Pincetakarításkor találta olvasónk a kincseket. Egy kopott kis kofferben lapultak a számára oly kedves emlékeket idéző tárgyak (másoknak tán csak kacatok). A bábszínház tagjai sajnos elpusztultak (édesanyja varrta a kézre húzható bábokat), megette őket a moly.
Varrásminta keretben
Gyerekkori emlékei fűződtek hozzájuk. Kislány korában örökké a nagymama rongyos zsákját kutatta, babaruhának való anyagot keresett. Egyszer talált két hímzett anyagot, valami különös jelekkel. Olvasni még nem tudott. Nagymamája elmesélte, hogy a középső kislánya, az Ilcsi – olvasónk nagynénje – hímezte az iskolában. Mert akkoriban még ilyesmire is megtanították a kislányokat.
Iskolába kerülve már el tudta olvasni a hímzést. Legfelül a nagy ábécé A-tól Z-ig, aztán a számok következnek 1-től 0-ig, majd a kis ábécé, a cirádás monogram ábécé, s végül a hímzés készítőjének monogramja, V. I. és az évszám: 1922. Nagynénje tizenegy éves volt, amikor ezt készítette. Egy másik sokkal díszesebb hímzést is talált – ilyen mintákat ma már talán nem is ismernek. Hogy ki készítette, nem tudni – a monogramot szétrágta a moly, de az évszámot – 1889 – megkímélte.
Olvasónknak tervei voltak a hímzéssel. Szépen kimosta, kivasalta, vett egy darab zsákvásznat, felvarrta rá a hímzést és bekereteztette. A különös kézimunkaképet mindenki megcsodálja. (kop)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.