszont az üzleti világot nézzük, akkor már nem olyan nagy summa a negyvenmilliárd. Ha mind a százan összeadnák a vagyonukat, a Molt megszerezhetnék, de a Matáv felvásárlásához már jelentős bankhiteleket is föl kellene venniük a közös vagyon mellé. A Fotex Rt.-t viszont még a 18. leggazdagabb is megvehetné, ha eladó volna.
A világ leggazdagabb embereinek listáját Bill Gates szoftverzseni vezeti 53 milliárd dollárral, az első negyvenben sok közismert ember található. A Walton testvérek összesen 103 milliárd dollárra rúgó örökségükkel a 6–10. helyet foglalják el. Utánuk húszmilliárd dollárral egy 45 éves szaúdi herceg, Alvaled Bin Talal következik, aki a világ egyik legambiciózusabb befektetője. A L’Oréal-birodalom örököse, a francia Liliane Bettencourt 15 milliárddal a 13. helyen áll. A svéd IKEA-báró, Ingvar Kamprad a 16. A XX. század egyik legkreatívabb üzletembere 17 évesen alapította az azóta világhírűvé vált bútorkereskedést. A nácikkal szimpatizáló – de ezt később megbánó – svéd most 75 éves. Silvio Berlusconi médiacézár és politikus 7,2 milliárd dollárja a 35. helyre elég a világranglistán. Soros Györgynek a 6,9 milliárdja a 37. helyet biztosította.
A Magyar Hírlap szerkesztői a válogatáskor nem vették figyelembe a feketegazdaságban elért eredményeket, és nem vették igénybe az adóhivatal adatait sem. A több forrásból származó információkat átnézték az illetékesek is, hogy korrigálhassák az esetleges hibákat. Politikai vagyonok után nem kutatott a lap, ezért sem országgyűlési képviselők, sem pártközeli vagyonok után nem jártak. Nem vizsgálódtak külföldön sem.
Felvetődik a kérdés, hogy a leggazdagabbak listáján valóban a leggazdagabbak szerepelnek-e. Valószínűleg igen, de mivel a becsült vagyonokat tartalmazó lista ilyen formában az első Magyarországon, így tartalmazhatja az első próbálkozás hibáit is. Adatgyűjtés során nagymértékben támaszkodtak a személyes beszélgetésekre is, melyeket az üzleti világ tekintélyes szereplőivel folytattak. A lista bizonyára nem hibátlan és nem is teljes körű, de talán nincs messze az igazságtól.
A listán találhatók többsége a rendszerváltás idején 35-45 éves volt, a késő Kádár-kor technokrata elitjéhez tartozott, így szorgalma mellett kamatoztatta kapcsolati tőkéjét is. A negyedik helyen Leisztinger Tamás található, ugyancsak 30 milliárdos vagyonnal, amit különböző befektetésekből és a szállodaiparból szerzett. Az ötödik helyezet a Vegyépszer vezér Nagy Elek 25 milliárd forintra becsült vagyonnak, míg a hatodik helyezet a Wallis Holding egyik alapítója és tulajdonosa Veres Tibor. A lista hetedik helyén Bige László Tibor neve olvasható 20 milliárdos vagyonnal, míg a nyolcadik helyezet – az alumíniumiparban érdekelt – Tolnay Lajosnak már „csak” 16,5 milliárd forintra teszik a vagyonát. Kilencedik a listán az OTP vezér Csányi Sándor 15 milliárdos vagyonnal, aki után a szintén mintegy 15 milliárdot magáénak tudható borgazdász, Szeremley Huba követ. A listán mindössze egy nő szerepel: ő Fenyő János, a Vico sajtóbirodalom meggyilkolt vezetőjének a felesége. A tv2 tulajdonosai, Pintér Dezső és Tolvaly Ferenc a lista „végére szorultak”, hasonlóan Gyárfás Tamás médiaguruhoz.
Az oroszországi gazdagok listájának első helyén a negyvenéves olajmágnás, Mihail Hodorkovszkij Jukosz-vezér, egykori komszomol-bizottsági titkár-helyettes áll hárommilliárd dollárjával. Ez a hivatalos összeg, de vagyona ténylegesen hétmilliárd dollárra is rúghat. Második helyen a 35 éves Roman Abramovics áll hárommilliárd dollárral. Abramovics jó kapcsolatokat ápolt a Jelcin családdal, az elnök bankáraként is emlegették. Az orosz újgazdagok legkirívóbb képviselője Vlagyimir Brincalov, aki gyógyszergyártásból és vodkahamisításból szerezte vagyonát.
A legmódosabb lengyelnek, az 52 éves Jan Kulczyknak csaknem hárommilliárd dollárja van. A megnyerő fellépésű üzletember is – mind olyan sokan Kelet-Európában – a pártállami időkben kezdte karrierjét. A jogász végzettségű Kulczyk már korán felismerte, hogy üzleteinél a politikai kapcsolatok mindennél fontosabbak lehetnek, ezért bensőséges viszonyt ápolt a nómenklatúra számos tagjával. A rendszerváltás után így számos állami vállalat privatizációban vehetett részt. Ma biztosításban, telekommunikációban és autópályában utazik. A harmadik helyen a „lengyel Berlusconinak” is nevezett, 47 éves médiaguru, Zygmunt Solorz-Zak áll 700 millió dollárral. Lengyelországban mára tévécsatornája, a Polsat közel 50 százalékot hasít ki az elektronikus média hirdetéseiből.
A román top 100-as listát a 700–900 millió dollár közötti vagyonnal rendelkező Iosif Constantin Dragan vezeti. A 85 éves, Bukarestben és Milánóban élő üzletembernek a folyékony gáz forgalmazásában, az ingatlanpiacon, valamint a nyomdaiparban vannak érdekeltségei. A második helyen az egykori teniszező Ion Tiriac áll 600–700 millió dollár közötti vagyonával. A listán két romániai magyar szerepel, a nagyváradi Teszáry Zoltán, aki 60–70 millió dolláros vagyonát távközlési és kommunikációs üzletekből szerezte. A másik Verestóy Attila, az RMDSZ szenátora, neki mintegy15–20 millió dollárja van faipari üzletekből. A romániai listán több sportoló is található. Gheorghe Hagi fociból szerzett pénzét az idegenforgalomban kamatoztatta, most 30-40 millió dollárja van. Mircea Lucescu edzőnek hasonló üzletekből szintén annyi.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.