Télen veszélyes lehet a nyári

Statisztikailag bizonyított, hogy az országban a sofőrök többsége télen is nyári gumiabroncsot használ. A rendőrségnek ugyan nincs felmérése arról, hogy hány baleset történik télen azért, mert az autón nyári gumi volt, ennek ellenére egyértelmű: a téli gumik használata sokkal biztonságosabb.

Ugyan még nem havazik, a hőmérő higanyszála sem csökkent fagypont alá, a sofőrök viszont jól tennék, ha már most lecserélnék nyári gumiabroncsaikat télire. Ősszel és télen még mindig jobb kopottabb téli gumit használni, mint meghagyni a nyárit. Nem éri meg kockáztatni.

Szakértők szerint már akkor kockázatos nyári gumiabronccsal vezetni, ha a hőmérséklet +7 fok alá csökken. E hőmérséklet alatt ugyanis a nyári gumikeverék tulajdonsága megváltozik, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy száraz úton is sokkal gyengébb a teljesítménye. Gumiabroncstesztek igazolták: ha nyári gumival 20 kilométeres gyorsasággal utazunk vizes úton, és lefékezünk, a féktávolság 3,86 méterrel hosszabb, mintha téli gumi lenne az autón – a féktávolság tehát 45 százalékkal rövidül. Ráadásul a mérést olyan sebességnél készítették, amilyennel a sofőrök csak kivételes esetben vezetnek. Nagyobb gyorsaságnál ez a távolság többszörösen hosszabbodik. A jeges útfelület a behavazottnál kétszer, a vizesnél négyszer, a száraznál pedig nyolcszor jobban csúszik.

Marta Bujňáková, az Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztályának munkatársa szerint saját és mások életét kockáztatja az a sofőr, aki télen is nyári gumiabroncsokkal vezet. „Már korábban is törvénybe akarták iktatni a téli gumik kötelező használatát, az új jogszabályt sajnos, nem sikerült elfogadni. Minden sofőrnek azt ajánljuk, még ha nem is kötelező, cserélje le a gumikat, mert rendkívül veszélyes a csúszós utakon kopott nyári gumival vezetni” – tette hozzá Bujňáková.

Hogyan működik a téli gumi?

Természetesen havas, jeges útfelületen a téli gumival is megcsúszhatunk, ha nem a megfelelő sebességgel vezetünk. A téli és nyári gumiabroncs között a legjelentősebb különbség az abroncsok anyagában van. A nyáron használt gumik ugyanis a hidegben merevvé válnak, így csak nehezen, vagy egyáltalán nem képesek arra, hogy megfelelő mértékben deformálódjanak a hidegben is. A jó minőségű téli gumiabroncs anyaga még -20 fokban is kellőképpen rugalmas marad.

A másik különbség, hogy a téli gumiabroncs általában keskenyebb. Az autó súlya így kisebb felületen oszlik meg, és nagyobb lesz a kerék alatti nyomás, nagyobb a felületekre nehezedő összenyomó erő. A motor által kifejtett forgatónyomaték jobban tud érvényesülni. A harmadik jelentős eltérés pedig az abroncs mintázatában van. A téli abroncsok mintázata ugyanis speciálisan rovátkolt, hogy az autó képes legyen „elkaparni” a havat maga alól, és így kapcsolatba kerülni az útfelülettel. Nem véletlenül kell tehát a téli gumik felszerelésénél figyelni a forgásirányra.

Néhány hasznos tanács

Autóján mindenképp négy téli abroncsot használjon. A kevésbé kopott abroncsot mindig a hátsó tengelyre szerelje, hiszen a kanyarodáskor és fékezéskor keletkező erő az autót kitérítheti. 4 mm profilmélység alatt már érdemes gumiabroncsot cserélni. Az ennél kopottabb abroncsok teljesítménye rohamosan romlik, hiszen a vízelvezetési és kapaszkodási képesség több mint a felére csökken.

A gumik légnyomására is különös figyelmet kell szentelni – ennek szakértők szerint általában 0,2 barral többnek kell lennie, mint az azonos méretű nyári abroncsoknak. Csak így növelhető a gépjármű kapaszkodóképessége. Ha rossz minőségű utakon vezettek nyáron, ősszel tanácsos eltávolítani a lamellák közé akadt kavicsokat, ezek később akár defekt okozói is lehetnek. Természetesen nagyon fontos a gumiabroncsok mosása, mivel a lúgos és a sós folyadék csökkenti a gumik élettartamát.

Marta Bujňáková sajnálatosnak tartja, hogy olyan jogszabályokat, amelyek egyértelműen kötelezővé tennék a téli gumik használatát, és sok ember életét megmentenék, nem sikerült elfogadni. „Vitatható dolog azzal érvelni, hogy a családok nem tudnák kifizetni a gumicserét. A gyerekülések kötelező használatát is ezért halasztották jövőre, viszont a családi költségvetést jobban megterheli, ha egy közúti baleset során megsérül valaki, mint az, ha vesznek egy biztonságos gyerekülést vagy téli gumiabroncsot” – vélekedik Bujňáková. (dem)

Mennyibe kerül egy Škoda Felícia gumiabroncscseréje?

Egy téli Matador gumiabroncs ára 1600 korona.

A szervizben 500–1000 koronáért cserélik ki a gumiabroncsokat – az ár rendszerint a szerviztől függ.

Akár új keréktárcsákat is vásárolhatnak, és így az egész kereket kicserélhetik. Egy keréktárcsa ára 1300 korona körül mozog.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?