Kétszáz évvel Semmelweis Ignác után még mindig ott tartunk, hogy a kórházakban gondot okoz a tisztaság.
Kétszáz évvel Semmelweis Ignác után még mindig ott tartunk, hogy a kórházakban gondot okoz a tisztaság.
Aki ma Szlovákiában kórházba kerül, eredeti betegsége mellé nagy eséllyel szerezhet nozokomiális, azaz egészségügyi ellátás következtében kialakult fertőzést. Ez az elegáns neve annak, hogy a hanyag ellátás és a nem megfelelő higiénia miatt kap a beteg a lábtörése mellé húgyúti gyulladást, vagy vakbélműtét után tüdőgyulladást.
Idehaza a betegek 7–8 százaléka fertőződhet meg kórházban. Azért a feltételes mód, mert a hivatalos statisztikák ennél sokkal kisebb arányt mutatnak. A kórházak azáltal is igyekeznek kedvezőbb képet festeni magukról, hogy egyszerűen nem jelentik azokat az eseteket, amikor a sebészeti osztályokon műtétek után fekvő, katéterezett betegek sorra húgyúti gyulladást kapnak, a szívbetegek tüdőgyulladásban halnak meg, az onkológián pedig hasmenés végez a kemoterápiától legyengült páciensekkel.
A már megvásárolható Vasárnapban Vrabec Mária utánajárt annak is, mi jelenti a legnagyobb gondot 2018-ban; mi a helyzet a valóságban; hogyan látja mindezt a turócszentmártoni kórház higiéniai osztályának vezetője; mit csinálnak az orvosok; mit mond a Betegek Jogvédő Egyesületének elnöke; konkrétan milyen esetekkel találkozni…
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.