A tengerek és óceánok fenekének jelentős része még mindig ismeretlen az emberiség számára – eddig csupán 23,4 százalékát térképezték fel.
Van a Földön egy nagy terület, amiről semmit sem tudunk
A tengerek és óceánok fenekének megismerésében tavaly komoly előrelépések történtek: 10 millió négyzetkilométernyi mélységi adatot sikerült megszerezni. Ez nagyjából Európa területének nagyságával egyezik meg.
A héten folyik az ENSZ óceánokkal kapcsolatos konferenciája, ahol többek között az is elhangzott, hogy az új adatok nem a feltérképezésnek köszönhetők, hanem annak, hogy a kormányok megnyitották adatbázisaikat. Állítólag még 10-15 százalékkal lehetne bővíteni az adatállományt, viszont ezt a kormányok nem teszik elérhetővé, mert félnek, hogy védelmi és kereskedelmi titkokat árulnak el vele.
Jamie McMichael-Phillips, a Seabed 2030 szervezet igazgatója szerint fontos tudatni a kormányokkal, hogy nincs mitől tartaniuk, mivel a munkához a kevésbé jó felbontású adatokkal is jól tudnak dolgozni. A Seabed 2030 szervezet célja, hogy a teljes óceánfeneket feltérképezze.
Az adatok által egyszerűbb lesz megőrizni a tengeri élővilágot, mivel ezek az élőlények gyakran tengeri hegyek körül élnek, de jelenleg, az adatok hiányában több olyan hegy van, melynek létezéséről a szakértők nem tudnak.
(hvg.hu, cszs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.