Ufók: rossz angol kiejtéssel beszélő magyarok

Kármán Tódor, a hangnál sebesebb, szuperszonikus repülőgép megszerkesztője, a világ első űrhajógyárának megalapítója a második világháború idején az amerikai hadsereg egyik kulcsfontosságú tanácsadója volt.

Kármán Tódor, a hangnál sebesebb, szuperszonikus repülőgép megszerkesztője, a világ első űrhajógyárának megalapítója a második világháború idején az amerikai hadsereg egyik kulcsfontosságú tanácsadója volt. Emlékirataiban megírja, hogy a normandiai partraszállást megelőzően a tengerentúli katonákat a gyakorlati életben fontos, tudományos tanácsokkal látták el. Az előadó őrmester például elmondta, hogy Amerikával ellentétben az Óvilágban a víz nem 212 Fahrenheit-fokon, hanem 90 Celsius-fokon forr. Erre szólásra jelentkezett az egyik újonc: „Bocsánat, őrmester úr, de száz fokon”. Rövid töprengés után az előadó: „Igaza van fiam, a derékszög forr kilencven fokon.”

A nyolcvankét éves Kármán Tódor a Fehér Ház rózsakertjében tanácstalanul álldogált a lépcső tetején, kínzó köszvénye akadályozta őt útja folytatásában. Épp arra az ünnepségre igyekezett, amelyen a világon elsőként neki adta át az elnök az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Érdemérmét. A már életében legendává vált ifjú John Fitzgerald Kennedy karját nyújtva szolgálatkészen sietett a legnagyobb élő tudós segítségére. Kármán nyájasan elhárította a segítséget: „Elnök úr, lefelé nincs szükség segítségre, csak felfelé.”

Érdemes újonnan feleleveníteni a marslakók legismertebb legendáját – négy változat forog közszájon –, amelyet Francis Crick Nobel díjas biológus, a DNS kettős spiráljának felfedezője jegyzett fel. A Szilárd Leó nevéhez kapcsolódó történet szerint egy fogadáson Enrico Fermi, aki épp magyar barátjával együtt szerkesztette meg a világ első atomreaktorát, népes társaságban a civilizációk kialakulásának folyamatáról elmélkedett. Elmondása szerint a Tejútrendszerben legalább százmillió, a mi Napunkhoz hasonló csillag van. Ebből több millió körül a Földünkhöz hasonló bolygó kering. Tehát szükségszerű, hogy egynéhányon közülük a miénkhez hasonló élőlények és civilizációk alakultak ki. Viszont ha ezek sokkal fejlettebbek nálunk, akkor esetleg égi vándorútra kelnek, hogy felkeressék a környező élőlényeket. Miután megszólalásig hasonlítanak az emberekre, a látogatásukat talán észre sem vesszük. „Ha pedig itt vannak közöttünk e rendkívül intelligens lények, hogyan ismerjük fel őket?” – tette fel a szónoki kérdést. Ezt a közelében álló Szilárd Leó nem hagyhatta ki: „Egyszerűen: kicsit furcsa az angol kiejtésük. Magyaroknak mondják magukat.” (o-e)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?