A fizikusok új szubatomi részecskét találtak, amely a vártnál sokkal könnyebb. A Ds (2317) részecske sokat segíthet az anyag építőköveinek számító kvarkok alaposabb megismerésében.
Új részecskét fedeztek fel
A nehezebb kvarkok az univerzum keletkezésekor léteztek, manapság pedig a részecskegyorsítókban hozzák létre azokat, illetve a kozmikus sugarak és a Föld légkörében található atomok összeütközésekor jönnek létre. A Ds (2317) egy c-kvark és egy anti s-kvark kombinációjaként jött létre. A fizikusok azért tartják fontosnak a felfedezést, mert a Ds (2317) váratlan tulajdonságaival jobban megismerhetik a kvarkokat összekötő erőt, ami azért különleges, mert – a természetben előforduló erők többségével ellentétben – minél nagyobb két kvark között a távolság, annál erősebb lesz. „A részecske létezése önmagában nem meglepetés, de a tömege kisebb a vártnál. A váratlan eredmény miatt azonban az elméleti fizikusok most visszaülhetnek az íróasztalukhoz” – mondta Jonathan Dorfan.
Bob Cahn, a Lawrence Berkeley National Laboratory munkatársa és a BaBar egyik résztvevője úgy véli, hogy a váratlan tömeg a kvarkokat összetartó erőre és a c-kvarkokra irányítja majd a kutatók figyelmét.
Felvetődhet a kérdés, hogy milyen gyakorlati haszna származhat ebből az emberiségnek: amerikai kutatók kifejlesztették az úgynevezett nanoklinika els# prototípusát. A kisméretű eszközt Petri-csészében sikeresen vetették be rákos sejtek ellen. Becsempészésük után mágnes erejétől mozgatva az atomi részecskék átszakították a rákos sejteket határoló sejtmembránt. Az eredeti elképzelés az volna, hogy apró nanoméretű szerkezetek vándorolnak a vérerekben, felderítik a rákos sejteket és megsemmisítik azokat. De az emberi immunrendszer ilyen műszaki támogatása még pusztán elméletben létezik. (index.hu, i-t)
Rövid anyagismereti útmutató
Az atomok alapvetően három részecskéből, protonból, elektronból és neutronból állnak. A proton és a neutron alkotóelemei a kvarkok. Összesen hat kvarkot ismerünk (s-kvark, c-kvark, b-kvark, u-kvark, d-kvark, t-kvark), de csak a legkönnyebb u- és a d-kvark játszik szerepet a stabil anyagok felépítésében. A kvarkoknak antirészecskéik is vannak (például anti d-kvark). (i-x)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.