Trón helyett jegygyűrű

Hága. Lemondott trónöröklési jogairól Beatrix holland királynő középső fia, Johann Friso, mert menyasszonya korábban kapcsolatot tartott fenn egy hírhedt kábítószer-kereskedővel.

A lemondást a hírügynökségek közlése szerint Jan Peter Balkenende miniszterelnök pénteken jelentette be azzal, hogy közölte: a kormány úgy döntött, nem kéri a parlament jóváhagyását a fiatal pár esküvőjére, mert nem támogatja, hogy a menyasszony, Mabel Wisse Smit tagja legyen a királyi családnak. Hollandiában az uralkodónak fontos szerep jut a kormányalakítások idején, viszont bizonyos mértékig a kormánynak is joga van beleszólni a királyi család ügyeibe.

A 35 éves Mabel Wisse Smit ma emberi jogi aktivista, de nemrégiben – miután előzőleg csak felületes ismeretségről beszélt – maga is bevallotta, hogy egyetemista korában, 1989-ben „a futó ismeretségnél komolyabb” kapcsolatban állt az azóta meggyilkolt Klaas Bruinsmával, aki korának egyik vezető drogkereskedője volt. Bár a pár időközben bocsánatot kért a királynőtől és a kabinettől, a kormány különösen sérelmezte, hogy a menyasszony előzőleg nem teljes és nem korrekt információt adott a viszonyról, amelyet Bruinsma egyik volt testőre leplezett le nemrégiben.

Johann Friso mindazonáltal jelezte, hogy esküvőjüket jövőre a terveknek megfelelően megtartják.

Friso jelenleg a második a trónöröklési rangsorban bátyja, Vilmos Sándor után. Rövidesen azonban egyébként is a harmadik helyre csúszott volna vissza, mert bátyjának jövőre gyermeke születik. Az országban 1898 – Vilma királynő hatalomra kerülése – óta folyamatosan nők ülnek a trónon, több mint egy évszázad után Vilmos Sándor lesz az első férfi uralkodó.

Nem volt negatív felhangoktól mentes az első számú trónörökös tavalyi esküvője sem, mivel az ő feleségét, az argentin Máxima Zorreguietát sokan bírálták azért, hogy apjának a hírhedt argentin katonai diktatúra (1976-1983) minisztereként nem teljesen tiszta a lelkiismerete az akkori súlyos törvénytelenségeket illetően. Az argentin szépséget azonban végül befogadta a királyi család és a holland nép is, bár az argentin rokonsággal lányegében azóta sem tartják a kapcsolatot.

Maga Beatrix királynő sem menekülhetett meg annak idején a nép haragjától, amiért egy volt német katonához, az azóta elhunyt Claus herceghez ment feleségül. Az esküvő 1966-ban súlyos tiltakozásokat váltott ki, elsősorban azért, mert a népben még élénken élt Hollandia második világháborús náci megszállásának emlékezete.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?