Pozsony. A szlovákiai háztartások a legtöbb pénzt, kiadásaik felét élelmiszerekre és a lakhatási költségekre adják ki. Idén ugyan az energiaárak többsége csökkent, kellő odafigyeléssel azonban még mindig ezek esetében takaríthatjuk meg a legtöbbet.
Több ezer koronát spórolhatunk
A másik legnagyobb pénznyelőnek a lakhatási költségek számítanak. Ezek közül is a legtöbb pénzt a fűtés viszi el, ami az energiahordozókra fizetett összeg felét teszi ki. A költségek harmadát a vízmelegítés viszi el. A pozsonyi Energetikai Központ elemzése szerint egy átlagos szlovákiai háztartás esetében az energiahordozókra kifizetett összeg a kiadások 15-20 százalékát teszi ki. Ha az erre fizetett összeget szeretnénk csökkenteni, érdemes figyelni a havi fogyasztásunkat, amit aztán a lehetőségeinkhez mérten csökkenthetünk.
A legnagyobb pénznyelőnek számító fűtés évente több ezer koronát von el minden háztartástól. Kellő odafigyeléssel azonban ezeket a költségeket akár a harmadával is csökkenthetjük. Mit tegyünk, hogy ez valóra váljon? Az energetikai szakemberek szerint minden lakás vagy ház leggyengébb pontjának az ablakok számítanak. A rosszul záródó ablakok miatt a lakás hőjének akár a 30-40 százaléka is elillanhat. Ezt csak az ablakok cseréjével, vagy a megfelelő szigeteléssel küszöbölhetjük ki. Manapság az ablakok cseréje lakásonként nagyjából 64 ezer koronába kerül. Egy hatemeletes, 36 lakásból álló ház ablakcseréje így körülbelül 2,33 millió koronába kerül, aminek köszönhetően a házban 30-40 százalékos energiamegtakarítást érhetnek el. Persze nem mindig szükséges a faablakokat műanyagra cserélni. Néha elég az is, ha befestjük, vagy szigeteljük a nyílászárókat. Megfelelő szigeteléssel akár 6-10 százalékos megtakarítást is elérhetünk. A szigetelés esetében kiemelt figyelmet kellene szentelnünk a bejárati ajtónak is, hiszen a lakások többségében ezeket még nem cserélték ki, miközben az ajtó alatti résen jelentős mennyiségű hő szökhet el.
Ha nagyobb megtakarítást szeretnénk elérni, természetesen nagyobb befektetésre lesz szükségünk. Ha a panel- vagy családi házunkat szigeteljük, akár a felével is csökkenthetjük a fűtésre fordított kiadásainkat. A kezdeti beruházást azonban nem mindenki engedheti meg magának, hiszen a ház komplett hőszigetelésére fordított összeg nem alacsony. Egy lakásra számítva a hőszigetelést manapság 50-150 ezer koronáért végzik el az erre szakosodott cégek. Mindenképp megéri ez az öregebb házakban lakók számára, hiszen a jövőben ezzel jelentős összeget takaríthatnak meg. A ház hőszigetelése a jelenlegi árak mellett nagyjából 6-15 éven belül térül meg. Tudnunk kell azonban, hogy a hat emeletnél magasabb házak szigetelése drágább, mivel a hatodik emelet felett az Európai Unió normái szerint drágább szigetelőanyagot kell használni.
Nincs értelme a panelházak hőszigetelésének azonban akkor, ha a fűtési rendszerünket nem reguláltatjuk, aminek köszönhetően a hőszolgáltató nem áramoltat több hőt a házunkba, mint amennyire szükségünk van. Ugyanígy fontosak a minden egyes radiátorra felszerelt fűtésszabályozók és mérőműszerek, aminek köszönhetően mindenki csak annyit fizet, amilyen a valódi fogyasztása. A fűtési rendszer regulálása, és a hőszabályozók valamint a mérőműszerek felszerelése lakásonként nagyjából 12 ezer koronába kerül. A hőszabályozóknak köszönhetően 10-20 százalékos megtakarítást érhetünk el. Felszerelésük radiátoronként átlagosan 1700 koronába kerül, ami három éven belül térül meg.
A hőszabályozók egyes típusai között is jelentős különbségek vannak. Manapság már akár hat vagy nyolc skálájú készülékek is vannak, vagyis ennyiféle hőfokot állíthatunk be. Ha nem vagyunk otthon a szabályozót érdemes 16 fokra állítani, és csak ha hazajöttünk, akkor érdemes kicsit emelni a fűtést. Tudnunk kellene azonban, hogy minden egyes fokkal 6-7 százalékkal csökkenthetjük a fűtésszámlánkat.
Az energetikai tanácsadással foglalkozó honlapokon (www.usporyenergie.sk vagy www.e-filip.sk) az összes fontos kérdésre választ kapunk. (mi, p)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.