Tizenegy miniszter tagja volt a kommunista pártnak

Pozsony. Paradox módon 16 év után a kommunisták úgy jutottak hatalomra, hogy a KSS nincs is a parlamentben: a 16 új miniszterből 11 tagja volt a kommunista pártnak. Értékrendjüket egyáltalán nem titkolják: kinevezésükkor vörös nyakkendőt viseltek.

Az új miniszterek többsége ismeretlen vagy ellentmondásos személySomogyi Tibor felvételeAz előző kormányban csak Eduard Kukan volt exkommunista, az első Dzurinda-kabinetnek azonban tagja volt az SOP és az SDĽ is, mégis a kommunisták aránya kisebb volt, mint most. Robert Fico csapatának kétharmada 1989 novemberéig párttag volt. Ha Csehországban akárcsak két-három miniszterről derülne ki ilyesmi, a cseh közvélemény azonnal felhördülne, élesen bírálnák az új garnitúrát, s eleve nem mernének ennyi kommunistát kormánypozícióba juttatni. Az SDKÚ képviselői már a választások előtt lekommunistázták a Smert, Robert Ficót pedig a munkáspárti Ján Ľuptákhoz hasonlította Mikuláš Dzurinda. A Smer értékrendje, irányultsága pedig elég rejtélyes, ugyanis Fico aszerint változtatta, mivel tud több embert megmozgatni. Jelenleg szociáldemokratának vallja magát, korábban azonban egyfajta harmadik utat emlegetett. Politikai pályafutását még a bársonyos forradalom előtt kezdte, ő is párttag volt. Később az SDĽ-ben tevékenykedett, amelyet a kommunisták jogutódjának neveztek. 1998-ban a baloldali erő szerepet kapott a nagy Mečiar-ellenes kormányban, melyben Fico miniszter akart lenni, de nem kapott bizalmat. Állították az SDĽ-ben azok közé tartozott, akik ellenezték, hogy az MKP is része legyen a kormánykoalíciónak. Miután politikai ambíciói nem teljesültek, kilépett, s független képviselőként létrehozta a Smert, melyet sokáig kizárólag egy ember pártjának tartottak. Közvetlenül a 2002-es választások előtt bemutatta néhány, addig ismeretlen kollégáját, valamint alkalmazta Fedor Flašíkot – abban bízva, hogy bejuttatja a kormányfői székbe. Ellenzékbe szorult, ezért Flašíkot fokozatosan félreállította, a harmadik útról pedig áttért a szociáldemokráciára. Bekebelezte anyapártját, az SDĽ-t – vagyonával és nemzetközi hátterével együtt. A Smer így került az Európai Szocialista Pártba, és vált a leggazdagabb szlovák erővé. Magába olvasztotta az SDSS-t és az SDA-t is, e két párttól megörökölte a tagságot a Szocialista Internacionáléban, melyet azonban az SNS-szel kötött érdekszövetség miatt nem tud megvédeni. Nem kizárt, ezek után ismét módosítja irányultságát. Fico már évekkel ezelőtt leszögezte: miniszterelnök lesz, ha törik, ha szakad. Egyedüli célja a hatalom megszerzése volt, ennek rendelt alá mindent. A választások után alig bírta kivárni, hogy végre beülhessen a bársonyszékbe. Az új kormány rendkívül gyorsan, mintegy két hét alatt létrejött, és Dzurindáék egyetlen napig sem maradhattak ideiglenesen hivatalukban. Az új miniszterek többsége az átlagpolgárok számára ismeretlen vagy ellentmondásos személy, alig van közöttük igazi szakember. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?