A NATO 19 tagállamának legfelsőbb vezetői szerdán este a Prágai Várban jelképesen elbúcsúztak Václav Haveltől, akinek 2003 február elején lejár elnöki mandátuma, s ezzel távozik a hivatalos világpolitikából.
Václav Havel, a rendhagyó államfő
Amikor Havelt 1989 decemberében a bársonyos forradalom után Csehszlovákia elnökévé választották, az Egyesült Államok élén az idősebb George Bush, a mai amerikai államfő édesapja állt. Nagy-Britanniában a végéhez közeledett Margaret Thatcher korszaka, Franciaországban még Francois Mitterrand volt hatalmon, míg a „peresztrojkás” Szovjetuniót Mihail Gorbacsov irányította. Közülük ma már csak Havel van a legmagasabb állami tisztségben.
Az elmúlt tizenhárom év alatt Havel rengeteg magas rangú politikust fogadott, míg másokat ő maga látogatott meg. Havellel találkozni mindig is megtiszteltetésnek számított. Nem véletlen, hogy a csehek gyakran mondogatták: az ország legkelendőbb kiviteli terméke Václav Havel.
Ma már kevesen emlékeznek rá, hogy Havel első „állami” találkozójára még a kommunista érában, 1988 decemberében került sor. A Prágába látogató Mitterrand ugyanis kikötötte: találkozni kíván az akkori csehszlovák ellenzék vezető képviselőivel. A prágai francia nagykövetségen lezajlott legendás reggelin Václav Havel is jelen volt. Egy év múlva pedig Gustáv Husák, mindenható kommunista pártfőtitkár és államfő elhagyni kényszerült a Hradzsint, s helyét Havel foglalta el.
Ajándék, mellyel meglepünk. A NATO-tagországok képviselői a szövetség szerződésének másolát nyújtották át. A képen balról Jacques Chirac francia államfő, George Robertson, a NATO főtitkára, Václav Havel és felesége, Dagmar. ČTK-felvételek A Nyugat nagy érdeklődéssel figyelte a bársonyos forradalommal hatalomra jutott drámaíró politika pályafutásának kezdetét, rendhagyó, a protokollnak fittyet hányó viselkedését. A The Washington Times például észrevette, hogy az Amerikába látogató Havel alig húsz perc alatt három cigarettát is elszívott. Luxemburgi látogatása során pedig azon csodálkozott a helyi sajtó, hogy a hivatalos program után Havel nyugodtan beült egy kerti vendéglőbe, s vacsorát, sört rendelt magának. Ez a természetes viselkedés a sajtó érdeklődésének középpontjában volt akkoriban. Amikor 1990 februárjában Richard von Weiszacker német államfő Prágában járt, a tárgyalások után kiment a várudvarra, hogy körülnézzen. A kijárat mellett egy csoport hazai turista nézelődött. Havel nem tétovázott: köszönt, hozzájuk lépett, majd így szólt: Én vagyok Havel, ez itt feleségem, Olga, ez meg Weiszacker német elnök. Azóta sok minden megváltozott.
Havel ma már betartja ugyan a protokollt, de természetes viselkedését ma sem tagadja meg. Alig fél éve például az egyik Vencel téri vendéglő teraszán tűnt fel váratlanul. Megvacsorázott, megivott két deci bort, majd távozott, néhány vendég tán észre sem vette, hogy az államfővel volt a kocsmában. A világ politikusai ma is szívesen látogatnak Prágába. Meginni Havellel egy sört valahol a Károly híd környékén, vagy a hangulatos Óvárosban még ma is menő a politikusok között.A világpolitikából rövidesen távozó cseh politikus mindig is híve volt a kultúrának, a művészetnek, s a művészek mindig nyitott ajtóra találtak nála. Második felesége, Dagmar korábban népszerű színésznő volt. Az évek során olyan személyiségek látogattak el a Hradzsinba, mint Bob Dylan, Arnold Schwarzenegger, Tom Cruise, Bruce Willis, vagy a híres Rolling Stones tagjai, Elie Wiesel, a dalai láma és még sokan mások.
A nyugdíjba készülő Havel most annak örül, hogy több szabad ideje lesz, kevesebb lesz a protokolláris kötelezettsége, s újra lesz ideje írni is. Állítólag egy úgy színdarabot is tervez, amelyben a főszerepet feleségének, Dagmarnak szánná...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.