London. Egy hatalmas és teljesen épen megmaradt tintahalat állították ki a londoni Természettudományi Múzeumban. A 8,62 méter átmérőjű állatot egy halász fogta ki vonóhálójával a Falkland-szigeteknél.
Tartósították Archie-t
Az óriástintahalakat egykor tengeri kígyóknak nézték, talán azért, mert nem volt alkalmuk jól megfigyelni azokat, hiszen általában ritkán bukkannak fel a felszínen, általában 200–1000 méter mélységben élnek, súlyuk elérheti az 1000 kilogrammot is. A valaha megtalált legnagyobb példány 18,5 méter hoszszú volt, 1880-ban bukkantak rá Új-Zélandon. „A partra vetett, vagy az ámbráscetek gyomrából kioperált példányok meglehetősen rossz bőrben voltak, igazi ritkaságnak számít tehát, hogy egy ilyen méretű példányt teljes épségben találtak“ – magyarázta Jon Ablett, aki a tartósítási munkát vezette.
A tintahalat latin elnevezése (Architeuthis dux) után Archie-ra keresztelték a kutatók, de ha kiderül róla, hogy nőnemű, ezt a nevet meg kell majd változtatniuk. „A tintahalnak csak a lefagyasztása négy napot vett igénybe. Külön problémát okozott, hogy a teste rendkívül vékony, így a csápjai könnyen leszakadhattak. Ezért kénytelenek voltunk a testet felolvasztani, a csápokat pedig jéggel borítani, amíg be nem fecskendeztük azt a formalin só oldatot, ami meggátolta a leszakadást“ – mondta el Jon Ablett a BBC-nek. (mti)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.